אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תרכיזים, מיצים ודיאט: ליצרני המשקאות יש רשימה ארוכה של דרישות להחרגה משקאות על המדף | צילום: עמית שעל

תרכיזים, מיצים ודיאט: ליצרני המשקאות יש רשימה ארוכה של דרישות להחרגה

החברות פנו לחברי ועדת הכספים לקראת הדיון בנושא "הרה גורל לעתיד המפעלים ולציבור הרחב", לטענתן. בין ההשלכות האפשריות, לפי החברות, של מיסוי המשקאות הממותקים: סגירת מפעלים ופגיעה במאבק ביוקר המחיה

15.11.2021, 13:45 | נורית קדוש

יצרני המשקאות לא מסתפקים בדרישה להחריג את יין התירוש ממס הקנייה על משקאות ממותקים. החברות פנו, באמצעות איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים, לחברי ועדת הכספים לקראת הדיון בנושא היום (ב'), בדרישה לבחון מחדש את הנושא לפני שתתקבל החלטה - אותה הגדירו כ"הרת גורל לעתיד המפעלים ולהשפעה על הציבור הרחב".

קראו עוד בכלכליסט:

לטענת האיגוד, עמדת משרד הבריאות, התומך במיסוי המשקאות הקלים, עומדת בניגוד לנתוני ה-OECD, נתוני ה-FAO (ארגון המזון והחקלאות) ונתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לטענתם, המסקנה המתבקשת מכך היא שאין כל בסיס עובדתי שיצדיק טיפול דווקא במשקאות עם סוכר באמצעות כלי מיסויי. "מן הראוי והצדק כי הוועדה תורה על בחינה יסודית וקביעה חד-ערכית של העובדות על מנת לקבל החלטות על בסיס עובדות ונתונים".

לטענת האיגוד, הטלת המס גם אינה עולה בקנה אחד עם מסקנותיה המקצועיות של הוועדה לאסדרה של תזונה בריאה במשרד הבריאות, במסגרת רפורמת סימון מזון מזיק. ועדת האסדרה קבעה אז כי משקאות המכילים פחות מ-5 גרם סוכר ל-100 מ"ל משקה אינם מחויבים בסימון אדום, שמשמעו כי אינם מכילים כמות גדולה של סוכר. לפיכך הם טוענים כי יש להחריג במס את המשקאות שאינם מכילים סוכר כלל, משקאות מופחתי סוכר שאינם מכילים סימון אדום, מיצים טבעיים, תרכיזים לצריכה ביתית, בירה ללא אלכוהול ויין תירוש לקידוש. 

עוד נטען כי הפגיעה בתעשייה הישראלית עקב שיעור המס הגבוה תהיה כפולה: "באופן לא ברור הוטל המיסוי גם על חומרי הגלם המיובאים עבור התעשייה, ועולה החשש כי סקטורים שונים בתוך ענף המשקאות עלולים להיפגע דרמטית עד לרמה של הפסקת פעילות הייצור". בכך מתכוונות החברות למס שהוטל על תרכיזים שמהם מכינות החברות את המשקאות הקלים. 

משקאות ממותקים, צילום: עמית שעל משקאות ממותקים | צילום: עמית שעל משקאות ממותקים, צילום: עמית שעל

החברות מזהירות כי שיעור המס האפקטיבי אמור להיות גבוה מזה הנקוב בצו, שכן מוטל עליו בנוסף מע"מ, ובפרקטיקת תמחור מוצרים המקובלת על ידי הקמעונאים קיים חשש כי אם המוצר יכלול גם את מס הקנייה, יתומחרו המוצרים כך שהמרווח הקמעונאי יהיה על עלות המוצר, הכוללת את מס הסוכר, כלומר המחיר צפוי לעלות מעבר למה שמופיע בצו. בנוסף לכך בתחילת חודש דצמבר יחול מס פיקדון על מיכלים גדולים, ומדובר בעלות נוספת שיחד עם מס הסוכר עלולה לגרום להתייקרות משמעותית בתקופה בה נעשים מאמצים להתמודד עם יוקר המחיה.

לפי הצו, על משקה מתוק ששיעור הסוכר בו גבוה או שווה ל־5 גרם ל־100 מ"ל משקה יוטל מס של שקל לליטר; על משקה מתוק ששיעור הסוכר בו נמוך מזה, וכן על מיץ פירות ששיעור הסוכר בו גבוה מ־5 גרם ל־100 מ"ל, יוטל מס של 0.7 שקל לליטר. מדובר במיצים טבעיים ובמשקאות דיאט עם ממתיקים שונים.

תגיות