אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש קבע: בורר חדש ימונה להכריע בסכסוך גרטנר-גרטלר

ביהמ"ש קבע: בורר חדש ימונה להכריע בסכסוך גרטנר-גרטלר

השופטת יהודית שבח פסקה שלצדדים יש שבוע להציע מועמד חדש, אחרת ביהמ"ש יקבע את זהותו. זאת בעקבות התפטרותו של השופט בדימוס אורי גורן מניהול הסכסוך על מאות מיליוני דולרים מזכויות כרייה באפריקה, לאחר שהאחים גרטנר שכרו את חברת המודיעין העסקי CGI להתחקות אחריו. "זו לא הפתעה מרעישה, שכיח שצדדים נעזרים בחוקרים פרטיים"

31.01.2021, 10:44 | תומר גנון

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, יהודית שבח, החליטה היום (א') למנות בורר חדש לסכסוך על הכנסות של מאות מיליוני דולרים מזכויות כרייה באפריקה בין איש העסקים דן גרטלר לאחים משה ומנדי גרטנר. זאת במקומו של השופט בדימוס אורי גורן, שהודיע על הפסקת ניהול הבוררות.

קראו עוד בכלכליסט

גורן התפטר לאחר שנחשף שהאחים גרטנר שכרו את צביקה נווה, מנכ"ל חברת המודיעין העסקי CGI, על מנת שיעקוב אחריו ואחרי בת זוגו. נווה, שנשכר תחילה לאסוף מידע על בוררות אחרת שבה מעורבים הגרטנרים, מול עיזבונו של עו"ד יעקב וינרוט המנוח, נחשף והגיש תצהיר לבורר שבה תיאר את פניית הגרטנרים אליו. גורן התפטר בשל כך, והאחים גרטנר פנו לבית המשפט למינוי בורר חלופי. גרטלר מצידו סירב להמשך הבוררות.

השופטת קיבלה את בקשת האחים גרטנר, באמצעות עוה"ד אלקס הרטמן ואוריאל פרינץ ממשרד ש.הורביץ ועו"ד רון ברקמן, למנות בורר חלופי ולא לבטל כליל את הבוררות, כפי שביקש גרטלר. השופט נתנה לצדדים 7 ימים להציע את זהות הבורר החלופי. עליות ניהול הבוררות יתחלקו שני שלישים על הגרטנרים, אחד שלישים על גרטלר.

השופט אורי גורן, צילום: יוטיוב / נבו הוצאה לאור השופט אורי גורן | צילום: יוטיוב / נבו הוצאה לאור השופט אורי גורן, צילום: יוטיוב / נבו הוצאה לאור

השופטת מתחה ביקורת על התנהלות שני הצדדים. "אין מדובר במעוול ובנפגע תמים", כתבה השופטת בהחלטתה על השתלשלות האירועים, "אלא בשני צדדים שהתנהגותם מעוררת אי נוחות, בלשון עדינה. ביטויים של תום לב והגינות אינם רלבנטיים בהקשר המדובר, לא ציפייה להתקיימותם, גם לא הפתעה מהיעדרם. הגם שאין באמור כדי להפקיע את זכותם לברר מחלוקת מסחרית ביניהם בערכאה משפטית מסודרת".

היא הוסיפה כי שכירת חוקרים פרטיים בהליכי בוררות אינה נדירה, ולכן היא לבדה לא יכולה להביא לכך שתבוטל כליל בוררות. "ההתרחשויות שתוארו, חרף היותן מעיקות ומטרידות, לא היו אמורות להוות הפתעה מרעישה, בייחוד על רקע 'מנהג חדש שבא למדינה', שכיח למדי, לפיו נעזרים בעלי דין בחוקרים פרטיים בניסיון להוכיח קשר חב-גלוי בין בורר למי מהצדדים, שבמרבית המקרים אינו בנמצא. פעילות מעין זו ואחרות, ובאין נסיבות חריגות, להרתיע שופטים, גם לא בוררים, מלמלא את תפקידם. שאם לא כן נתנו בידי בעל דין שאינו מעוניין לסיים את ההליך המשפטי כלי משחית".

 

 

דן גרטלר דן גרטלר דן גרטלר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות