אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש בבריטניה: יש להתייחס לשליחי דליברו כעובדים עצמאיים צילום: בלומברג

ביהמ"ש בבריטניה: יש להתייחס לשליחי דליברו כעובדים עצמאיים

בית המשפט לערעורים של בריטניה אישר כי עובדי חברת משלוחי המזון יחשבו לעצמאים ולא יהיו זכאים לתנאים של שכירים. זו הפסיקה הרביעית בנושא יחסי העבודה השנויים במחלוקת בחברת דליברו. ביקורת במפלגת הלייבור: "מדובר בשיטות העסקה נצלניות"

25.06.2021, 11:40 | חדשות חוץ

בית המשפט לערעורים של בריטניה אישר אתמול ששליחי חברת משלוחי המזון דליברו (Deliveroo) הם בבחינת עובדים עצמאים ולא יהיו זכאים לתנאים של שכירים. בית המשפט דחה עתירה נגד פסיקות קודמות בנושא. דליברו מסרה שזוהי הפסיקה הרביעית בבריטניה שקבעה שרוכביה הם עצמאים, לאחר פסיקות של הוועדה המרכזית לבוררות ושני בתי משפט גבוהים. 

קראו עוד בכלכליסט:

איגוד העצמאים של בריטניה (IWGB) לא קיבל אישור ב-2017 לזכויות ייצוג של קבוצת רוכבי דליברו, כיוון שהם אינם עובדים על פי הגדרות החקיקה בנושא יחסי עבודה. מודלי העסקה שונים ברחבי "כלכלת המשרות הזמניות" (gig economy) כבר אותגרו בבתי משפט על ידי איגודים מקצועיים ועובדים. בפברואר השנה פסק בית המשפט העליון של בריטניה שקבוצה של נהגי אובר זכאים לזכויות עובדים כמו שכר מינימום. אתמול אישר בית המשפט לערעורים פה אחד את החלטתו של בית המשפט העליון בנושא. 


שליח של דליברו. הגדרת יחסי העבודה, צילום: בלומברג שליח של דליברו. הגדרת יחסי העבודה | צילום: בלומברג שליח של דליברו. הגדרת יחסי העבודה, צילום: בלומברג

לדברי בית המשפט לערעורים העובדה שרוכבי דליברו אינם מחויבים לספק שירות באופן אישי הינה גורם מכריע. דובר מטעם דליברו אמר שמדובר בפסיקה חשובה. "בתי המשפט בבריטניה בחנו וקיבלו את מעמד העצמאים של רוכבי דליברו ארבע פעמים". לדבריו, "המודל של דליברו מציע גמישות שניתן להשוות רק לעבודה עצמאית, ונותנת לרוכבים עבודה שהם מעריכים". 

הסיכון במחלוקות המשפטיות כנגד מודל ההעסקה של דליברו היה אחת הסיבות לכך שכמה משקיעים מרכזיים נמנעו מלהשקיע בהנפקתה בבורסת לונדון במרץ. מניות החברה שנמכרו תמורת 390 פני, עלו ביותר מ-9% אתמול והגיעו ל-274 פני, שיא מאז אפריל. 

מפלגת הלייבור בבריטניה שנמצאת באופוזיציה אמרה שמדובר בהחלטה קשה מאוד עבור עובדי החברה, ושעל הממשלה להוציא את החברה מחוץ לחוק עקב "שיטות העסקה נצלניות".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות