אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקצאה הפרטית באייסקיור ודילמת בעלי מניות המיעוט

הקצאה הפרטית באייסקיור ודילמת בעלי מניות המיעוט

ביום ראשון תצביע האסיפה הכללית על הקצאת מניות פרטית שמקנה לבעל השליטה הנחה של 20% ומדללת את מחזיקי המיעוט. הם מנועים מלהשתתף בגיוס, אך יתקשו להתעלם מהזינוק של 85% במניה מאז הדיווח על המהלך

03.03.2021, 07:36 | יניב רחימי

אייסקיור מבקשת לאשר גיוס הון של 15 מיליון דולר באמצעות הקצאה פרטית חריגה של מניות לבעל השליטה בחברה, לקרן ההשקעות האירופית אלפא קפיטל ולקרנות הגידור קלובר. הקצאת המניות תיעשה במחיר 53.3 אגורות, שמגלם 20% הנחה על המחיר הממוצע של המניה בשבעת ימי המסחר שקדמו לאישור העסקה בדירקטוריון, שבראשו עומד רון מירון, והנחה של 58% לעומת מחיר המניה הנוכחי, שטיפס ל־126 אגורות.

קראו עוד בכלכליסט

גיוס הון בהנחה של 20% הוא הליך מקובל בחברות ביומד — לא רק בישראל. מה שהופך את הגיוס הזה לחריג הוא העובדה שבעל השליטה (58.6%) לי היישיאנג ישתתף בו וישקיע 7.5 מיליון דולר מתוך 15 מילון הדולרים שהחברה תגייס. השתתפותו בגיוס מקנה לו אפשרות לרכוש מניות במחיר 53.3 אגורות וליהנות מהנחה של 20% על המחיר הממוצע של המניה בשבעת ימי המסחר שקדמו לאישור ההקצאה בדירקטוריון, וזו פריבילגיה שאינה מנת חלקם של בעלי מניות המיעוט באייסקיור, שאין באפשרותם להצטרף למהלך.

גיוס הון בדרך של הנפקת זכויות היה מאפשר לכלל בעלי המניות בחברה להשתתף בהנפקה וליהנות באופן זהה. אולם מהלך שכזה היה מונע השתתפות של משקיעים שאינם מחזיקים במניות של החברה, ובהם הקרן האירופית אלפא קפיטל וקרנות הגידור של קלובר.

אבל הדרת בעלי מניות המיעוט מגיוס ההון לא אומרת שאין להם תפקיד באירוע. עובדת השתתפותו של בעל השליטה בהקצאה מחייבת זימון אסיפה כללית מיוחדת של בעלי המניות. על מנת שגיוס ההון יקבל את ברכת הדרך, הוא חייב לקבל רוב מקרב כלל בעלי המניות שאינם בעלי עניין אישי באישור ההחלטה. משמע, בעלי מניות המיעוט יקבלו את הזכות לומר את דברם באסיפה שזומנה ליום ראשון הקרוב.

בבואם לאשר או להתנגד לגיוס, יידרשו בעלי מניות המיעוט לשקול שיקולים שונים. מצד אחד, גיוס ההון יביא לדילול משמעותי באחזקותיהם. אם לפני הגיוס מסתכמות אחזקות הציבור ב־41.2%, הרי שלאחר ההקצאה אחזקתם תדולל לרמה של 26.3% בלבד. מנגד, הם לא יוכלו להתעלם מזינוק של 85% בשער מניית אייסקור בחודש שחלף מאז הדיווח על הגיוס. הזינוק בשווי השוק של החברה מביא לכך שההנחה האפקטיבית שממנה יזכו ליהנות המשתתפים בהקצאה האקסקלוסיבית עומדת על 58%.

קשה לנתק את הקשר בין הזינוק במניה לדיווח על ההקצאה הפרטית. הגיוס צפוי לאפשר לחברה, שעוסקת בתחום המכשור הרפואי לטיפול בגידולים בקרב נשים, להרחיב את מאמצי המסחור של מוצריה, במקביל להאצת תוכניות הפיתוח וקבלת אישורים רגולטוריים. אולם נראה שהתרומה המרכזית של הקצאת המניות היא חיזוק מבנה ההון של אייסקיור באופן שיאפשר לחברה לעמוד בכל הדרישות לצורך רישום כפול של ניירות הערך שלה למסחר בנאסד"ק.

מאייסקיור נמסר בתגובה: "הדירקטוריון והנהלת החברה פועלים אך ורק לטובתה. הטענה שמדובר בעסקה המיטיבה עם בעל השליטה מופרכת מיסודה, היות שהיא נדרשת לאישור בעלי מניות המיעוט. גיוס ההון, שיתרום לפיתוח החברה וצמיחתה, אושר בוועדת הביקורת ובדירקטוריון, לאחר שבחנו כמה אפשרויות גיוס והגיעו למסקנה כי זו האלטרנטיבה הטובה לחברה. אייסקיור זוכה לאמון בעלי המניות, המתבטא בעלייה משמעותית בשווייה מאז ההודעה על גיוס ההון והכוונה לרישום למסחר בארה"ב".

רון מירון יו"ר אייסקיור , צילום: זהר שחר רון מירון יו"ר אייסקיור | צילום: זהר שחר רון מירון יו"ר אייסקיור , צילום: זהר שחר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות