אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיילוט שבדק מעבר לשבוע עבודה של 4 ימים באיסלנד הוכתר כ"הצלחה מסחררת" צילום: שאטרסטוק

פיילוט שבדק מעבר לשבוע עבודה של 4 ימים באיסלנד הוכתר כ"הצלחה מסחררת"

לפי דיווח של ה-BBC, הפיילוט במסגרתו העובדים השתכרו את אותו הסכום אך עבדו פחות שעות, התקיים בין השנים 2019-2015; לפי החוקרים, הפיריון נותר באותה הרמה או השתפר ברוב מקומות העבודה, והעובדים דיווחו כי חשו פחות לחץ וכי הם סובלים פחות משחיקה

06.07.2021, 16:47 | חדשות חוץ

פיילוט שנערך באיסלנד ובדק מעבר לשבוע עבודה של ארבעה ימים זכה "להצלחה מסחררת", והוביל לכך שעובדים רבים צמצמו את שעות העבודה שלהם; כך לפי מסקנות החוקרים. באתר ה-BBC מדווחים כי הפיילוט שבמסגרתו העובדים השתכרו אותו סכום אך עבדו פחות שעות, התקיים בין השנים 2019-2015. לפי החוקרים, הפיריון נותר באותה הרמה או השתפר ברוב מקומות העבודה. 

קראו עוד בכלכליסט:

ניסויים דומים נערכים כיום במדינות נוספות ברחבי העולם, כולל בספרד ובניו זילנד, שם יוזמת המהלך היא חברת יוניליוור.

הניסויים באיסלנד נערכו על ידי מועצת העיר רייקיאוויק והממשלה, ובסופו של דבר כללו מעל ל-2,500 עובדים, המייצגים בסביבות 1% מכוח העבודה במדינה. מגוון רחב של מקומות עבודה השתתפו בניסוי, כולל גני ילדים, משרדים, ספקי שירותים חברתיים ובתי חולים. במרבית המקומות צמצמו את שעות העבודה מ-40 שעות בשבוע ל-35 או 36 שעות. הניסויים הובילו לכך שאיגודי העובדים ניהלו מו"מ מחודש על תנאי העבודה וכיום 86% מכוח העבודה באיסלנד עובדים פחות שעות עבור אותו שכר או יקבלו את הזכות לעשות זאת, כך לפי החוקרים. 

העובדים דיווחו כי חשו פחות לחץ וכי הם סובלים פחות משחיקה. עוד הוסיפו כי האיזון בין העבודה והחיים האישיים השתפר, וכי היה להם יותר זמן לבלות עם המשפחה, לפתח תחביבים ולהשלים את מטלות הבית. 

רקיאוויק, צילום: שאטרסטוק רקיאוויק | צילום: שאטרסטוק רקיאוויק, צילום: שאטרסטוק

"המחקר מוכיח כי הניסוי הגדול ביותר עד כה של שבוע עבודה מקוצר בסקטור הציבורי היה לפי כל המדדים הצלחה מסחררת", אמר וויל סטרונג, מחברת המחקר אוטונומי שעזרה לערוף את הניסוי. "זה מראה כי הסקטור הציבורי בשל להיות החלוץ של שבוע עבודה מקוצר, וממשלות אחרות יכולות ללמוד מזה".

בהתאם, בספרד בוחנים את האפשרות של שבוע עבודה של 4 ימים, בין השאר בשל האתגרים שהציבה הקורונה, בעוד שבניו זילנד ענקית מוצרי הצריכה יוניליוור מאפשרת לעובדים לקצץ ב-20% את השעות השבועיות מבלי לפגוע בשכר שלהם. 

דו"ח נפרד שפורסם במאי הצביע על כך ששבוע עבודה של 4 ימים יכול לסייע גם בצמצום פליטת הפחמן בבריטניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות