אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הקברניט

חמאס מופגז כבר חודש; איך הוא עוד מצליח לירות רקטות לעורף ישראל?

ישנן חמש סיבות לכך שהמחבלים מסוגלים להמשיך ולשגר רקטות בכל יום ובכל לילה, למרות גשם הפצצות שנופל על רצועת עזה. "הקברניט" מספק הצצה לעומק מערך השיגור של ארגון הטרור

04.11.2023, 08:00 | ניצן סדן

שלום, כאן הקברניט; חיל האוויר לא מפסיק להטיל פצצות על רצועת עזה מאז מתקפת השבת השחורה - מפקדות, עמדות ותשתיות טרור, מחבלים ועוזריהם - כולם עולים לשמיים בדם אש ותמרות עשן. קמפיין ההפצצה הזה הוא ללא ספק הכי גדול שנראה במזרח התיכון מאז מלחמות המפרץ, ומתעצם ממש מיום ליום.

לטורי "הקברניט" הקודמים בנושא מלחמת עזה:

ועדיין, בכל יום ובכל לילה מאז מייללות הסירנות, ואנו רצים למרחבים המוגנים. לא מעט גולשים פנו אלי ושאלו: אם אנחנו כותשים אותם לפי הספר, איך יתכן שמחבלי חמאס עדיין מצליחים לירות רקטות לעורף?

שובלי עשן כזרועות תמנון. רקטות נורות מעזה, צילום: AFP שובלי עשן כזרועות תמנון. רקטות נורות מעזה | צילום: AFP שובלי עשן כזרועות תמנון. רקטות נורות מעזה, צילום: AFP

על פני השטח, זו שאלה מאוד הגיונית; כשאויב מוכה שוק על ירך, טבעי שיהיה לו קשה לנהל פעילות לחימה, בדגש על התקפות ארטילריות יומיות.

והרי ברור שצה"ל יתקוף בעוצמה את מערך האש של האויב - הרעיון הוא להשיב את השקט לעורף ישראל ולעקור את כוחו הצבאי של חמאס.

חמאס מציג רקטות במהלך מצעד בעזה, צילום: רויטרס חמאס מציג רקטות במהלך מצעד בעזה | צילום: רויטרס חמאס מציג רקטות במהלך מצעד בעזה, צילום: רויטרס

אבל חמאס אינו צבא אויב רגיל, וחיל האוויר מתמודד עם האתגר הזה בצורה שונה משנהוג לחשוב - ומסיבות טובות. כדי להבין כיצד מצליחים מחבלי חמאס להמשיך ולשגר רקטות לעורף, נציץ יחד עמוק אל המערך הרקטי של הארגון, ונלמד כיצד הוא פועל.

מטוסי סופה של חיל האוויר ממריאים למשימה בעזה, צילום: חיל האוויר מטוסי סופה של חיל האוויר ממריאים למשימה בעזה | צילום: חיל האוויר מטוסי סופה של חיל האוויר ממריאים למשימה בעזה, צילום: חיל האוויר

ירי הרקטות מעזה החל באפריל 2001, והתבסס על קסאמים - רקטות מייצור עצמי שהמנוע שלהן מורכב מכימיקלים זמינים כמו דשנים וסוכר.

בתחילה, ירי הקסאם נחשב לפעולה איכותית וייחודית, שהצריכה מיומנות גדולה: הייצור המסוכן גרם לשלל תאונות עבודה, ההגעה החשאית לנקודת הירי המתאימה היתה סיכון בפני עצמו, ולא כל אחד יכול היה להציב את הרקטה במסילת השיגור ולכוונן כך שתגיע ליישובי העוטף.

רקטת קסאם של החמאס, צילום: דובר צה"ל רקטת קסאם של החמאס | צילום: דובר צה"ל רקטת קסאם של החמאס, צילום: דובר צה"ל

צה"ל הגיב לאיום הזה בהפעלת מטוסי תצפית, ועד מהרה למד לזהות התנהגויות ואינדיקציות למטחי רקטות. הרבה מאוד מחבלים סיימו כך את חייהם, באדיבות צוותי האפאצ'י של חיל האוויר, וכלים נוספים.

המחבלים ראו, למדו והגיבו; עם הזמן, השתכללו הרקטות והפעלתן הפכה פשוטה, וקשרים באיראן ומדינות אחרות הקל על השגת רקטות תקניות, אמינות בהרבה מאלו שנבנו בבתי המלאכה של עזה. חמאס החל לפשט את המערך הרקטי שלו, בצורה שהחלה לעקוף את היתרונות הטכנולוגיים של צה"ל. ישנן כיום חמש סיבות שארגון הטרור יכול להמשיך לירות, אפילו שעזה לא מפסיקה להתפוצץ סביבו.

עזה מופצצת מהאוויר, צילום: דובר צה"ל עזה מופצצת מהאוויר | צילום: דובר צה"ל עזה מופצצת מהאוויר, צילום: דובר צה"ל

הסיבה הראשונה היא המיקום. מערך הרקטות של חמאס מפוזר על שטח עצום, ונבנה בצורה שלא איפשרה להבין היכן נמצא כל משגר. מדובר בבורות שיגור: חופרים תעלות ומציבים בהן מסילות, בתוך כל אחת - רקטה; הרקטות נמצאות מראש בזווית בה יפגעו באזור ישראלי ספציפי.

רקטות קצרות טווח מכוונות לעוטף עזה ואשקלון, ורקטות לטווח בינוני מכוונות לגוש דן וסביבותיו. השיגור מתבצע באמצעות שלט רחוק או טיימר, והמחבלים יכולים ליזום את הירי מתוך בונקר סמוך - בלי להסתובב בשטח ולהעיד על צפי ירי אפשרי. כל בור הוא חד פעמי; השיגור פוגע במסילה ולרוב שורף את חיווט יזימת הרקטות, ואין לחמאס איך להקים את כל העסק מחדש בזמן לחימה.

מחבלים מכניסים רקטה לבור שיגור משופע, צילום: תיעוד חמאס מחבלים מכניסים רקטה לבור שיגור משופע | צילום: תיעוד חמאס מחבלים מכניסים רקטה לבור שיגור משופע, צילום: תיעוד חמאס

רקטות ארוכות טווח, כאלה שנועדו להגיע עד חיפה למשל, נורות לעיתים מתוך מכלול תת קרקעי רב פעמי; המשגר הוא חלק ממערך המנהרות שלהם, ויושב על צירים שמאפשרים כיוון למטרה לפי צורך. ועדיין, רוב מערך השיגור פרוש בר בשטח, ויורה רק פעם אחת.

כשחפרו המחבלים את הבורות הללו, כיסו את המרחב בברזנטים או חממות, ועשו זאת באופן קבוע לאורך שנים רבות. לצערנו, כך נוצר מצב בו לא ידוע היכן נמצאים בורות השיגור.

רקטות גראד לפני הכנסתן אל בור שיגור של הג רקטות גראד לפני הכנסתן אל בור שיגור של הג'יהאד האיסלאמי | צילום: תיעור הג'יהאד האיסלאמי רקטות גראד לפני הכנסתן אל בור שיגור של הג

צה"ל מצא פיתרון חכם לפער הזה: כיפת ברזל מחסלת את הרקטות באוויר - אלו שהם איום מעשי - וכך לא צריך ללכת ולהפוך אבן-אבן בעזה עד שמוצאים טיל.

אבל המספר העצום של בורות השיגור עדיין מאפשר לחמאס להמשיך לירות גם כשהוא חוטף מכל הכיוונים. אני לא יודע להעריך כמה בורות שיגור כאלה נמצאים ברצועת עזה, אבל בהחלט לא יפתיע אותי אם גם בעוד עשר שנים יסתובבו ילדים מחוץ לבית להיא, יזיזו שיח וימצאו שם קן של גראדים.

רקטה כבדה מוכנסת לבור, צילום: defense-update רקטה כבדה מוכנסת לבור | צילום: defense-update רקטה כבדה מוכנסת לבור, צילום: defense-update

הסיבה השנייה להמשך השיגורים היא מבנה מערך הרקטות של חמאס. הוא תוכנן כך שיוכל לפעול באופן בלתי תלוי במצב המפקדות ומערכי השליטה. כדי לירות כוורת רקטות לעורף, המחבלים צריכים רק פקודה ואת השלט של המשגר, וכך יורים בקלות גם בלי מסר מדוקדק שיעבור במורד שרשרת פיקוד.

אפילו לכוון לא צריך; הכל גם ככה חפור ומכוון מראש (וכך יכולים המחבלים לירות בלי להסתבך עם כוונון ולחשוף את עצמם). ולכן, גם אם חיסלנו בכירים ומפקדים בגזרה כלשהי, הזוטרים בשטח עדיין יכולים לירות כשיגידו להם. בלי מפקדים, יהיה קשה יותר לתאם מתקפות מורכבות, מהלכי הגנה, מארבים וכולי - אבל ירי גראדים הינו צעד מאוד פשוט עבור חמאס.

משגרי רקטות לטווח קצר מוסווים בצמחייה, צילום: תיעוד חמאס משגרי רקטות לטווח קצר מוסווים בצמחייה | צילום: תיעוד חמאס משגרי רקטות לטווח קצר מוסווים בצמחייה, צילום: תיעוד חמאס

הסיבה השלישית היא מדיניות ניהול האש. חמאס יצא למתקפה הרצחנית של השבת השחורה בידיעה שאחר כך יוטל למלחמה עם צה"ל. תגבורות לא יהיו לו, סיוע בתחמושת לא יגיע, ועליו להשתמש בחכמה במה שיש לו עד לסוף הלחימה.

זו אחת הסיבות שהארגון חפר לו מנהרות עמוקות וארוכות, בנה בונקרים מתחת לבתי חולים, והרים תשתיות שיאפשרו לו לשרוד זמן ממושך. מדיניות הירי של האויב תוכננה גם היא להפצצה חסכונית - הרעיון של חמאס בשלב זה הוא לא להשיג נזק מקסימלי למדינת ישראל או לצה"ל - רק לשמר את הירי כמה שיותר זמן.

ירי רקטות חמאס מאזור עתיר חממות, צילום: רויטרס ירי רקטות חמאס מאזור עתיר חממות | צילום: רויטרס ירי רקטות חמאס מאזור עתיר חממות, צילום: רויטרס

וכך יורים המחבלים יחסית מעט רקטות בכל מטח, ובוחרים מתי לתת ריכוז מאמץ ולירות יותר; הם יודעים למשל שבאשדוד, ראשל"צ ואשקלון יש מספר איזורי התרעה, ומספיק שיוזמים בור שיגור אחד לעיר, והמסכים בישראל יידלקו בכיתובי התראה כתומים.

המדיניות קמצנית ואלה יורים את המינימום שצריך כדי להכניס אזורים גדולים למקלטים, וכך מצליח האויב לירות למרות שכבר שיגר לפחות חצי ממלאי הרקטות שהיה לו קודם לפתיחת המערכה.

רקטות חמאס מאוחסנות מתחת לאדמה, צילום: תיעוד חמאס רקטות חמאס מאוחסנות מתחת לאדמה | צילום: תיעוד חמאס רקטות חמאס מאוחסנות מתחת לאדמה, צילום: תיעוד חמאס

הסיבה הרביעית היא יחסי הציבור. ירי הרקטות הזה הוא שואו, שמשרת מטרה חשובה עבור הארגון - חמאס מנסה להראות לעולם הערבי שהוא עומד איתן מול צה"ל ובכך לשמר את הרעיון של התנגדות סונית חמושה. הוא לא; המכלולים והמערכים שלו הולכים ומחוסלים, ומיום ליום מתקרב אליו מכבש האש הישראלי.

מטוסי סופה של חיל האוויר, צילום: חיל האוויר מטוסי סופה של חיל האוויר | צילום: חיל האוויר מטוסי סופה של חיל האוויר, צילום: חיל האוויר

כן, יש לו מערכים תת קרקעיים שמהווים אתגר, אבל אפשר להגיע אליהם. מה נשאר לחמאס לעשות כדי להוכיח שהוא חי ובועט? לירות רקטות בהתמדה. כל עוד רקטות נורות אל העורף, העולם הערבי יכול לחשוב שחמאס נותן פייט ומשפיע על ישראל.

מצד אחד ישנה השפעה שאי אפשר להתעלם ממנה: הירי מפחיד, ואנו נכנסים למרחבים מוגנים ומתקשים לנהל שגרה. אבל מצד שני, אין השפעה על קצב ומבנה הלחימה - וצה"ל ממשיך להתקדם ולדרוס את חמאס.

הכנסת אורחים בעייתית, הנוף לא משהו, אבל יש הרבה חניה. כוחות צה"ל ברצועת עזה
, צילום: דובר צה"ל הכנסת אורחים בעייתית, הנוף לא משהו, אבל יש הרבה חניה. כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל הכנסת אורחים בעייתית, הנוף לא משהו, אבל יש הרבה חניה. כוחות צה"ל ברצועת עזה
, צילום: דובר צה"ל

והסיבה החמישית היא המיקוד של צה"ל עצמו. כל מלחמה היא משחק של משאבים: הרי יש מאגרים מוגבלים של דלק ותחמושת, מספר מוגבל של חיילים כשירים, וגם התמיכה והלגיטימציה יכולה להשתנות - בין אם בארץ או בחו"ל. לכן מתמקד צה"ל במה שיקדם אותו להכרעה הכי מהר, תוך הקצאת פחות משאבים.

בניין מתפוצץ לרסיסים, צילום: AFP בניין מתפוצץ לרסיסים | צילום: AFP בניין מתפוצץ לרסיסים, צילום: AFP

זה לא שיש פה Death Star שפגיעה מדויקת אחת תשמיד לחלוטין והאויב יובס, אבל בהחלט ישנם יעדים ממוקדים שבהם שווה לרכז מאמץ. למשל, חיסול מכלולי השליטה של חמאס לא יאפשר לו להתנהל בצורה מאורגנת, ויאיץ את ההכרעה. למשל, מוטיבציית האויב תיפול משמעותית אם פצצה של F16 תהפוך את יחיא סינואר ללכלוך על קיר.

יחיא סינואר, צילום: רויטרס יחיא סינואר | צילום: רויטרס יחיא סינואר, צילום: רויטרס

אבל איתור כל הרקטות בעזה יהיה בזבוז משאבים חד משמעי; כפי שהסברתי, ישנו מספר עצום של בורות שיגור חמושים ומוכנים לירי, והמענה המתאים הוא הצוותים המוכשרים של סוללות כיפת ברזל.

בשורה התחתונה, זו הסיבה שהמחבלים עדיין יורים נשק תלול מסלול, וכנראה ימשיכו לירות לאורך כל הלחימה. למעשה, לא מן הנמנע שנראה מטחים גדולים עם התקדמות המתקפה שלנו, כשמטה חמאס ירגיש את החרב על הצוואר ויקלוט אין לו מה להפסיד.

ירי רקטות מרצועת עזה, צילום: אי-פי ירי רקטות מרצועת עזה | צילום: אי-פי ירי רקטות מרצועת עזה, צילום: אי-פי

זיכרו שמספר הרקטות מוגבל, אין לחמאס איך להגדיל אותו וכרגע עלינו לגלות איתנות וסובלנות וכמובן, להיכנס למרחבים המוגנים כשצריך ולא לחפף; דובר צה"ל לא סתם אמר שצריך לחכות בפנים עשר דקות - אבל זה כבר נושא לטור אחר. שימרו על עצמכם, היו עירניים, וננצח.


תגיות

137 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

134.
קריסת ההרתעה הישראלית, מאז האין תגובה לרקטה הראשונה
ממשלות ישראל קידשו את חמאס, איפשרו לו לבנות יכולת טילית של מעצמה. בעמוד ענן 2012, כשלראשונה נפלו טילים על תל אביב ונתבג, ממשלת ישראל התכופפה, אמרה תודה ואמן! גיוס מילואים חלקי שבוצע, צירים שנלמדו ליעדים במרכז הרצועה (היית מגוייס, ידעתי להיכן), פוזר הביתה ביום השמיני. צוק איתן כבר היה בית ספר לטילאות (של חמאס על ישראל), וחלמאות של ישראל. קרוב לחודשיים מדינת ישראל חוטפת, קרוב לחודשיים שצבאה ההגנה לישראל, נשאר בהגנה. לא נתנו לו הוראה לחסל את הכח הצבאי של חמאס. כך רצה נתניהו! כנראה שאז כבר חתם איתם על הסכם ריבנטרוב מולוטוב בגרסת ישראל עזה. מדיניות הסבבים קודשה על חשבון בטחון תושבי הדרום. מדיניות ההכלה קודשה בחסות כיפת ברזל, וחומת ההבל שנבנתה ככיסוי תחת לכישלון עמוד ענן וצוק איתן. כעת רק תפסיקו לדברר את אבדן הלגיטימציה כביכוף ותנו לצהל לנצח. ביום שלצחרת - פירוז מוחלט, ושיקום על ידי קטאר. מוטי
מ.ילואמניק  |  04.11.23
לכל התגובות