אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לחשוף את הלוביסטים צילום: מוטי קמחי

דעה

לחשוף את הלוביסטים

יש לפרסם ברבים את תוכן הפגישות של הלוביסטים עם אנשי האוצר. הגברת השקיפות בפעילות של הלוביסטים מול האוצר תאפשר לדעת האם נשמר האינטרס הציבורי או שנכנעים ללחציהם של הטייקונים

10.02.2021, 07:11 | צבי זרחיה

הההנחיות החדשות שגיבש היועץ המשפטי למשרד האוצר אסי מסינג, עבור פקידי האוצר, חשובות מאוד להגברת ההיגיינה הציבורית והטלת פיקוח על יחסי לוביסטים, שרים ופקידים. האוצר הוא המשרד הכלכלי המרכזי, שתחת ידו עוברים כל המהלכים והרפורמות המשמעותיים בענפי המשק, שמשפיעים על כל אזרח.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, החובה שהטיל מסינג על הפקידים לדווח לממונים עליהם היא רק צעד ראשון שאינו מספק. מסינג חייב להורות על פרסום לציבור של כל הדיווחים מהפגישות של הפקידים עם הלוביסטים. העובדה שהפגישות הללו, המלוות בדרך כלל בלחצים מצד הלוביסטים ושולחיהם יעשו בחדרי חדרים, בהיעדר שקיפות ציבורית, היא בעייתית ועלולה לפגוע באמון הציבור.

כפי שבכנסת הלוביסטים נרשמים בפרוטוקולי הישיבות של הוועדות והדבר מפורסם לציבור, כך יש לפרסם את הישיבות שבהם הם משתתפים במשרד האוצר. זאת ועוד: על האוצר לחשוף את ההחלטות שמקבלים הפקידים בתביעות של הלוביסטים ושולחיהם, ואת ניירות העמדה שמוגשים להם על ידי הלוביסטים, כדי שתהיה שקיפות במעקב אחר החלטותיהם של הפקידים.

היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט. להחיל הנוהל על כל המשרדים, צילום: אוראל כהן היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט. להחיל הנוהל על כל המשרדים | צילום: אוראל כהן היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט. להחיל הנוהל על כל המשרדים, צילום: אוראל כהן

בנוסף, יש לקבוע שההוראות החדשות יחייבו את הלוביסטים לחשוף באתר האוצר את הלקוחות שהם מייצגים מול המשרד, בדומה לדיווח שהם מוסרים באתר הכנסת. הגברת השקיפות בפעילות הלוביסטים מול פקידי האוצר תאפשר לדעת האם הפקידים שומרים על האינטרס הציבורי או נכנעים ללחציהם של הטייקונים. אותם טייקונים שהפקידים אולי יעבדו אצלם בעתיד לאחר תקופת צינון.

מסינג גיבש את הנוהל לפי הכלים המשפטיים הקיימים. אך לצורך חשיפת שמות הלוביסטים, לקוחותיהם ופגישותיהם עם האוצר נדרשת חקיקה. כמו כן, ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יחיל את הנוהל וירחיבו על כל משרדי הממשלה.

תגיות