אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיכאלי ברמז להסרת מכסים אפשרית: "סכנה אמיתית לביטחון הלאומי והחברתי" שרת התחבורה מרב מיכאלי | צילום: יריב כץ

מיכאלי ברמז להסרת מכסים אפשרית: "סכנה אמיתית לביטחון הלאומי והחברתי"

אחרי פרסום טיוטת דו"ח הביניים לבחינת פערי התיווך בפירות וירקות אתמול, תקפה מיכאלי את רפורמת החקלאות של ליברמן ופורר, מבלי להזכירם. למרות זאת, גם הם ציינו בעבר כי יתמכו בביטחון המזון ולא ביקשו לבטל התמיכה בחקלאים, אלא לעבור לתמיכות עקיפות. המכתב מלמד כי מיכאלי פתוחה למו"מ

15.03.2022, 11:10 | שלמה טייטלבאום

כמה שעות אחרי פרסום טיוטת דו"ח הביניים של משרד הכלכלה לבחינת פערי התיווך בפירות וירקות, קוראת שרת התחבורה מרב מיכאלי לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר החוץ יאיר לפיד לכנס דיון דחוף למניעת הפגיעה שתיגרם לטענתה בביטחון התזונתי של ישראל.

מכתבה של השרה מנוסח בחריפות אך באופן עקיף. היא אינה מזכירה במפורש את שר האוצר אביגדור ליברמן, הדוגל בביטול מכסים על תוצרת חקלאית, ואפילו לא כיתבה אותו למכתב, ולא מציגה במפורש את עמדתה בנוגע לביטול המכסים.


קראו עוד בכלכליסט:


המכתב של מיכאלי נשלח בעקבות העובדה כי ליברמן הצהיר בעבר כי אחרי פרסום הדו"ח הוא יתקדם ויחתום על ביטול המכסים.

הדו"ח שפורסם אתמול (ב') שלל את הטענה לפיה קיימת רווחיות חריגה במקטע הקמעונאי או הסיטונאי, וכותביו העריכו כי בשל העובדה שרוב המחיר של המוצר הסופי נובע מהמקטע החקלאי "יש פוטנציאל גדול של הוזלת מחירים" אם השוק ייפתח לייבוא. ולכן סביר כי ליברמן יצהיר בימים הקרובים על חתימה כזו.


שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן., צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן. | צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן., צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי

מיכאלי מקדישה חלק נרחב ממכתבה למשבר התבואות שנגרם בעקבות הלחימה באוקראינה. "מאז פרוץ המלחמה הצטמצם יצוא התבואות מאוקראינה באופן משמעותי, דבר שהוביל לזינוק של עשרות אחוזים במחירי התבואות בכל העולם, ובהמשך צפוי להביא לזינוק חסר תקדים במחירי המזון".

על אף שהמהלכים של ליברמן ופורר לא מכוונים לעולם התבואות אלא לעולם הפירות והירקות, בוחרת השרה מיכאלי לקשור ביניהם, כך: "באופן הפוך משאר המדינות בעולם, בממשלת ישראל יש מי שמוצא לנכון, דווקא עכשיו, לנסות להוציא לפועל מהלך דורסני כלפי התוצר המקומי החקלאי ולהביא לקריסתו".

מיכאלי קוראת לבנט וללפיד "לכנס דיון דחוף בנוכחות שרי ושרות הממשלה על מנת לעצור את הפגיעה בביטחון המזון של הציבור בישראל, עלינו לוודא כי ממשלת ישראל מחזקת את התוצר המקומי החקלאי, וכי כל העוסקות והעוסקים בתחומים אלו יקבלו את כל התמיכה הנדרשת".

חשוב לשים לב כי על אף המילים החריפות של מיכאלי, הם אינן עומדות בניגוד מהותי להצהרותיהם של ליברמן ופורר, שכן גם הם חוזרים ואומרים כי המהלכים שלהם להגברת החדשנות במגזר החקלאי בישראל יתמכו בביטחון המזון, וכי גם הם לא קוראים לביטול התמיכות בחקלאות אלא למעבר לתמיכות עקיפות בחקלאות. לכן קריאה זהירה של המכתב מלמדת כי מיכאלי פתוחה למשא ומתן בנוגע לפרטי הרפורמה בחקלאות.


שרת התחבורה מרב מיכאלי , צילום: אוראל כהן שרת התחבורה מרב מיכאלי | צילום: אוראל כהן שרת התחבורה מרב מיכאלי , צילום: אוראל כהן


בסיום מכתבה, מיכאלי מאשימה את ליברמן ופורר בצורה חריפה ומגדירה אותם כ'סכנה אמיתית'. כך: "המשך המציאות הנוכחית, בה שרים בממשלה, פועלים בשיא משבר עולמי חריף נגד התוצר המקומי החקלאי היא סכנה אמיתית לביטחון הלאומי והחברתי בישראל".

תגיות