אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילן על חבילת הסיוע: "ניתן להתמודד עם סיכוני האינפלציה" צילום: רויטרס

ילן על חבילת הסיוע: "ניתן להתמודד עם סיכוני האינפלציה"

שרת האוצר האמריקאית התראיינה ל-CNBC והתייחסה לתוכנית בסך 1.9 טריליון דולר, שממשל ביידן מנסה להעביר; לדבריה, "להערכתנו בטווח הארוך היתרונות גדולים מהעלויות"; הוסיפה כי ככל הנראה יבוצעו העלאות מסים כדי לממן את התוכנית, אך הם יופחתו בהדרגה בהמשך

19.02.2021, 08:58 | חדשות חוץ

שרת האוצר האמריקאית, ג'נט ילן, מודה כי יש צורך בחבילת תמריצים גדולה כדי להחזיר את כלכלת ארה"ב לאיתנה, זאת על אף נתונים אחרונים שמצביעים על כך שקצב הצמיחה מתחילת השנה גבוה מכפי שהעריכו בתחילה. בנוסף, היא הרגיעה ביחס לסיכוני האינפלציה שעלולים להיגרם בשל תוכנית בסדר גודל זה.

קראו עוד בכלכליסט

בריאיון ל-CNBC אמרה ילן שההצעה של ממשל ביידן לחבילת תמריצים בגובה 1.9 טריליון דולר יכולה לסייע לארה"ב לשוב לתעסוקה מלאה בתוך שנה. "אנחנו חושבים שחשוב ביותר שתהיה חבילה גדולה שתפתור כל נזק שנגרם: 15 מיליון אמריקאים שמפגרים בתשלומי השכירות, 24 מיליון בוגרים ו-12 מיליון ילדים שאים להם מספיק מה לאכול, עסקים קטנים שקורסים", הסבירה.

ג ג'נט ילן | צילום: AP ג

"לדעתי המחיר של לעשות מעט מדי הוא גבוה מהמחיר של לעשות משהו גדול. להערכתנו, בטווח הארוך היתרונות גדולים מהעלויות", הוסיפה בהתייחסה לתוכנית הענק.

עוד הוסיפה ילן כי אינה חוששת מכך שהוצאות הממשל הגבוהות יובילו בהמשך לאינפלציה. "שיעור האינפלציה נותר נמוך ביותר מזה למעלה מעשור, ואנחנו יודעים שזה סיכון. אך זה סיכון שלפדרל ריזרב ולאחרים יש כלים להתמודד איתו. הסיכון הגדול ביותר הוא להפחיד את האנשים, שהמגפה הזו תהווה נטל קבוע על החיים ועל הפרנסה שלהם".

דבריה נאמרו בעוד שלאחרונה פורסמו נתונים כלכליים אופטימיים בארה"ב, ביניהם עלייה במכירות הקמעונאיות ועליות בסקטורי הייצור והנדל"ן. לפי מדד של הבנק הפדרלי באטלנטה, התמ"ג צמח ככל הנראה ב-9.5% ברבעון הראשון.

עם זאת, מצב התעסוקה נותר קודר עם 10 מיליון מובטלים, ביניהם מיליונים הנובעים מסגירת עסקים בשל צעדי הממשל לבלום את התפשטות המגפה. אתמול (ה') פרסם משרד העבדה כי בשבוע שעבר הוגשו 861 אלף תביעות חדשות לקבלת דמי אבטלה.

חלק ניכר מהמאמצים של הממשל מתמקדים באותם מובטלים, ובמסגרת חבילת התמריצים המוצעת יועברו מענקים של 1,400 דולר למשקי הבית. "יש הרבה כאב בכלכלה", הדגישה ילן בריאיון, "אני חושבת שהמענקים האלה באמת מספקים הקלה והם יעזרו להתניע מחדש את הכלכלה, יעניקו לאנשים כסף להוציא כשנוכל לצאת שוב ולחזור לחיינו הקודמים. יש הרבה משפחות שחיות על הקצה, ולדעתי המענקים הללו יעזרו להם מאוד".

בשלב זה לא מתמקדים בממשל בדרך שבה יממנו את כל התמריצים הנוספים הללו, וכבר עכשיו התחזית היא לגירעון תקציבי של 2.3 טריליון דולר עבור השנה הנוכחית, וילן הודתה ש"ככל הנראה" יהיו "העלאות מסים כדי לממן לפחות חלק מזה, והם יורדו בהדרגה בהמשך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות