אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף לדמי הקישוריות: יופחתו בהדרגה עד לביטול מוחלט תוך 3 שנים גטי

סוף לדמי הקישוריות: יופחתו בהדרגה עד לביטול מוחלט תוך 3 שנים

לפי משרד התקשורת, דמי הקישוריות הובילו לעיוות שוק שמנוצל על ידי ספקי תוכן טלפוני קטנים, שמשווקים שירותים בעיקר למגזר החרדי וסוחרים בדקות השיחה מול חברות הסלולר, ולתופעה של "צינתוקים". מנכ"לית המשרד, לירן אבישר בן-חורין: "מצמצמים את המעורבות הרגולטורית במקומות שאין בה תועלת תחרותית"

13.09.2021, 12:23 | רועי ברגמן

משרד התקשורת שם סוף לדמי הקישוריות בשוק הסלולר: שר התקשורת יועז הנדל, הודיע היום (ב') על מהלך שבמסגרתו יופחת תעריף הקישוריות בשוק הנייד, הקווי והשיחות הבינלאומיות באופן הדרגתי - עד לביטולו המוחלט בתום שלוש שנים. המהלך הוא חלק ממדיניות משרד התקשורת להפחתת העומס הרגולטורי בשוק.

קראו עוד בכלכליסט:

במשרד התקשורת מציינים כי תעריפי הקישוריות בחברות הטלפון והסלולר לא עודכנו מאז שנת 2014 והם אינם רלוונטיים עוד כגורם מעודד תחרות בשוק. לפי המשרד, דמי הקישוריות בשנים האחרונות הובילו לעיוות שוק שמנוצל על ידי ספקי תוכן טלפוני קטנים, שמשווקים שירותים בעיקר למגזר החרדי, כמו הקלטת שיחות ושיחות ועידה, וסוחרים בדקות השיחה מול חברות הסלולר. תופעה נוספת שנגרמה כתוצאה מעיוות השוק היא "צינתוקים" – חיוג למספרים וניתוק השיחה לאחר מכן כדי לגרום לנמען לחייג בחזרה למספר שבו הוא יקבל תוכן פרסומי. לפי משרד התקשורת, ביטול דמי הקישוריות יסייע בהפחתת ההכנסות של ספקי תוכן אלה משיחות נכנסות, מה שצפוי למגר את התופעה. 

לפי מתווה ההוזלה, בשנה הראשונה לא יחול שינוי בדמי הקישוריות ויינתן זמן לחברות להיערך; בשנה השנייה ירדו דמי הקישוריות ל-0.7 אגורות בקווי ו-4 אגורות בסלולר, בשלישית ל-0.4 אגורות בקווי ול-2 אגורות בסלולר, ובסוף אותה שנה יבוטלו דמי הקישוריות לחלוטין. 

ההחלטה על ביטול דמי הקישוריות נידונה במשרד התקשורת מספר פעמים בעבר, וב-2016 אף יצא המשרד בשימוע לקראת המהלך - אך הוא לא הבשיל לכדי החלטה עד היום.

אילוסטרציה, גטי אילוסטרציה | גטי אילוסטרציה, גטי

"תשלום דמי הקישוריות בין החברות אינו נחוץ, מייצר עיוות בשוק התקשורת, עלויות מיותרות ותוצרי לוואי שפוגעים בציבור", ציין שר התקשורת הנדל. "ביטול דמי הקישוריות יאפשר לחברות שמספקות טלפון קווי וטלפון נייד להציע חבילות ללא אבחנה בין נייד לנייח, במחיר שווה לכל נפש. בנוסף לכך זה יהווה פתרון לחברה החרדית שסובלת מצינתוקים".

מנכ"לית המשרד, לירן אבישר בן-חורין, הוסיפה כי ההחלטה "תצמצם תופעות לוואי מטרידות ותגדיל את כוח המיקוח של מפעילים ישראלים מול מפעילים בינלאומיים. אנו ממשיכים לצמצם את המעורבות הרגולטורית במקום שאין בה תועלת תחרותית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות