אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביידן חייב את העובדים הפדרליים להתחסן ותקף את המתנגדים: "גובים מחיר מכולנו" צילום: EPA

ביידן חייב את העובדים הפדרליים להתחסן ותקף את המתנגדים: "גובים מחיר מכולנו"

בנאום תקיף שנשא בבית הלבן אמר נשיא ארה"ב כי אלה שלא יתחסנו יחויבו בבדיקה שבועית לנגיף. "היינו סבלניים, אבל הסבלנות שלנו פוקעת", אמר למתנגדי החיסונים. הרפובליקנים תוקפים: לא חוקתי, ולא יעבור בבית המשפט

10.09.2021, 07:06 | חדשות חוץ

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הכריז הלילה (בין חמישי לשישי) על תוכנית להרחבת שיעור המתחסנים במדינה, ותקף את מתנגדי החיסונים. במסגרת הצעדים שעליהם הכריז: חובת התחסנות של עובדים בממשל הפדרלי, ושל עובדים בחברות המעסיקות יותר ממאה בני אדם. הוא אמר כי אלה שלא יתחסנו יחויבו בבדיקה שבועית לנגיף. 


קראו עוד בכלכליסט:


מהבית הלבן נמסר כי התוכנית של הנשיא תשפיע על כשני שלישים מהעובדים בארה"ב. "היינו סבלניים", אמר למיליוני האמריקאים שטרם התחסנו. "אבל הסבלנות שלנו פוקעת, וההתנגדות שלכם גובה מחיר מכולנו".


נשיא ארה"ב ג נשיא ארה"ב ג'ו ביידן | EPA נשיא ארה"ב ג


הצעדים שאותם מוביל הנשיא ביחד עם נאומו התקיף הם הצעד האגרסיבי ביותר שנקט ביידן ביחס למתנגדי החיסונים, על רקע העלייה בשיעורי התחלואה והתפשטות זן הדלתא. העלייה בתחלואה מעמידה במבחן לא רק את אזרחי המדינה, אלא גם את דבריו של הנשיא, שהבטיח זה מכבר להשתלט על המגפה באומרו שארה"ב "קרובה מאי פעם להכריז על עצמאותה מהווירוס הקטלני". 

למרות הקריאות של ממשל ביידן לאמריקאים לקבל את החיסון, רק 53% מהם מחוסנים באופן מלא. כך על פי נתוני המרכזים לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC). במסגרת התוכנית של הנשיא, הממשל ידרוש מיותר מ-17 מיליון עובדי בריאות הציבור בבתי החולים ומוסדות אחרים המסייעים לעניים, נכים וקשישים - להתחסן. בכך, צפוי מספר העובדים המחוסנים במדינה לעלות לכמאה מיליון.

כצעד משלים לתוכנית, משרד העבודה יחל לפקח על יישום ההתחסנות והבדיקות השבועיות בעסקים בשבועות הקרובים. אלה שלא יעקבו אחר ההוראות, יאלצו לשאת בתשלום של 14 אלף דולר לכל הפרה של ההנחיות. במקביל, הממשל נערך לתגבר את מערך הבדיקות לווירוס.

תוכנית ההתחסנות לעובדים תתקיים באחריות משרד העבודה במדינה - שידאג שמשכורתם של העובדים לא תפגע בזמן ההתחסנות. לדברי הנשיא, חלק מהחברות הגדולות כבר דורשות זאת בין כה, וביניהן דיסני ופוקס ניוז. "אף אחד לא צריך להפסיד כסף בגלל שהתחסן או בגלל שדאג שקרוביו התחסנו", אמר ביידן. 

הרפובליקנים תוקפים

למרות דבריו החריפים של הנשיא, התוכנית צפויה להיתקל במכשולים חוקתיים - בעוד היא נדחתה מיד בידי האופוזיציה הרפובליקנית. על כן, יכולים לעבור חודשים עד שתורגש השפעתה. 

התגובה למלחמה בנגיף הפכה זה מכבר למפלגתית. רבים מהרפובליקנים משמיעים התנגדות לחיסונים, מסכות וריחוק חברתי - ולצד זאת מקדמים פרסום של טיפולים רפואיים שיעילותם לא הוכחה. "הנשיא ביידן ממשיך לחתור תחת הביטחון בבטיחות החיסונים. הוא משתמש בפחד, שליטה והגבלות", אמרה חברת בית הנבחרים הרפובליקנית קטי מקמוריס, החברה בוועדה המפקחת על מדיניות הבריאות של הממשל.

חברת בית הנבחרים הרפובליקנית מרג'ורי טיילור גרין, תומכת נלהבת של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ שקיבלה קנס על כך שסירבה לעטות מסיכה בקפיטול, צייצה אתמול כי תציג חוק ש"יעצור אפליה במקומות עבודה בעקבות חובת ההתחסנות".

דן בישופ, רפובליקני החבר בוועדת המשפט בבית הנבחרים, האשים את הממשל בהתערבות-יתר. "דברים שאינם חוקתיים נוטים לא לעמוד במבחן בית המשפט", צייץ בקצרה לאחר הצגת התוכנית.

חברי המפלגה הרפובליקנית חלוקים בדעתם על הדרך לטיפול במגפת הקורונה, כשחלק מהם רואים בחובת ההתחסנות ובעטיית מסכות כהפרעה לזכות לחופש הפרט. עם זאת, מנהיג סיעת המיעוט הרפובליקני בקונגרס, מיץ' מקונל, קרא לאמריקנים לצאת ולהתחסן. בנאומים שנשא בוושינגטון ובמדינה קנטקי שאותה הוא מייצג בסנאט הוא הזכיר את מאבקו עם מחלת הפוליו בילדותו - מחלה שכמעט נעלמה מהעולם בזכות התחסנות האוכלוסייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות