אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מערך הסייבר מזהיר מפני הודעות ווטסאפ זדוניות: "מזמינות גולשים להצטרף לקבוצת שיתוף מניות" מתקפת סייבר האקר האקרים אבטחת מחשבים | צילום: שאטרסטוק

מערך הסייבר מזהיר מפני הודעות ווטסאפ זדוניות: "מזמינות גולשים להצטרף לקבוצת שיתוף מניות"

על פי האזהרה שהוציא מערך הסייבר, בשעות האחרונות נשלחים קישורים בקבוצות ווטסאפ רבות בישראל לקבוצות שעוסקות כביכול בניתוח מניות ובשוק ההון: "ממליצים לא להצטרף לקבוצות, זיהינו שקיים סיכון לפעילות זדונית מחוץ לישראל"

29.12.2021, 22:42 | רפאל קאהאן

מערך הסייבר הוציא הערב (ד') הודעה המזהירה מפני הודעות זדוניות המופצות בקבוצות ווטסאפ ישראליות. "בשעות האחרונות נשלחים קישורים בקבוצות WhatsApp רבות בישראל עם הזמנה להצטרפות לקבוצות שעוסקות בניתוח מניות או בשוק ההון", כך לפי המערך, "במערך הסייבר הלאומי זיהו כי קיים סיכון לפעילות זדונית בהצטרפות לקבוצות אלו וממליצים שלא להצטרף ולא למסור מידע". כך לשון האזהרה. 

קראו עוד בכלכליסט:

מערך הסייבר נוהג מדי פעם להוציא אזהרות, אך הודעה מהסוג הזה נדירה יחסית וכנראה שמדובר באירוע מתגלגל שכן במערך לא ידעו לספק יותר מדי פרטים על הסכנה. "בשלב הראשון רק מצרפים לקבוצה. בשלב שני מדובר על איסוף פרטים והחשד הוא שהשלבים הבאים יכללו גם תוכנה זדונית ואולי גם גניבת פרטים פיננסיים. חלק משמות הקבוצות והתוכן בהן בעברית, אך נראה שמקור ההזמנה אינו מגיע מישראל", כך מעריכים שם. 

הודעת ווטסאפ זדונית, ללא הודעת ווטסאפ זדונית | ללא הודעת ווטסאפ זדונית, ללא

ככל הידוע, לאחר הצטרפות לקבוצה מתקבלת פנייה אישית ממנהל הקבוצה המזמין להצטרף לקבוצה "מיוחדת" ושולח שאלות הקשורות להשקעות במטבעות דיגיטליים. במערך אומרים שההודעה נצפתה בעיקר בהרבה קבוצות הייטק, סייבר, פיננסים ועוד. עוד הוסבר שישנם כמה סוגי הודעות, חלקן בעברית וחלק באנגלית. על פי הדיווח, הודעות אלה הופצו בתפוצה רחבה היום בישראל.

לא ברור מה המקור של ההודעות, אך על פי בדיקה ראשונית נראה שאין מקור אחד שניתן לייחס לו את המשלוח שלהן. בינתיים זיהו במערך מספר מדינות באירופה ומדינות ערב על פי מספרי כרטיסי הסים ששימשו למשלוח. עם זאת, אין מניעה שמדובר במכשירים שנפרצו ושמשמשים כבוטים להפצת הודעות ללא ידיעת בעליהם. בהתאם ישנן כמה סוגי הודעות הן בעברית והן באנגלית. עם זאת ההערכה הזהירה היא שמדובר בפעילות פלילית ולא בניסיון תקיפה מדינתי או אקטיביסטי. בכל מקרה מערך הסייבר הלאומי ממליץ שלא להצטרף לקבוצות האלה ולא למסור מידע דרכן.תגיות