אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
25 תעשיות ביטחוניות עתרו לבימ"ש נגד סירוב המדינה לאפשר להן לצאת להציג באבו דאבי צילום: IDEX

פרסום ראשון

25 תעשיות ביטחוניות עתרו לבימ"ש נגד סירוב המדינה לאפשר להן לצאת להציג באבו דאבי

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א תמר אברהמי הורתה למדינה להשיב עד מחר בצהריים. אלביט תשלח למפרץ אנשי שיווק שמוצבים מחוץ לישראל

18.02.2021, 19:47 | אודי עציון

25 תעשיות ביטחוניות קטנות עתרו היום (ה') לבית המשפט נגד סירוב המדינה לאשר להן לצאת לתערוכת הנשק באבו דאבי שתפתח ביום ראשון.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה הוגשה לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, והשופטת תמר אברהמי הורתה למדינה להגיש עד מחר בעשר בבוקר את תשובתה לעתירה, לפני דיון דחוף בנושא שיתקיים ב-12 בצהריים.

מל"ט הרמס 900, צילום: אלביט מערכות מל"ט הרמס 900 | צילום: אלביט מערכות מל"ט הרמס 900, צילום: אלביט מערכות

המדינה אישרה את השתתפות התעשיות הביטחוניות בתערוכה כבר לפני שלושה חודשים. אולם סירוב ועדת החריגים לאפשר את יציאת אנשיהן מישראל כעת, מונע מהחברות הקטנות להציג, ויפגע בתצוגה של הגדולות. 

על העתירה חתומים בין השאר תומר אבנון, מנכ"ל ומייסד קבוצת אבנון, איתן זית, מנכ"ל אימקו תעשיות, ואנשי 25 תעשיות ביטחוניות. העותרים טוענים כי הנוכחות של התעשיות בתערוכת IDEX חשובה לקידום האינטרסים של המדינה ושל התעשיות עצמן.

תערוכת הנשק באבו דאבי, צילום: IDEX תערוכת הנשק באבו דאבי | צילום: IDEX תערוכת הנשק באבו דאבי, צילום: IDEX

עוד הם טוענים כי ועדת החריגים שסירבה לאשר את נסיעת אנשיהן לא נימקה את הסירוב, ואישרה בקשות אחרות לנסיעות לחו"ל שהוגשו לה. לעתירה שותפים גם טוביה הלוי, מארגן הביתן הישראלי בתערוכת Gulf Food בדובאי, שגם יציאת מציגים מישראל אליה נמנעה.

את העותרים מייצגים עורכי הדין טומי מנור, טל גנדלמן וגל צ'צ'יק מנשיץ ברנדס אמיר, בסיועו של עו"ד שרון צפוני, מנהל דסק המפרץ במשרד.

שלוש הגדולות יציגו

במקביל נודע לכלכליסט כי שלוש התעשיות הביטחוניות הגדולות, התעשייה האווירית, אלביט ורפאל, יציגו בכל זאת בתערוכה באמצעות ציוד שנשלח אליה מבעוד מועד. חלקן, כמו אלביט למשל, יטיסו לתערוכה צוותים שלהן שמוצבים בדרך כלל בארה"ב, או שטסו לפני שבועיים לתערוכה בהודו, בטיסה שכן קיבלה ברגע האחרון את אישור משרד ראש הממשלה, וטרם שבו לארץ.

התערוכה מתקיימת אחת לשנתיים מאז 1993, כשהשנה צפויים להגיע אליה 70 אלף מבקרים, ביניהם 2,000 בכירים מ-80 מדינות. IDEX העוסקת בלוחמה יבשתית ואווירית, ו-NAVDEX הימית מתקיימות ביחד באותו מתחם. התערוכה מתקיימת בחסות השייח חאליפה בן זייד, נשיא האמירויות, וישראל משתתתפת בה לראשונה.

לאחר שנה של קורונה, זו תהיה התערוכה הגדולה הראשונה שמתקיימת באופן פיזי, ולא כמפגש בזום. למרות שחברות רבות צמצמו את נוכחותן בגלל הנגיף, עדיין יציגו בה חברות מערביות גדולות כמו לוקהיד מרטין, לצד חברות סיניות, ותעשיות ביטחוניות מתפתחות מהמפרץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות