אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עד כמה חשוב מאמן להצלחה ב-NBA? צילום: איי אף פי

עד כמה חשוב מאמן להצלחה ב-NBA?

האם מעמד מאמני ה-NBA בשפל כל הזמנים או שיותר מתמיד מבינים את החשיבות שלו?

02.03.2021, 09:12 | אוריאל דסקל

עד כמה מאמן NBA משפיע על הקבוצה שלו? זו שאלה מעניינת שראמזי אל-אמין - אנליסט של קרן המטבע הבינלאומית, שמתמחה בניתוח בלמידת מכונה - ניסה למצוא לה תשובה.

עבור הבלוג שלו אל-אמין ניתח דאטה מעונת 1979/80 עד 201819, 808 עונות אינדיבידואליות של 163 מאמנים. הוא מדד את איכות השחקנים דרך הסטטיסטיקות האישיות שלהם, מצב הפציעות שלהם וגילה שיש מאמנים שאפשר להעניק להם את "הקרדיט" למקסימום 21 ניצחונות בעונה ויש כאלו ש"אחראים" ל-25 הפסדים בעונה. בממוצע, מאמן יהיה בעל השפעה של עד 10 ניצחונות/הפסדים בעונה. פעמים רבות 10 ניצחונות הם ההבדל בין קבוצה בלוטרי לקבוצת פלייאוף. זו גם השפעה גדולה יותר מאשר רוב האולסטארים באותה תקופה.

קראו עוד בכלכליסט

הממצאים לא שונים בהרבה ממחקר שערכו באוניברסיטת שיקגו לפני מספר שנים. בשיקגו חקרו דאטה ממאות עונות ספורט במספר מגוון של ענפים פופולריים בארה"ב וגילו שמאמן אחראי ל-20% עד 30% מביצועי הקבוצה. זה לא שונה בהרבה מהערכות ומחקרים שהראו שמאמן כדורגל הוא השפעה של עד 20% על מספר הנקודות בליגה של קבוצה.

בשיקגו גילו שמאמנים ב-MLB משפיעים באופן ישיר על מספר הריצות בין בסיסים, הם מצאו שמאמני NFL משפיעים באופן דרמטי על מספר העבירות שקבוצה עושה וגם על מספר התפיסות הלא מוצלחות שקבוצה רושמת בעונה. והם חשפו שמאמני NBA הם בעלי השפעה ברורה על מספר נקודות במשחק, הפרש נקודות וכמובן ניצחונות. "בוחנים כל אלמנט בביצועי השחקנים ופחות מבצעים ניתוח אנליטי על ביצועי המאמן" כתבו החוקרים. "אפשר וצריך לייצר גישה למדידת איכות ההנהגה של מאמן וגם קובעי מדיניות".

ההשפעה הזו גדולה יותר ממה שבדרך כלל מייחסים למאמן הממוצע ב-NBA. הרי זו "ליגה של כוכבים" והם אלו שיקבעו את גורל הפרנצ'ייז שלהם. ויש בזה צדק. אם המאמן אחראי על 20% מהביצועים, השחקנים אחראים על 80% האחרים. והסופרסטאר הוא זה שפעמים רבות יקבע אם הם ישתפו פעולה עם המאמן.

המציאות תמיד יותר מורכבת מהמספרים. הרי ברור שגם הכוכב הגדול ביותר צריך הכוונה וייעוץ. הוא צריך סיוע אינטלקטואלי בהכנה למשחקים ובמשחקים עצמם, וחשוב יותר: הוא צריך שחבריו לקבוצה - הצעירים יותר ובכירים פחות - יהיו מאומנים בהגנה ובהתקפה וידעו להשתלב בצורה חיובית עם הכישרון שלו. ועל הדברים הללו אחראי המאמן וצוותו. נכון, המאמנים כיום ב-NBA שונים בתכלית מהמאמנים שהיו בשנות השמונים והתשעים. אין להם את האופציה או התמיכה המוסדית לנהל את הקבוצה בצורת my way or the highway.

בראד סטיבנס מאמן בוסטון סלטיקס, צילום: איי אף פי בראד סטיבנס מאמן בוסטון סלטיקס | צילום: איי אף פי בראד סטיבנס מאמן בוסטון סלטיקס, צילום: איי אף פי

הם לעיתים ממש לא "המפיק הבכיר" בהופעה או הבמאי אלא יותר סמנכ"ל תפעולי. הם כן "מעל" רוב השחקנים אבל גם מתחת לג'נרל מנג'ר וכפופים לגחמות הכוכבים הגדולים. התפקיד מסובך, מורכב, שטח אש ושדה מוקשים - אבל מאמן שמתפקד ברמה הגבוהה הוא הכרחי להצלחה ב-NBA.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות