אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יועמ"ש הכנסת: החלת מס החד"פ לפני דיון בוועדת הכספים - פגיעה ביכולת הפיקוח שלה חנות לכלים חד פעמיים | צילום: אלכס קולומויסקי

יועמ"ש הכנסת: החלת מס החד"פ לפני דיון בוועדת הכספים - פגיעה ביכולת הפיקוח שלה

עו"ד שגית אפיק כתבה את הדברים במסמך רקע שהופץ לחברי ועדת הכספים לקראת הדיונים הצפויים להתקיים בנושא המס על כלים חד פעמיים והמס על משקאות ממותקים. לטענתה, למרות שהחוק מאפשר לשר האוצר להטיל מס ולאשר אותו בוועדת הכספים תוך 60 יום, במקרה זה לא היתה הצדקה לכך

11.11.2021, 17:26 | שלמה טייטלבאום

"אי מתן האפשרות לוועדת כספים לקיים דיון לפני כניסת המס על כלים חד פעמיים לתוקף, יש בה משום פגיעה של ממש וכרסום ביכולת הפיקוח של הכנסת בכלל, ושל ועדת הכספים בפרט"; כך כתבה היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד שגית אפיק, במסמך רקע שהופץ לחברי ועדת הכספים לקראת הדיונים הצפויים להתקיים ביום שני הקרוב בנושא המס על כלים חד פעמיים והמס על משקאות ממותקים.

קראו עוד בכלכליסט:

אפיק סבורה שלמרות שהחוק מאפשר לשר האוצר להטיל מס ולאשר אותו בוועדת הכספים תוך 60 יום, הרי שבמקרה זה לא היתה הצדקה להשתמש באפשרות זו. לטענת אפיק, האפשרות להטיל מס מיידי נועדה בכדי להילחם בתופעה של 'צבירת מלאי', אך במקרה זה המס נועד לשנות התנהגות ולמטרות אקולוגיות, ולא כמקור להכנסות המדינה. 

בנוגע למס עצמו, אפיק סבורה כי אם מטרת המס היא לשנות התנהגות הרי שיש לוודא כי אכן המהלך מלווה בצעדי הסברה מתאימים בכלל, ובצעדי הסברה המיועדים לשכבות החלשות – הנוטות להשתמש יותר בחד"פ – בפרט. אפיק מזכירה את העתירה העומדת כעת בבג"ץ של יצרניות ויבואניות החד"פ, לפיה אין יכולת מעשית למדוד עובי של כלים חד פעמיים, ומבקשת לבחון את האפשרות שהאבחנה בין 'חד פעמי' ל'רב פעמי' תהיה על בסיס 'הצהרת יצרן'. נקודה נוספת שמעלה אפיק, היא הערתו של חבר כנסת משה ארבל בדבר האפשרות שהמס יביא להברחות מהרשות הפלסטינית, שם המס לא יחול.

משקאות ממותקים, צילום:מיקי נעם אלון משקאות ממותקים | צילום:מיקי נעם אלון משקאות ממותקים, צילום:מיקי נעם אלון

מכיוון שהצו נכנס לתוקף, אפיק ממליצה לוועדה להמתין מעט עם אישורו, עד להגעת נתונים מהשטח בנוגע ליישום המס.

מסמך ההכנה של אפיק מתייחס גם למס על משקאות ממותקים. בנוגע למס זה, הטענות של אפיק מתונות בהרבה, וניתן להניח שהסיבה לכך היא שהמס עדיין לא חל, והדיון אודותיו מתקיים בטרם הוא נכנס לתוקף.

אפיק דוחקת בוועדה לוודא כי ההכנסות ממס המשקאות המתוקים יוקצו לקידום תזונה בריאה ולהסברה בענין הרגלי שתיה בריאים, מזון בריא בצהרונים ובבתי ספר, מניעת פרסום מזון מזיק, שילוב תזונאים במערכת החינוך וחינוך תזונתי. אפיק ממליצה לשקול הקצאה ייעודית לשכבות חלשות, בהן בעיית השתיה המתוקה נוכחת יותר.

כלים חד פעמיים, צילום: shutterstock כלים חד פעמיים | צילום: shutterstock כלים חד פעמיים, צילום: shutterstock

בנוגע לתפוח האדמה הלוהט שהוא מיסוי משקאות הדיאט, אפיק מציינת כי משרד הבריאות שינה את עמדתו משנת 2016 – אז היה סבור כי אין למסות משקאות דיאט – בשל התקדמות המחקר בתחום הנזקים הבריאותיים של משקאות עם תחליפי סוכר, וגם בשל המחקרים שהראו כי מיסוי סוכר בלבד מביא לעלייה חריגה בצריכת משקאות עם תחליפי סוכר. 

חברות המשקאות הקלים פועלות במרץ להחרגת משקאות הדיאט מן המס, ועושות זאת באמצעות הצבעה על מחקרים לפיהם אין קשר בין סכרת לבין צריכת משקאות דיאטטיים. עם זאת, במשרד הבריאות פרסמו שורה ארוכה של מחקרים המלמדים כי בסופו של דבר, צריכת משקאות דיאטטים מביאים באופן עקיף לצריכת סוכר מגוברת ולהשמנה, ומציינים כי מחקרים רבים בתחום מומנו על ידי חברות המשקאות.

תגיות