אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיפה נסוגה מהחלטתה: היטל השבחה מלא יוטל בכרמל, חלקי בשאר העיר ראש העיר עינת קליש רותם | צילום: זהר שחר אלעד גרשגורן

פרסום ראשון

חיפה נסוגה מהחלטתה: היטל השבחה מלא יוטל בכרמל, חלקי בשאר העיר

זאת לאחר שבתחילת החודש קיבלה המועצה החלטה על פטור מלא מהיטל השבחה בכל העיר פרט לאזור הכרמל. חבר מועצת העיר חיפה אביהו האן: "זה היה קרוב להתרסקות טוטאלית של העיר. בנס הסכימו במשרד הפנים לתת לנו ארכה לשינוי הטעות"

25.04.2022, 09:33 | גיא נרדי

בתחילת החודש קיבלה מועצת העיר חיפה החלטה על פטור מלא מהיטל השבחה בכל חלקי העיר פרט לאזור הכרמל, אך אתמול, שינתה את דעתה. ע"פ הודעתה, "מועצת עיריית חיפה קיבלה את המלצת ראש העיר ואנשי הדרג המקצועי במינהל ההנדסה, לשינוי גובה היטלי ההשבחה, אשר יוטלו על יזמים בפרוייקטים של התחדשות עירונית ברחבי העיר". על פי ההחלטה, יוחל היטל בגובה של 25% בכל שכונות העיר, למעט בשכונות רכס הכרמל, בהן יעמוד גובה ההיטל על 50%.

קראו עוד בכלכליסט:


ראשת העירייה, עינת קליש רותם , צילום: זהר שחר, אלעד גרשגורן ראשת העירייה, עינת קליש רותם | צילום: זהר שחר, אלעד גרשגורן ראשת העירייה, עינת קליש רותם , צילום: זהר שחר, אלעד גרשגורן


כזכור, חוק ההסדרים האחרון, שאושר בחודש נובמבר 2021, קבע כי החל מחודש מאי 2022 יכולה כל רשות עירונית לייצר דיפרנציאציה בגובה היטל ההשבחה, על מנת לעודד התחדשות עירונית באזורים מסויימים. ע"פ ההצעה של מהנדס העיר חיפה, שהובאה לאישור מועצת העיר בתחילת החודש, האזורים היותר מוחלשים, של שיכוני שנות ה-50 וה-60, היו אמורים לקבל פטור מלא. כך אזור מתחם "מנספלד" בשכונת שער העלייה, הדר תחתון, רמת ויז'ניץ, ואדי ניסנאס, מתחי טרומן, דגניה וורבורג בקרית חיים מערבית, מתחם השיכונים, והשכונות חליסה, תל עמל, נוה יוסף ונוה פז. בשכונות קרית אליעזר, קרית אליהו, קרית שפרינצק, שכונות החוף - נוה דוד, שער העליה ועין הים, יזרעאליה, שבהן יש ניצנים של התחדשות עירונית, הוצע פטור של 25%, בשאר השכונות הוצע פטור של 50% (למעשה, אין פטור). כאמור, בלחץ האופוזיציה המקומית, ההצעה של מהנדס העיר נדחתה ובכל העיר ניתן פטור מלא.

חבר מועצת העיר חיפה אביהו האן בירך על ההחלטה שהתקבלה אתמול בערב, לפטור של 25% בכל חלקי העיר: "בוטלה ההחלטה האווילית, הטיפשית, להוריד את היטלי ההשבחה לאפס אחוז. החלטה שהתקבלה לפני שבועיים. שוב הירוקים הם המבוגר האחראי בעיר, וטוב שהתקבלה ההחלטה שלנו למתווה מאוזן יותר. אבל, זה היה קרוב להתרסקות טוטאלית של העיר. בנס הסכימו במשרד הפנים לתת לנו ארכה לשינוי הטעות ולדיון נוסף. הם היו יכולים גם לא להסכים, והעיר היתה נתקעת ללא כספים לפיתוח, רק בגלל אגו וריבים".

חברת מועצת העיר שרית שטיינברג גולן מסרה שהם הבינו שסיטואציה של פטור גמור מהיטל השבחה תהיה בעייתית: "כחברה בוועדת הכספים אני מודעת למצבה הכספי הלא טוב של העיר חיפה. כל משימות הפיתוח מחוץ לתחום המגרש נעשות כיום במימון של הלוואות. אין לנו יותר מקורות מימון עצמאיים, הכל נלקח מהלוואות, ולכן, משלא ניתן לאפשר הטלת מטלות ציבוריות על היזם במצב של פטור מלא מהיטל השבחה, הלכנו על מנגנון של 25% בקיזוז מטלות בתחום המגרש".


תגיות