אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התפטרתי כדי להקים קרן הון סיכון, ואז הגיעה הקורונה והעולם קרס" לי מוזר מייסדת שותפה ב AnD Ventures | צילום: AnD Ventures

הסולם

"התפטרתי כדי להקים קרן הון סיכון, ואז הגיעה הקורונה והעולם קרס"

לי מוזר, מייסדת שותפה ב-AnD Ventures, הגיעה לעולם ההשקעות אחרי שניהלה את מטה שגריר ישראל בוושינגטון. במרץ 2020, עם רעיון גולמי וכשהיא בהיריון בחודש שני, היא יצאה לדרך עצמאית ובתוך שנה גייסה 30 מיליון דולר להשקעות בשלבי סיד

21.05.2021, 11:37 | מעין מנלה

החלום של לי מוזר, מייסדת ושותפה מנהלת בקרן הון סיכון AnD Ventures היה במשך הרבה שנים בכלל להיות בפוליטיקה. בגיל 22 היא היתה ראש מטה שגריר ישראל בוושינגטון, תפקיד במסגרתו זכתה להיפגש בבית הלבן עם נשיאים וראשי מדינות, עבדה מול סנטורים וחברי קונגרס, עסקה באסטרטגיה והסברה – ושם, במקום שהיה מבחינתה השיא, פסגת הפסגות היתה גם נקודת המפנה. 

קראו עוד בכלכליסט:


"באיזשהו שלב בוושינגטון במהלך פגישה קשה עם סנטור בכיר שמתי לב שכשהתחלנו לדבר על טכנולוגיה זה שינה לחלוטין את השיחה לכיוון היכולת של טכנולוגיה לשנות חיים של אנשים. הרבה מהתפקיד של שגריר בוושינגטון זה הסברה ומה שאנחנו בישראל חזקים בו,  טכנולוגיה. שם התחיל להתבשל אצלי העניין בהייטק, וכמה שנים לאחר מכן, שלי (הוד מויאל) ומור (אסיא), מייסדות iAngels, נתנו לי את המקום להתחיל בו", היא מספרת. היא נולדה בירושלים, היתה בצבא מדריכת טיולים, עשתה שליחויות של הסוכנות וטיילה בארצות הברית ובקנדה. היא למדה מדעי המדינה, היסטוריה ואיטלקית באוניברסיטת תל אביב, עשתה קורס מורי דרך והדריכה קבוצות נוער וקבוצות "תגלית", היתה שותפה להקמת עמותת מסע ישראלי ("מבראשית"), ובמשך כל הזמן הזה כיוונה לשגרירות בארצות הברית. "את מייקל אורן הכרתי היכרות שטחית דרך המשפחה שלי, והחלום שלי היה לעבוד איתו בשגרירות. לקראת סיום התואר פניתי אליו ובהתחלה הוא לא ענה. אז פניתי דרך הבן שלו, אותו הכרתי, וקיבלתי תשובה שאשלח קורות חיים. התחלתי תהליך יחסית ארוך, ואחרי חצי שנה הייתי בארצות הברית. היתה תקופת ביניים בה הייתי עוזרת אישית כדי לבחון אם אני בכלל מתאימה ועבדתי מאוד קשה. שיננתי את כל שמות הסנטורים, חברי הקונגרס, עשיתי כל מה שצריך ובסוף נכנסתי לתפקיד ראש המטה. הייתי שם ארבע שנים בתקופה הכי מעניינת של נתניהו ואובמה, תקופה מאוד מתוחה, הרבה אתגרים מול הבית הלבן", היא אומרת. 

בתום ארבע שנים, מכיוון שמדובר במינוי פוליטי, היא חזרה לישראל עם חזרתו של השגריר. "זו היתה חוויה מאוד מטלטלת. בגיל 26 הייתי בבית הלבן, עם הנשיא, הרגשתי בפסגה, ועכשיו לא ידעתי מה אני עושה ולאן אלך. התחלתי מאוד להימשך לעולם ההשקעות בטכנולוגיה, אבל לא היה לי ניסיון. עסקתי בייעוץ דרך בלאקרוק בעניינים רגולטוריים ומוסדיים. עשיתי פרויקטים עצמאים, אבל זאת היתה שנה שבה לא מצאתי את עצמי. שנה של צניעות וענווה, שבה אחרי שהייתי על גג העולם חזרתי וראיתי שיש חיים ולא הכל זה הבית הלבן. העולם הדיפלומטי שם הוא מאוד אינטנסיבי ושואב וחזרתי למציאות". 


לי מוזר, מייסדת שותפה ב-AnD Ventures, צילום: AnD Ventures לי מוזר, מייסדת שותפה ב-AnD Ventures | צילום: AnD Ventures לי מוזר, מייסדת שותפה ב-AnD Ventures, צילום: AnD Ventures


את ההזדמנות הראשונה שלה בעולם ההשקעות בטכנולוגיה קיבלה מוזר בקרן ההון סיכון iAngels, כאשר מכרה חיברה אותה למייסדות הקרן שלי הוד מויאל ומור אסיא. "זה היה פחות משנה אחרי שהן הקימו את החברה. היה בינינו 'קליק' ראשוני טוב והצטרפתי לצוות. באיזשהו מקום זה היה החלום שלי, האפשרות לחבר בין הידע והקשרים, החיבורים האנושיים שיצרתי מתוך מקום של השקעה בטכנולוגיה. משם התחילה דרך מרתקת של חמש שנים שבהן התחלתי בבניית מחלקת קשרי המשקיעים, ואז הייתי סמנכ"לית קשרי משקיעים ושותפויות ולאחר מכן שותפה. כשהתחלתי היינו חמישה אנשים בצוות וזה גדל לכמעט עשרים כשעזבתי".

אף שהיא מגדירה את התקופה ב-iAngels כבית ספר לעולם השקעות ההון סיכון, במהלך העבודה היא השלימה תואר שני במינהל עסקים של אוניברסיטת קלוג ותל אביב בעידודה של שלי הוד מויאל. "הרגשנו שזה משהו חשוב להתקדמות שלי והן פרגנו ואפשרו לי לעשות את התואר הזה תוך כדי עבודה. היו ההזדמנות והצורך כי ישבתי מול משקיעים שהשקיעו עשרות מיליארדים שרוצים לדעת אצל מי הם שמים את הכסף, ולפחות בתרבות האמריקאית עדיין מחפשים את התואר, את האסמכתא הזאת". 

שנה לאחר שסיימה את התואר החליטה מוזר לצאת לדרך עצמאית. "נפרדנו בתחילת מרץ 2020, שלושה שבועות לפני שישראל נסגרה. ידעתי שהכיוון הוא להקים קרן השקעות, היה לי רעיון גולמי ופתאום התחילה הקורונה. הייתי בהיריון בחודש שני, בלי עבודה, והעולם קורס סביבי. היה רגע של משבר מאוד גדול, אפילו פחד. עזבתי מקום שאני מאוד אוהבת בשביל להקים משהו, ופתאום יש משתנים שהם הרבה יותר גדולים ממני". 

למרות הכל, אחרי חודש היא הרימה טלפון לרועי גבע גלסברג, שהפך לשותף שלה להקמת AnD Ventures. "אמרתי לו שאנחנו הולכים על זה. מגפה, לא מגפה – אנחנו נצליח". 

איך הכרת את רועי? 

"רועי למד עם בעלי לפני 20 שנה בבינתחומי והם שמרו על קשר רופף. אחרי שהוא עבד שש שנים בגוגל וחזר לישראל, הוא התחיל להיפגש עם אנשים, ואחד מהאנשים האלה היה בן זוגי שאמר לו 'אני לא האדם בשבילך – אתה צריך לשבת עם אשתי', וכך נפגשנו". 

הם נפגשו בתחילת אפריל והתחילו להקים את AnD Ventures, לראות אילו אנשים וקשרים יוכלו לרתום, בנו מפת דרכים וכיוונו להקמת קרן שמשקיעה בשלבים מאוד מוקדמים. בסוף מאי הם יצאו לדרך עם מצגת והשיגו השקעה ראשונה. עד סוף מרץ 2021 הם גייסו 30 מיליון דולר להשקעות Seed. "יש הרבה מאוד כסף היום. השוק הוא שוק של יזמים ועל כל דיל טוב מתחרים המון-המון משקיעים. בחרנו דווקא בשלב הפרה-סיד כי ב-2020 היה המון כסף בשוק שהתחיל לזרום לצמיחה, וזה יוצר הזדמנות מאוד גדולה בשלבים המוקדמים". 

בזמן שהקימה את הקרן היא גם ילדה את בתה השנייה אלכס, שהיום היא בת שמונה חודשים. "לקחתי שבועיים אחרי הלידה ואחר כך הייתי באה למשרד עם התינוקת. השותפים שלי עזרו לי גם בגידול של החודשים הראשונים, אבל כשמסתכלים על השנה של גיוס ההשקעות לקרן, אז הרבה מהשיחות נעשו גם ככה בלילה, בזום. היום מתחיל בחמש, אז הרבה מהעבודה נעשתה בשעות הערב והלילה", היא מספרת. "יש התפעלות מהדור שלנו, מאנשים שמצליחים לעשות גם וגם וגם. iAngels היו עבורי מודל שהראה לי שזה אפשרי. שתיהן אמהות, קרייריסטיות עם איזון, שעושות את זה. זו היתה דוגמה שרציתי לקחת עבור עצמי". 

לאורך הקריירה שלך הנושא של היותך אישה השפיע במשהו? 

"בוושינגטון חד-משמעית. כמעט תמיד הייתי האישה היחידה בחדר וגם הכי צעירה. זה היה מאוד מורגש למרות שמעולם לא הרגשתי שונה מהגבר שלידי. בפוליטיקה זה דורש עור של פיל וחוסן והתמודדות עם מצבים שיכולים להיות גם לא נעימים לפעמים. אני חושבת שזה נורא חשוב לדבר על זה, וגם לעזור לנשים שמתחילות את הקריירה שלהן ומתלבטות מה לעשות". 

מהן התכונות שאת חושבת שעזרו לך בדרך? 

"אני חושבת שהקשרים הבין-אישיים. יש אנשים שאומרים שבשביל להצליח צריך להיות מומחה בפיננסים או לנהל אלף איש – אני יוצרת קשרים לחיים, באהבה, לא רק יחסי תן-קח. יש משקיעים שהדרכתי את המשפחות שלהם כמדריכת טיולים ונוצר קשר בינינו, קשר אישי. היכולת שלי לעבוד עם אנשים ולהתחבר עליהם, והיכולת לדבר מול קהל ולהביע את מה שאני רוצה להגיד חשובה מאוד בעולם שלנו". תגיות