אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבינט אישר: מסגרות החינוך עד כיתות ד' יחזרו מחרתיים בחלק מהיישובים צילום: אלכס קולומויסקי

הקבינט אישר: מסגרות החינוך עד כיתות ד' יחזרו מחרתיים בחלק מהיישובים

השרים אישרו חזרה הדרגתית של מערכת החינוך מיום חמישי בהתאם לציוני הרמזור. גנים עד כיתות ד' ישובו ללמוד ביישובים ירוקים, צהובים ובחלק מהיישובים הכתומים. עוד הוסכם כי בכל הגילים ובכל היישובים יותר לקיים פעילות חינוכית בחוץ בקבוצות של עד 10 תלמידים. פרויקטור הקורונה הציג את אסטרטגיית היציאה: קניונים לפני חלק מהכיתות

09.02.2021, 20:39 | איתמר אייכנר, ynet

קבינט הקורונה אישר הערב (ג') חזרה הדרגתית של מערכת החינוך מיום חמישי בהתאם לציוני הרמזור. השרים אישרו פה אחד לחדש את הלימודים עד כיתה ד' החל ממחרתיים ברשויות ירוקות, צהובות וכתומות עם ציון של פחות מ-6.5 במתווה הרמזור. ברשויות אדומות הותר לחדש את הלימודים רק בקבוצות של עד 10 ילדים, כולל המורה, באוויר הפתוח.

קראו עוד בכלכליסט

נכון לעכשיו לפחות, רשימת הערים הכתומות שבהן ניתן יהיה לחדש את הלימודים על פי המתווה החדש קטנה בהרבה מרשימת הערים הכתומות שבהן ימשיכו ללמוד בזום. הרשויות הכתומות שבהן ציון הרמזור הנוכחי הוא 6.5 לכל היותר הן רמת גן, רעננה, נס ציונה, טירת כרמל, קריית מוצקין וכפר יונה. 

הערים הכתומות שבהן תפעל מערכת החינוך כסדרה ביום חמישי הערים הכתומות שבהן תפעל מערכת החינוך כסדרה ביום חמישי הערים הכתומות שבהן תפעל מערכת החינוך כסדרה ביום חמישי

לפי ההערכות, המפלגות החרדיות הסירו את התנגדותן למתווה בתמורה להוצאת י"א-י"ב מהחזרה לשגרה, כך שהאישור ללמד בחוץ קבוצות של עד 10 תלמידים יחול על התלמידים שיצטרכו ללמוד לבגרויות. שר החינוך יואב גלנט הדגיש כי "אני חושב שאנחנו צריכים להיות מאוד מאוד זהירים בכל מה שאנחנו עושים, ולהפעיל המערכת לפי הקריטריונים של משרד הבריאות שאחראי על המלחמה מול הנגיף. ניישם פתיחה של עד כיתות ד' מיום חמישי, ומי שלא יספיק להיערך יוכל גם בשישי או בראשון. תהיה פתיחה הדרגתית. משרד החינוך צריך לקבל עדיפות על פני סקטורים אחרים.

 

לפי הפרויקטור בפעימה הראשונה, שעל פי המתווה התחילה שלשום לאור העמידה ביעדי החיסונים ומדדים אחרים דוגמת מקדם ההדבקה ומספר החולים במצב קשה, אמור להיפתח החינוך בכיתות הנמוכות לצד ההקלה במקומות עבודה ובמתכונת הסגר. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר כי בעיניו ניתן לכפות על מורים להתחסן - אך זה חייב להיות תחת חקיקה בכנסת. 

לימודים בכיתה, ארכיון. , צילום: רויטרס לימודים בכיתה, ארכיון. | צילום: רויטרס לימודים בכיתה, ארכיון. , צילום: רויטרס

 

 

לפי המתווה, במסגרת הפעימה השנייה החל מ-23 בחודש יחודשו הלימודים בכיתות ה'-ו', וכן ייפתחו חנויות הרחוב ללא תו ירוק. עוד הציע לפתוח בתאריך זה, בכפוף לתו הירוק, את הקניונים ומרכזי הקניות הפתוחים (ביג), חדרי כושר, אירועי תרבות וספורט, מוזיאונים, תערוכות, ספריות ומלונות שיפעלו רק על בסיס חדרים וללא אזורי הסעדה. המדדים שהוגדרו לפעימה הזו הם שלושה מיליון מחוסנים במנה שנייה, 90% מחוסנים בקרב שכבת הגיל של בני 50 ויותר, פחות מ-900 חולים קשים ומקדם הדבקה שקטן מ-1. אש ציין כי בכל הנוגע למספר החולים במצב קשה, הוא עושה זאת בחשש. "אם נישאר במספר הזה לאורך זמן, זה עומס גדול. אני מקווה שזה מספר שימשיך לרדת", אמר.

 

התאריך המשוער לפעימה השלישית נקבע ל-9 במרץ. במסגרת זו יחודשו הלימודים בכיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות וכן בכתומות עם רמות חיסון של 70%. בתי הקפה והמסעדות הקטנות ייפתחו ללא תלות בתו ירוק. במקומות הבאים הפתיחה תותנה בתו ירוק: מסעדות (בכפוף להזמנה מראש), מלונות בהפעלה מלאה, גני אירועים, אטרקציות וכנסים.

 

לאחר שהפרויקטור הציג את המתווה, שר הפנים אריה דרעי פנה אליו ואמר: "אולי הטאבלט שלי קטן, אבל אני לא רואה בתוכנית שלך בתי כנסת. אנחנו עדיין מדינה יהודית. איפה החתונות? איפה בתי הכנסת?". אש השיב לו כי "אנחנו מגבשים מתווה שיאפשר את האירועים האלה, לא במספרים בלתי סבירים אבל כן לאפשר. לגבי בתי כנסת - כנראה שייפתח לפי מגבלות ההתקהלות".

הפרויקטור הדגיש כי "יש פה אופק קרוב למדי של פתיחה של המשק, והוא מותנה שנצליח לשלוט בתחלואה ובהתקדמות עם מבצע החיסונים. הכל תחת התנהגות מאוד אחראית - מסכות והגבלות התכנסות. האור בקצה המנהרה קיים, המנהרה עדיין מאוד מאתגרת. מקווה שעם התנהגות אחראית נוכל לעמוד ביעדים ולעשות זאת". שרת התחבורה מירי רגב ציינה כי אם הנתונים ימשיכו כפי שהם היום, הממשלה תצטרך להמשיך עם ההמלצה לסגירת השמיים.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' אמרה ששמעה רעיון שהציע לחייב מתחסנים אחרי 1 במרץ בתשלום, וציינה שבעיניה מדובר ברעיון טוב. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, השיב: "אני לא חושב שזה נכון לקחת מהאוכלוסייה כסף על חיסון שמגיע לה כדין".

 

משרד הבריאות המליץ לפתוח ביום חמישי את הגנים, כיתות א'-ד', י"א-י"ב, י"ג-י"ד ומכללות טכנולוגיות. עם זאת, המתווה מאשר לימודים רק ביישובים עם ציון רמזור של 6.5 לכל היותר, שבהם שיעור המחוסנים מגיל 50 ומעלה עומד על 70% ויותר. כלומר, חלק מהערים שיהיו "כתומות בהירות" ובעלות אחוזי מתחסנים גבוהים מעל גיל 50 ישובו ללימודים. בערים האדומות ימשיכו התלמידים במתכונת מקוונת.

בערים הירוקות והצהובות כיתות א'-ב' צפויות לחזור ללמוד במתכונת רגילה, אך כיתות ג'-ד' יחזרו ללמוד בקפסולות. שר הבריאות יולי אדלשטיין הציע כי שיעור המחוסנים של כל רשות ייקבע אחת לשבוע והצוות הבין-משרדי שהוקם יהיה רשאי לקבוע לגבי אזורים בתוך רשות מסוימת - שכונה או כמה שכונות מהעיר, יישוב בתוך מועצה אזורית - שיוגדרו כאזורים שבהם שיעור המחוסנים שונה מהשיעור ברשות כולה.

עם זאת, רק בערים שבהן שיעור המתחסנים בני 50 ומעלה גבוה מ-70% ניתן יהיה ללמוד בגנים, בכיתות א'-ד' ובכיתות י"א-י"ב. נתון זה, של שיעור המתחסנים בני 50 ומעלה, אינו מופיע באתר משרד הבריאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות