אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שינוי ארגוני וצמצומים בשופרסל: מערך האונליין לא יהיה עצמאי ויוכפף לסמנכ"לים מנכ"ל שופרסל אורי וטרמן. מוביל את המבנה החדש | צילום: אוראל כהן

בלעדי

שינוי ארגוני וצמצומים בשופרסל: מערך האונליין לא יהיה עצמאי ויוכפף לסמנכ"לים

מערך האונליין בחברה לא ימשיך כיחידה נפרדת ויוכפף לסמנכ"לי יחידות התפעול והסחר. לא ימונה מחליף לצביקה ביידא ששימש כמנכ"ל המערך ועזב. מספר עובדי מטה האונליין יצומצם בחצי. המהלך נועד להביא לצמצום הוצאות בהיקף של 25-20 מיליון שקל בשנה

03.12.2023, 06:15 | גולן חזני

שופרסל לא תמנה מחליף לצביקה ביידא, ששימש מנכ"ל פעילות האונליין בחברה ועזב לפני שבועיים אחרי שלוש שנים בתפקיד ו־12 שנה בחברה.

ל"כלכליסט" נודע כי מערך האונליין של החברה יעבור שינוי משמעותי, יפסיק לפעול כיחידה נפרדת ויוכפף ליחידת התפעול ויחידת הסחר של החברה.

במבנה חדש שמוביל המנכ"ל אורי וטרמן ינהלו את הפעילות שני סמנכ"לים: סמנכ"ל הסחר וסמנכ"ל התפעול. המהלך צפוי להביא לצמצום במספר העובדים במטה האונליין בכמחצית, מ־40 ל־20 עובדים, במטרה לחסוך כפל תפקידים. וטרמן רמז על שינויים צפויים במכתב ששלח לעובדים אחרי פרישת ביידא. המהלך גם יצמצם שני תקנים של חברי הנהלה: מנהלת אגף דאטה ותהליכים, הילה מילוא, שהגיעה לפני כשנה, לא תהיה חברת הנהלה ובעצם היחידה תפורק בדומה ליחידת האונליין, ותעבור להיות כחלק מאגף מערכות המידע בחברה, ומנהל אגף נדל"ן קמעונאי שמונה לאחרונה, אורי אבל, בעבר מנכ"ל קניון TLV, יפעל מתחת לאגף התפעול ולא כאגף נפרד. על פי הערכות, השינויים נועדו להביא לצמצום בהוצאות בהיקף של 25-20 מיליון שקל בשנה.

מהלכים אלה אינם חלק מתוכנית התייעלות שמכינה פירמת הייעוץ מקינזי, שכפי שנחשף ב"כלכליסט", מכינה תוכנית לחיסכון של כ־200 מיליון שקל בשנה, המיועדת להתמודד עם העלייה בהוצאות התפעול של שופרסל, ועם מימון פרויקטים חדשים.

החברה פרסמה בשבוע שעבר את הדו"חות הרבעוניים שבהם היו מכירות האונליין 17.9% מהמחזור הכולל ועמדו על 637 מיליון שקל. מדובר בירידה לעומת הרבעון המקביל ב־2022, שבה היוו מכירות האונליין 18.8% מהמחזור של החברה. הירידה נומקה בהפסקת שיווק מוצרים אלקטרוניים שהיו פעילות הפסדית. עם זאת, הירידה המתמשכת בנתח של האונליין נעצרה לאחר שברבעון השני הוא היווה 17.1% מהמכירות הכלליות.

שופרסל היא המובילה בתחום המכירות באונליין בפער ניכר על המתחרות והיתה הקמעונאית הראשונה שהשקיעה בתחום באגרסיביות לאחר שזיהתה את הפוטנציאל והמגמות בשוק. ב־2020, שנת הקורונה, הגיעו באופן חריג מכירות האונליין ל־70% מנתח המכירות הכולל של הקבוצה. עם זאת, תחת היו"ר איציק אברכהן בתקופת כהונתו כמנכ"ל השקיעה שופרסל 700 מיליון שקל בשני מרכזי שילוח בקדימה ומודיעין, שעדיין לא החזירו את ההשקעה ומסבים הפסדים לקבוצה עד עשרות מיליוני שקלים בשנה.

פעילות האונליין נפגעה ממלחמת חרבות ברזל משום שעובדים ערבים רבים נעדרו בתחילה מהעבודה. היקף הפעילות במרכז השילוח במודיעין פחת משמעותית במקביל להתגברות התחרות מצד רשתות אחרות וחברות משלוחים.

משופרסל נמסר: ״שופרסל מבצעת מספר שינויים ארגונים פנימיים ובוחנת כל העת חסכון בהוצאות החברה״.

תגיות