אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנט: "ישראל בתחילתה של מהפכה בנושא שינויי אקלים" נפתלי בנט ועידת האקלים גלאסקו 1.11.21 |

ועידת האקלים בגלזגו

בנט: "ישראל בתחילתה של מהפכה בנושא שינויי אקלים"

מנהיגים רבים מרחבי העולם משתתפים באירוע הפתיחה של ועידת האקלים בגלזגו. נשיא ארה"ב: "משבר האקלים כבר פוגע בעולם. הורס חיים של אנשים מדי יום". ראש ממשלת בריטניה קרא בנאומו לפעולה מיידית וציין: "ככל שנפעל לאט יותר - כך התוצאה תהיה חמורה יותר". שידור ישיר

01.11.2021, 18:04 | אילנה קוריאל, ynet

לאחר שאתמול עסקו בעיקר בעניינים טכניים, הגיעה בצהריים (יום ב') ועידת האקלים בגלזגו לאחד מרגעי השיא שלה - אירוע הפתיחה, שלאחריו הצהירו מנהיגי העולם על ההתחייבויות שלהם להפחתת פליטות גזי חממה. זאת, על מנת למנוע התחממות של 1.5 מעלות בהשוואה למצב שלפני המהפכה התעשייתית. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, אמר בנאומו: "אנחנו עדיין לא עומדים ביעד; אי אפשר להישאר מאחור".


קראו עוד בכלכליסט:


כשעה אחרי אירוע הפתיחה, שבו נאמו ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ומזכ"ל האו"ם, עלה לדוכן הנואמים הנשיא ביידן, שאמר: "זה העשור שיקבע. המדע ברור. זה עשור מכריע. אנחנו יכולים להשיג את המטרה אם נתאחד ונעשה את התפקיד שלנו בנחישות. משבר האקלים כבר פוגע בעולם. הורס חיים של אנשים מדי יום. עולה מיליארדי דולרים". הוא אמר כי העשור הקרוב צריך להיות "עשור של אמביציה".
על השפעות משבר האקלים, אמר ביידן: "בחודשים האחרונים ארה"ב חוותה אסונות טבע, וכל אומה יכול להגיד את זה. אף אומה לא יכולה להתמודד עם זה לבד. גבירותי ורבותי, אני מאמין שיש הזדמנות מדהימה. אנחנו עומדים לקראת הזדמנות לייצר מיליוני מקומות עבודה, ולעזור לכדור הארץ. אפשר לייצר סביבה מקיימת, שגם תסייע לכלכלה".

ביידן הזכיר את משבר האנרגיה העולמי: "מחירי אנרגיה גבוהים רק מראים נחיצות למעבר לאנרגיה ירוקה. כדי שלא נסתמך רק על סוג אחד של אנרגיה. זה אינטרס של כל אומה. זאת ההדדמנות לעשות שינוי. זה מה שנעשה בארצות הברית. נייצר אנרגיה ירוקה. נחתוך פליטות פחמן. נבנה פאנלים סולאריים, שייצרו עבודות עבור עובדים אמריקנים". ביידן בוועידה, גטי ביידן בוועידה | גטי ביידן בוועידה, גטי


הנשיא האמריקני שלח מסר לאמריקנים בנאומו: "כשאני מדבר עם האמריקנים על שינוי האקלים אני אומר שזה על עבודות. העובדים ייצרו את הדור הבא של כלי הרכב, החקלאים ישתמשו באדמה כדי לעזור לשינוי האקלים. בגלל שאנחנו נוקטים בפעולות האלו, ארה"ב עתידה להגיע ליעדה - הפחתת  פליטות עד 2050. נשמש דוגמה. הממשלה שלי עובדת שעות נוספות כדי שזה יקרה".

גם ראש הממשלה נפתלי בנט נאם היום (שני) בוועידת האקלים בגלזגו, והתחייב - כפי שנחשף ב-ynet - שישראל תצמצם את פליטת גזי החממה ל-0 עד שנת 2050, ותפסיק בהדרגה את השימוש בפחם עד שנת 2025. "ישראל נמצאת בתחילתה של מהפכה בנושא שינויי אקלים", אמר, והזהיר: "אנחנו חייבים לפעול עכשיו. אם לא נפעל עכשיו, זה יהיה מאוחר מדי לילדים שלנו".

לדברי בנט, "אנו יודעים שההיסטוריה תשפוט את תגובת הדור שלנו לאיום הזה - לא לפי מידת השאפתנות שלנו, אלא לפי הצעדים המעשיים שאנו נוקטים. לאחרונה התחלנו ליישם את 'תוכנית 100 השלבים' שלנו, מה שאומר שאנו עושים כיום יותר לקידום אנרגיה נקייה ולהפחתת פליטת גזי חממה, מאשר בכל זמן אחר בהיסטוריה של ארצנו. לראשונה, ישראל מתחייבת לצמצם את פליטת גזי החממה ל-0 עד שנת 2050 ואנו נפסיק בהדרגה את השימוש בפחם עד שנת 2025".

בנט הוסיף: "בואו נודה על האמת - ישראל היא מדינה קטנה. אנחנו מהווים פחות משליש מגודלה של סקוטלנד. טביעת הרגל הפחמנית שלנו אולי קטנה, אבל ההשפעה שלנו על שינויי האקלים - יכולה להיות אדירה. אם בכוונתנו להשפיע באמת, עלינו להזיז את המחט, לתרום את מקור האנרגיה היקר ביותר של ישראל: האנרגיה והמוח של אנשינו. זה מה שמזין את החדשנות ואת כושר ההמצאה שלנו, זה המקום שבו ישראל יכולה לעשות שינוי אמיתי".

בנט המשיך ושיבח את ישראל על חדשנותה, ואמר כי הוא קורא ליזמים ולסטארטאפיסטים להתעסק בהמצאות לטובת פתרון משבר האקלים. "את שינוי הכיוון הלאומי שלנו לעבר פתרונות אקלים ניתן להשיג רק עם האקוסיסטם המתאים - וזו הסיבה שהקמתי צוות משימה בשם 'ארגז החול הירוק', כדי להזרים כספים שיעזרו להם ויבטיחו שדרכם תהיה נקייה ממהמורות בירוקרטיות", אמר. "בעודנו פועלים לשמור על ביטחונם של אנשים היום, נפעל גם למען החוסן של המחר; אז הילדים שלנו ינשמו אוויר נקי יותר, ישתו מים נקיים יותר ויחיו בעולם שמתייחס לכדור הארץ טוב יותר מאיתנו. ישראל היא 'אומת חדשנות האקלים' ואנחנו מוכנים להוביל את הדרך". 


בנט נואם בוועידה,   בנט נואם בוועידה בנט נואם בוועידה,עמנואל מקרון ונפתלי בנט בוועידת האקלים, חיים צח, לע"מ עמנואל מקרון ונפתלי בנט בוועידת האקלים | חיים צח, לע"מ עמנואל מקרון ונפתלי בנט בוועידת האקלים, חיים צח, לע"מ

בנאום שקדם לבנט - וראש הממשלה התעלם ממנו לחלוטין - עלה ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה ותקף את ישראל בטענה שהיא פוגעת בסביבה. "הצעדים שהכיבוש הישראלי נוקט אותם, בפרט הבנייה בהתנחלויות, הופכים שטחים ירוקים לאזורים מלאי בטון, מייבשים מקורות מים רבים, פוגעים באדמה ובעצים. יש לעצור את הצעדים האלה באופן מיידי", אמר אשתייה. "אם מסתכלים על פלסטין המודרנית, רואים פגיעה שיטתית בסביבה. מאז 1967 ישראל עקרה מליוני עצים, בהם 800,000 עצי זית. ההתנחלויות הישראליות, המחצבות, המזבלות ומטמנות הפסולת הכימית והאלקטרונית הם המזהמים העיקריים של הסביבה בפלסטין". 

אשתייה הוסיף: עם שינוי האקלים, ההשלכות של זה הרסניות. מאזן המים הפלסטיני מגיע ל800 מ"ק בשנה. ישראל גונבת 600 מליון מ"ק ולנו נשאר היתר. מהצד שלנו, נשקיע את כל המאמצים כדי להשתלב במאבק העולמי בשינוי האקלים. האתגרים שפלסטין מתמודדת איתם כוללים התמודדות עם האקלים והתמודדות עם חיים תחת כיבוש".

מאז שעות הבוקר הגיעו מנהיגי העולם לאולם הוועידה, והתקבלו על ידי ראש ממשלת בריטניה ומזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. בשעה 14:25, באיחור של כ-25 דקות החל אירוע הפתיחה, בקטע נגינה באמצעות חמת חלילים. ג'ונסון הזכיר בתחילת נאומו את סרטי ג'יימס בונד ושהגיבור בסרטים מציל את העולם. הוא הוסיף כי בשלב זה אנחנו אלו שצריכים להציל את העולם: "זה לא סרט, ומכונת יום הדין היא אמיתית. השעון מתקתק לקצב הסוער של מאות מיליארדי בוכנות, טורבינות ומנועים - שעמם אנחנו מזרימים פחמן דו-חמצני לאוויר במהירות גבוהה יותר ויותר, ומכסים את האוויר בשכבה בלתי נראית של פחמן דו-חמצני, ומעלים את הטמרפטורות של כדור הארץ במהירות ובפתאומיות שהיא לחלוטין מעשה ידי אדם".

הוא הוסיף כי מדובר במצב חירום. "ככל שנפעל יותר מהר - כך התוצאה תהיה פחות חמורה. אנחנו צריכים לפעול עכשיו", אמר ראש הממשלה הבריטי. "אם לא נהיה רציניים לגבי שינוי האקלים, יהיה כנראה מאוחר מדי לילדים שלנו".


מימין: מזכ"ל האו"ם גוטרש, נשיא ארה"ב ביידן ור"מ בריטניה ג מימין: מזכ"ל האו"ם גוטרש, נשיא ארה"ב ביידן ור"מ בריטניה ג'ונסון | רויטרס מימין: מזכ"ל האו"ם גוטרש, נשיא ארה"ב ביידן ור"מ בריטניה ג


ג'ונסון הזכיר את הסכם האקלים בפריז, שלא יושם בסופו של דבר - מפני שההצהרות לא היו מחייבות. "אני הייתי בפריז לפני שש שנים. כל ההבטחות האלו היו 'בלה, בלה, בלה', אם לא נעשה החלטות משמעותיות בגלזגו. ואפשר לעשות. יש לנו את הטכנולוגיה. אך עם יעילות, אפשר להתחיל לצמלם את הפליטות מארובות. אפשר להפסיק לעשות שימוש בתחנות כוח. אפשר לשתול מיליוני עצים ולעצור את ביאור היערות עד 2030. כי זו הדרך להחזיר את האיזון לטבע. אנחנו צריכים לעזור גם לאחרים".

במהלך נאומו מנה ראש ממשלת בריטניה מה יקרה אם העולם יתחמם ביותר מ-2 מעלות: "אנחנו יודעים מה המדענים אומרים לנו, ולמדנו לא להתעלם מזה. שתי מעלות יותר ואנחנו מסכנים את אספקת המזון למאות מיליוני אנשים. שלוש מעלות ויתווספו פי שניים שריפות, פי חמש הצפות ופי 36 גלי חום. 4 מעלות ואנחנו ניפרד מערים שלמות: מיאמי, אלכסנדריה, שנגחאי. כולן נעלמות בין הגלים. ולאט יותר שנפעל - כך התוצאה תהיה יותר חמורה".


נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה בוריס ג נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון בוועידת האקלים, גלזגו | רויטרס נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה בוריס ג


ראש ממשלת בריטניה הזכיר שוב את ג'יימס בונד, לקראת סוף נאומו. "אולי לא נהיה כמו ג'יימס בונד, אבל יש לנו את ההזדמנות להרגיש כמוהו", הוא אמר. "כן, זה יהיה קשה. אבל כן, אנחנו יכולים לעשות את זה. אז בואו נתחיל עם כל היצירתיות שיש לנו".

לאחר מכן נאם מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, שאמר שבעניין משבר האקלים "כישלון אינו אופציה".

גם הנסיך צ'ארלס נאם בוועידה. "מגפת הקורונה הראתה לנו כמה הרסני יכול להיות איום עולמי", הוא אמר. "שינוי האקלים לא שונה. הוא למעשה מציג איום קיומי גדול יותר. לי הייתה ההזדמנות להתייעץ עם רבים מכם, אני יודע שכולכם נושאים משקל על הכתף שלכם, ואתם לא צריכים שאני אומר לכם שעיני העולם נושאות אליכם. הזמן אזל. הדו"ח האחרון של האו"ם הראה לנו מה אנחנו צריכים לעשות. אנחנו חייבים להפחית את הפליטות באופן דחוף. ולפעול כדי להתמודד עם הפחמן הדו-חמצני שנמצא כבר באטמוספרה".


המנהיגים יצהירו על צמצום הפליטות

לאחר אירוע הפתיחה החלו המנהיגים, בשני אולמות שנים, להכריז על היעדים שלהם להפחתת פליטות גזי חממה ועל צעדים נוספים להתמודדות עם משבר האקלים. בסיום המושב באולם הזה צפויה להתפרסם הודעה בכתב של נשיא סין, שי ג'ינפינ.

סין היא למעשה המדינה שפולטת הכי הרבה גזי חממה, בהשוואה ליתר מדינות העולם, דבר שהופך את ההצהרה שלה לחשובה מאוד בוועידת האקלים בגלזגו ולמאבק בהתחממות הגלובלית.  נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמור לנאום בשידור וידאו מוקלט ואילו נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן החליט ברגע האחרון שלא להגיע לסקוטלנד, בשל סידורי אבטחה.


קהל מחוץ לוועידת האקלים בגלזגו, AP קהל מחוץ לוועידת האקלים בגלזגו | AP קהל מחוץ לוועידת האקלים בגלזגו, AP


נעה פישר השתתפה בהכנת הידיעה


תגיות