אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר האוצר הגרמני: בקרוב תושג הסכמה ב-OECD למיסוי חדש על ענקיות הטכנולוגיה צילום: רויטרס

שר האוצר הגרמני: בקרוב תושג הסכמה ב-OECD למיסוי חדש על ענקיות הטכנולוגיה

ההכרזה של אולף שולץ פורסמה לאחר ששוחח עם שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן, אשר הבטיחה שארה"ב תשתתף באופן אקטיבי בגיבוש מס גלובלי חדש על ענקיות הטכנולוגיה. מדינות ה-OECD שואפות להשיג הסכם בינלאומי למיסוי לאחר שלא הצליחו להגיע לנוסח מוסכם ב-2020

29.01.2021, 11:52 | חדשות חוץ

התרחיש לפיו ענקיות הטכנולוגיה ייאלצו לשלם מיסים גלובליים חדשים השנה - הולך ומתקדם. השינוי בבית הלבן מפיח אופטימיות בקרב פקידים אירופים שניתן יהיה להגיע להסכם כזה בקרוב.

שר האוצר הגרמני אולף שולץ אמר אתמול ש"סביר מאוד" שעסקה להטלת מיסוי תושג לפני הקיץ ברמת מדינות ה-OECD.

קראו עוד בכלכליסט

"אני בטוח בכך שנשיג הסכם", אמר שולץ, יום לאחר ששוחח בטלפון עם שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן.

ילן גיבתה את הקריאות למס גלובלי חדש על ענקיות הטכנולוגיה במהלך שימוע בסנאט בשבוע שעבר. היא הבטיחה גם שארה"ב תשתתף באופן אקטיבי בדיונים עם מדינות OECD נוספות, לאחר שהממשל הקודם החליט לפרוש מהשיחות בקיץ 2020.

שרת האוצר של ארה"ב ג שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן. הצהרת כוונות | צילום: רויטרס שרת האוצר של ארה"ב ג

מדינות ה-OECD רוצות להשיג הסכם בין לאומי לגבי אופן המיסוי של ענקיות הטכנולוגיה עד הקיץ, לאחר שלא הצליחו להגיע להסכם ב-2020. למרות היעדר הקונצנזוס ברמת ה-OECD, כמה מדינות אירופיות כבר חוקקו מיסים דיגיטליים משלהן, כולל ספרד, איטליה וצרפת.

צרפת היתה המדינה הראשונה שדרשה תשלומים מענקיות דיגיטל, בעוד האומות האחרות השהו את הטלת המיסים בזמן שהן ממתינות לתוצאות הדיונים ב-OECD.

אם השיחות ברמת ה-OECD ייכשלו שוב, הנציבות האירופית צפויה להודיע על מס דיגיטלי שיהיה בתוקף בכל רחבי האיחוד, מה שהוכיח את עצמו כקשה ליישום בעבר.

בינתיים, בחלק אחר של העולם - אוסטרליה - מקודם חוק ראשון מסוגו שיחייב את חברות הטכנולוגיה הגדולות גוגל, פייסבוק ואחרות לשלם לחברות תקשורת מקומיות על התכנים החדשותיים שהן מפרסמות. בתגובה, החברות מאיימות כי החוק יגרום להן להפסיק ולפעול באוסטרליה. עם זאת, ראש הממשלה סקוט מוריסון אמר כי הממשלה לא תיכנע ל"איומים".

חילוקי דעות לגבי אופן מיסוי החברות היו סיבה למחלוקת טרנס אטלנטית במהלך כהונת דונלד טראמפ, שאיים להטיל מכסים על יצרניות רכב גרמניות במספר הזדמנויות.

"מאוד סביר שנצליח, והממשל החדש נתן לי את הרושם שהוא מבין את הצורך בהסכמה בתחום הזה, ושהם מוכנים לעבוד על פתרונות ביחד עם כולנו, וזו לדעתי הצלחה גדולה" אמר שולץ. "כולם מבינים שלוח הזמנים דחוק ועלינו להגיע להסכמה עד הקיץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות