אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קורס ההכשרה הכלכלית הראשון לפושטי רגל יצא השבוע לדרך צילום: שאטרסטוק

קורס ההכשרה הכלכלית הראשון לפושטי רגל יצא השבוע לדרך

ההכשרה הראשונה בארץ להתנהלות כלכלית של חייבים במסגרת הליך חדלות פירעון החלה השבוע. המטרה: לסייע לחייבים להשתקם ולשנות הרגלים. מאז שנכנס לתוקף חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי בספטמבר 2019, הוגשו כ-30 אלף בקשות לחדלות פירעון על ידי חייבים

10.03.2021, 16:38 | ליטל דוברוביצקי

חוק חדלות פירעון שנכנס לתוקף בספטמבר 2019 קובע כי בית המשפט או רשם ההוצאה לפועל יכולים לבקש מחייבים שנכנסו להליך פשיטת רגל לעבור הכשרה כלכלית על מנת לסייע לשיקומם. כעת, כשנה וחצי לאחר כניסת החוק לתוקף, החלה ההכשרה הראשונה.

קראו עוד בכלכליסט

הקבוצה הראשונה של ההכשרה נפתחה ביום ראשון. היא מונה תשעה חייבים. קבוצות נוספות יצאו לדרך ביום שני - האחת בשפה הערבית והשנייה לחייבים שנדרש עבורם דגש בנושא תעסוקה. סך הכול 34 חייבים משתתפים בכל הקבוצות.

ההכשרה להתנהלות כלכלית נועדה להקנות לחייבים ידע וכלים להתנהלות כלכלית שתסייע להם להתמודד עם הליך חדלות הפירעון (הליך פשיטת הרגל), לצאת לדרך כלכלית חדשה ובעיקר להימנע מחזרה לחובות בעתיד.

ההכשרה כוללת, בין היתר, את התכנים הבאים: תפקיד המשפחה בתהליך השינוי, לקיחת אחריות ושליטה, היחס לכסף, ניהול תקציב, בניית סדרי עדיפויות, בניית תקציב, תרבות הצריכה והשפעתה על חיינו, כללי צרכנות נבונה, מקסום יכולת ההשתכרות מיצוי זכויות ועוד.

תכניות ההכשרה פותחו על ידי הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי ורשות האכיפה והגבייה בשיתוף עם "ג'ויינט ישראל אשלים" ומלווה על ידי מומחים מתחום ההתנהלות הכלכלית. ההכשרה נערכת באופן קבוצתי במפגשי הדרכה שיתקיימו בלשכות ההוצאה לפועל (גם עבור חייבים שההליך בעניינם מתנהל אצל הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי) או בלמידה מרחוק באמצעות "זום". ההכשרה מיועדת לחייבים בהליך חדלות פירעון שהשופט או הרשם הורו כי עליהם להשתתף בהכשרה להתנהלות כלכלית.

הוצאה לפועל, ארכיון, צילום: אלכס קולומויסקי הוצאה לפועל, ארכיון | צילום: אלכס קולומויסקי הוצאה לפועל, ארכיון, צילום: אלכס קולומויסקי

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שנכנס לתוקף ב-15 בספטמבר 2019, מדגיש לצד ההפטר מהחובות של החייב, את שיקומם הכלכלי של החייבים. לפי נתוני משרד המשפטים ורשות האכיפה, מאז כניסת החוק לתוקף, הוגשו כ-8,000 בקשות לחדלות פירעון (בקשות פשיטות רגל) של יחידים במערכת ההוצאה לפועל, וכ-22 אלף בקשות אצל הממונה על חדלות הפירעון במשרד המשפטים, המטפל בחייבים שהיקף חובותיהם עולה על 150 אלף שקל.

רשות האכיפה מטפלת בבקשות לחדלות הפירעון של חייבים שהיקף חובותיהם עד 150 אלף שקל ובקשות של חייבים שהיקף חובותיהם מעל 150 אלף שקל מטופלות כאמור אצל הממונה על חדלות פירעון במשרד המשפטים, עו"ד סיגל יעקבי.

בעת הדיון בצו השיקום הכלכלי - שבמסגרתו נקבעים, בין היתר, התנאים למתן הפטר לחייב - רשאי הרשם או בית המשפט, לפי העניין, להפנות את החייב להכשרה להתנהלות כלכלית נכונה כתנאי למתן הפטר בסיום ההליך. כמו כן, רשאי רשם ההוצאה לפועל בהליך חדלות פירעון להפנות חייב להכשרה להתנהלות כלכלית כתנאי לאישור הסדר באסיפת נושים המתקיימת לפניו.

על פי ההערכה, עם הצטברות הבקשות לחדלות פירעון, הן ברשות האכיפה והגביה והן אצל הממונה על חדלות הפירעון במשרד המשפטים, יידרשו מאות חייבים מדי שנה להשתתף בקורסי ההכשרה במטרה לסייע להם להשתקם כלכלית ולשנות הרגלים, שהובילו מלכתחילה למצב של חדלות פרעון. בשלב זה, מאחר וטרם הותקנו תקנות בעניין הכשרה להתנהלות כלכלית נכונה, ההשתתפות בהכשרות נעשית באופן וולונטרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות