אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרבות של נתניהו: מנדט, חסינות ותמיכת הציבור צילומים: יריב כץ, קובי קואנקס, שלו שלום

פוליטי כלכליסט

הקרבות של נתניהו: מנדט, חסינות ותמיכת הציבור

ראש הממשלה ינהל במקביל למשפטו שלוש חזיתות: ניסיון לקבל ראשון את המנדט להרכבת ממשלה, קרב לחקיקת חוקים שיגנו עליו משפטית וגם מאבק על דעת הקהל. אם יקבל מנדט מהנשיא, ח"כ מיקי זוהר יהיה יו"ר הוועדה המסדרת בכנסת

05.04.2021, 08:08 | צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא הבוקר (ב') לשלושה קרבות במקביל: הקרב המשפטי עם פתיחת שלב ההוכחות במשפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים; הקרב הפוליטי עם תחילת ההתייעצויות של נשיא המדינה לקראת הטלתו הצפויה מחר של המנדט להרכבת הממשלה ונסיונות לחקיקית חוקים שיגנו עליו משפטית; והקרב התקשורתי על דעת הקהל בעניין משפטו.

נכון לעכשיו, גם לנתניהו וגם ליאיר לפיד אין רוב של 61 ח"כים הממליצים עליהם בפני הנשיא להרכיב את הממשלה הבאה. נתניהו נהנה מתמיכת הליכוד, יהדות התורה, ש"ס והציונות הדתית, ובסך הכל 52 מנדטים. לפיד זוכה לתמיכת חברי הכנסת של יש עתיד, ישראל ביתנו, העבודה ומרצ שמהווים יחד 37 מנדטים.

קראו עוד בכלכליסט

לפיד מעוניין לקבל תמיכה גם מצד כחול לבן, הרשימה המשותפת (לא כולל בל"ד), וכן ימינה של נפתלי בנט ותקווה חדשה של גדעון סער. עם זאת, נראה כי תקווה חדשה וימינה לא צפויות להמליץ עליו. יו"ר רע"מ מנסור עבאס פוזל לשני הכיוונים ולא ימליץ על אף אחד.

1

בין מאבקו המשפטי של נתניהו לבין מאבקו הפוליטי והתקשורתי ישנו קו מחבר אחד - חקיקת חוק החסינות, החוק הצרפתי וחוק פסקת ההתגברות (שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ) – חוקים שישפיעו על התנהלות משפטו. על הנייר יש לנתניהו תמיכה של 59 ח"כים בחקיקה הזו: הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הציונות הדתית וימינה.

סער לא פוסל חקיקת פסקת התגברות בתמורה להסדרת איזון בין הרשויות: המחוקקת, המבצעת והשיפוטית.

חקיקת חוק כזה תאפשר לחוקק חוק חסינות לראש הממשלה, או חוק צרפתי שיקפיא את משפטו. נתניהו אמנם יטען שהוא לא מקדם את החוק, אבל הוא בהחלט יתמוך בכך כדי להקפיא את משפטו או להינצל ממנו.

בנימין נתניהו, צילום: מוטי מילרוד הארץ בנימין נתניהו | צילום: מוטי מילרוד הארץ בנימין נתניהו, צילום: מוטי מילרוד הארץ

בנט הכריז לפני כחודש וחצי בגל"צ כי הוא "מאוד בעד" חקיקת חוק צרפתי ואמר: "כשיעלה חוק ספציפי בהקשר זה או אחר, אני אבחן את זה לפי מה שיוגש".

אם נתניהו אכן יצליח בסופו של דבר להקים קואליציה בתמיכה או בהימנעות של ארבעה חברי הכנסת של רע"מ, הוא יצטרך לבקש מהם גם הפעם (כמו בהצבעה בכנסת על הקמת הממשלה העתידית) להיעדר מההצבעה.

אלא שבינתיים יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ ויו"ר עוצמה לישראל איתמר בן גביר הטילו וטו על הקמת ממשלה הנשענת על תמיכה מבחוץ או הימנעות של רע"מ. "לא נהיה שותפים לשום ממשלה שתסתמך אקטיבית או בהימנעות של רע"מ או תומכי טרור אחרים. הקמת ממשלה שתישען על רע"מ ועבאס תהיה אסון ובכייה לדורות ולא נאפשר לה לקום", צייץ סמוטריץ' בסוף השבוע. בליכוד מאיימים בתגובה בבחירות חמישיות, וב"מחיקתה" של הציונות הדתית.

2

ההפגנות בעד ונגד נתניהו צפויות להימשך היום מול בית המשפט המחוזי בירושלים. גם שרים וחברי כנסת מהליכוד צפויים להגיע לישיבה כפי שהיה בעת ישיבת הפתיחה במאי אשתקד. נתניהו חויב להתייצב לשמוע את דברי הפתיחה של התובעת עו"ד ליאת בן ארי אך קיבל פטור מלהיות נוכח במתן עדותו של עד המדינה אילן ישועה, לשעבר מנכ"ל וואלה.

כמו בתחילת משפטו במאי 2020, נתניהו יילחם לגייס את דעת הקהל למענו ויחזור על הטענות בדבר תפירת תיקים נגדו על ידי בכירי הפרקליטות. חברי כנסת מהליכוד יתייצבו באולפני הטלוויזיה ויתראיינו לרדיו, והרשתות החברתיות יוצפו בביקורת על שומרי הסף.

בליכוד יטענו ש"ראש ממשלה מחליפים בקלפי", ושנתניהו זכה בכמיליון קולות בבחירות האחרונות, בתקווה שהדבר אולי ישפיע בסופו של דבר לא רק על השופטים אלא יסייע לנתניהו לנסות ולשכנע את בנט להצטרף לקואליציה בראשותו.

3

הטלת המנדט על נתניהו תאפשר לו לא רק לנסות ראשון להרכיב את הממשלה, אלא גם לחזק את שליטתו בכנסת. כל עוד יריב לוין מכהן כיו"ר הכנסת, אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, יתקשה לקדם את הצעת החוק שלו האוסרת על מי שעומד לדין לכהן כראש ממשלה. נוסף על כך, הנוהג בכנסת הוא להעניק את ראשות הוועדה המסדרת לנציג המפלגה שראשה מקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

מימין: אורנה ברביבאי, אלעזר שטרן ומיקי זוהר. קרבות בלימה, צילומים: יריב כץ, קובי קואנקס, שלו שלום מימין: אורנה ברביבאי, אלעזר שטרן ומיקי זוהר. קרבות בלימה | צילומים: יריב כץ, קובי קואנקס, שלו שלום מימין: אורנה ברביבאי, אלעזר שטרן ומיקי זוהר. קרבות בלימה, צילומים: יריב כץ, קובי קואנקס, שלו שלום

הוועדה הזו משמשת כוועדת הכנסת עד לכינונה של הקואליציה ומנהלת את ענייני המשכן. יו"ר הוועדה המסדרת יכול למנוע למשל את העלאתן של הצעות חוק פרטיות. בליכוד מוזכר יו"ר הסיעה ח"כ מיקי זוהר כמועמד טבעי לכהן כיו"ר הוועדה המסדרת.

בליכוד יפעלו לגייס רוב בעד בחירתו של משה גפני כיו"ר ועדת הכספים הזמנית. נוסף על התמיכה שגפני זוכה לה בגוש הימין, הוא צפוי לזכות גם בתמיכת האופוזיציה והרשימות הערביות (מפני שדאג להעביר תקציבים למגזר הערבי). במקרה כזה, תפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון הזמנית צפוי להימסר לנציג יש עתיד. ההערכה היא כי התפקיד יימסר לאורנה ברביבאי או לאלעזר שטרן.

אם לא תורכב קואליציה בתוך 28 ימים מהטלת המנדט על אחד מחברי הכנסת, הנשיא צפוי להחזיר את המנדט ליו"ר הכנסת כדי שינסה להטיל את המשימה על ח"כ אחר.

אם אף אחד לא יצליח, ישראל תיגרר למערכת בחירות חמישית שגם בה ינסה נתניהו למנף את משפטו בפני הבוחרים בדרכם אל הקלפי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות