אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפורמת התמרוקים: פשרה בין משרדי הבריאות והאוצר תאפשר יבוא מקביל צילום: אוראל כהן

רפורמת התמרוקים: פשרה בין משרדי הבריאות והאוצר תאפשר יבוא מקביל

על פי ההבנות שהושגו, היבואן יידרש לרכוש את המוצר באירופה ובכל מקרה רק ממוכר שעיקר עיסוקו הוא בשיווק תמרוקים, זאת בנוסף לתקנות היבוא המקביל המקובלות. יודגש כי קרם הגנה מפני השמש וכן תמרוקים רגישים, שמיועדים לתינוקות וילדים או נשים בהריון - לא נכללים ברפורמה. רפורמה נוספת שבה גם הושגו הבנות - נוגעת ליצוא קנאביס

03.08.2021, 07:52 | שלמה טייטלבאום

משרדי הבריאות והאוצר הגיעו להבנות בסעיפים הרגישים שנגעו לייבוא תמרוקים, בייחוד במסלול הייבוא המקביל, שנחשב לקריטי בכדי לגרום להוזלת יוקר המחיה בענף. לאחר מאבק ממושך הוכנסו סעיפים שמאפשרים יבוא מקביל גם על תמרוקים אך בכפוף למגבלות. כלכליסט עושה סדר.

קראו עוד בכלכליסט:

מסלול היבוא המקביל בנוי על כך שהיבואן המקביל מצהיר כי המוצר אותו הוא מייבא זהה לחלוטין למוצר ייחוס המשווק בישראל. הרפורמה מאפשרת לשרים הרלוונטיים (אנרגיה, כלכלה, בריאות, ותקשורת) להתקין תקנות שיאפשרו יבוא מקביל, שעיקרן הוא שלא יהיה צורך בקשר ישיר של היבואן עם היצרן, אך על השרים לעשות זאת בתוך שנה וחצי, עד לסוף 2022.

מחלקת בשמים ברשת פארם, צילום: אוראל כהן מחלקת בשמים ברשת פארם | צילום: אוראל כהן מחלקת בשמים ברשת פארם, צילום: אוראל כהן

אם הם לא מספיקים להתקין תקנות, אז ייכנס לפעולה מנגנון שמאפשר יבוא מקביל בתנאים הבאים: על היבואן להצהיר כי המוצר המיובא תואם לחלוטין למוצר הייחוס (שם המותג והמוצר, רכיבי המוצר, ייצור באותה ארץ, ובמקרים מסוימים אף באותה כתובת) ובנוסף יביא בדיקה ממעבדה מוסמכת כי מדובר באותו מוצר. אם יעמוד בתנאים אלה - יוכל לקבל רישיון לייבא את המוצר לארץ. 

אך בנוגע לתמרוקים ישנן כמה החמרות: ראשית, היבואן יצטרך להצהיר בנוסף כי הוא רכש את התמרוק רק באירופה (בשונה משאר המוצרים כי ניתן לייבא יבוא מקביל גם מארצות ייצור שאינן אירופאיות). שנית, לרכוש מעוסק שעיקר עיסוקו של המוכר הוא בשיווק תמרוקים. שלישית, התמרוק יוצר בשנתיים האחרונות ולא לפני. רביעית, על היבואן יהיה לספק הוכחה שהמספר הסידורי הנוכחי של המוצר בטוח לשימוש. חמישית, בנוסף לבדיקת המעבדה שמלמדת כי מדובר באותו מוצר, בדיקת המעבדה תיאלץ לכלול פירוט של מספר משתנים (עומס מיקרוביאלי, שמרים ועובשים, שלילת חיידקים ועוד). שישית, יסומן על התמרוק באופן ברור 'תמרוק זה יובא בייבוא מקביל'.

יודגש, כי כל התמרוקים המותרים לייבוא בדרך הזו הם תמרוקים שנחשבים לא רגישים (דאודרנט, אפטרשייב, שמפו, סבון, קרם גו, וכדומה) התמרוקים הרגישים - שמיועדים לתינוקות וילדים עד גיל 12, או לנשים בהריון והנקה, או קרם הגנה מפני השמש – לא נכללים ברפורמה.

יצוא קנאביס

רפורמת יצוא הקנאביס הוסכמה גם היא בין האוצר לבין משרד הבריאות ללא שינוי בולט. עיקר הרפורמה נועד לאפשר לחברות ישראליות לייצר קנאביס גם כשאינו עומד בתקן הישראלי המחמיר, זאת אם הוא עומד בתקינה הבינלאומית המקובלת. 

לנוסח הסופי התווספה דרישה כי בעל רישיון היצוא יצהיר כי הוא מודע לכך שאסור לו לשווק את המוצרים הללו בישראל. דרישה זו התווספה לדרישה המקורית שבעל הרישיון ימציא אישור מהרגולטור במדינת היעד, כי הוא מודע לכך שמוצר זה אסור לשימוש בישראל. 

כמו כן הובהר, כי אם המוצר מותר לשימוש בישראל, רק שבישראל ישנה חובה חוקית לארוז כמות קטנה יותר, הרי שלא תהיה חובה להפריד בתהליך הייצור בין המוצרים.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות