אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הדבר מדבר בעד עצמו":  הגיע הזמן להפסיק לבקש מנתניהו לקחת אחריות עו"ד בוקי כצמן | טל שחר

דעה

"הדבר מדבר בעד עצמו": הגיע הזמן להפסיק לבקש מנתניהו לקחת אחריות

העיסוק העודף בעובדה שנתניהו אינו לוקח אחריות על התעצמות החמאס ועל המלחמה לא מסייע לאיש. התשובה ברורה - ובבוא היום הוא יאלץ להתמודד עמה

31.10.2023, 14:32 | עו"ד ברוך (בוקי) כצמן

מיד אחרי שפרצה ההתקפה המזעזעת והמפתיעה על ישראל שגבתה (ומן הסתם עוד תגבה) מחיר כבד מנשוא החל עיסוק אובססיבי בשאלה מתי והאם ראש הממשלה יאמר שהוא גם אחראי למחדל הנוראי. התקשורת עוסקת באובססיביות בשאלה מדוע ראש הממשלה לא אומר שתי מילים בלבד: "אני אחראי". וכמו התקשורת, גם חלק גדול מהציבור נותן משקל עצום לשאלה האם ראש הממשלה יאמר שהוא אחראי.

השאלה נשאלת בנוגע לראש ממשלה שעמד בראש ממשלה שהתעסקה, כמעט מיד עם הקמתה, בעיקר במהפכה המשפטית, ובנוגע לראש ממשלה שעמד בראש ממשלה שדחקה, לפני פתיחת המתקפה הרצחנית, את רוב הנושאים החשובים לפינה : יוקר המחייה, המצב הכלכלי, המצב החברתי והמצב הביטחוני. הכל נדחק לפינה. הממשלה הימנית ביותר שקמה החליטה לעצום עיניים בחוזקה מול המחיר הכבד שהמהפכה המשפטית גובה. הכתובת הייתה על הקיר, ובענק.

הזהירו את ראש הממשלה כי המלחמה שהיא מנהלת כנגד המערכת המשפטית תיגבה מחיר כבד. הזהירו אותו שהממשלה מזניחה את התחומים האחרים ושהמערכה נגד המערכת המשפטית קורעת את העם. הזהירו אותו גם שהמשך ההתעסקות במהפכה המשפטית תוביל לאסון, שכן היא באה על חשבון כל הדברים האחרים. גם על חשבון ביטחון המדינה. אבל אפס. כלום. רכבת המהפכה המשפטית המשיכה בדהירתה כאילו ואין מחר.

לדאבון הלב של כולם, במשמרת של אותה ממשלה והעומד בראשה קרה המחדל הנוראי מזה עשרות שנים. כשאלו פני הדברים, אין חשיבות לשאלה האם ראש הממשלה יאמר שהוא אחראי. ברור כשמש שראש הממשלה אחראי. אחריות מיניסטריאלית ברורה ובוהקת - גם על סמך דברים שנתניהו עצמו אמר בנסיבות דומות. שאלת האחריות תיבחן עם סיום המלחמה וללא קשר למה שביבי אמר או לא אמר. גם אם יצעק שהוא לא אחראי, זה לא יכול לעזור לו בעתיד. העובדה שראש הממשלה אומר או לא אומר במפורש את צמד המילים "אני אחראי" לא יכולה, לטוב או לרע, לבסס את אחריותו המשפטית בבוא היום. הדברים הרי לא יבחנו לאור אמירה כזו או אחרת או ציוץ, כזה או אחר, בטוויטר.

חשוב להזכיר כי בעולם המשפט יש כלל שנקרא "הדבר מדבר בעד עצמו". במילים לא משפטיות, ומבלי להיכנס לעובייה של הסוגיה, מדובר במקרה שבו העובדות מדברות בעד עצמן - כלומר, ניתן להסיק מהעובדות את המסקנה המשפטית. מדובר במקרה שבו אין צורך בהוכחה חיצונית כדי להגיע למהות או למשמעות הדבר, שכן ההוכחה מצויה בעצם התוצאה.

במילם אחרות, אין צורך באמירה מפורשת של ראש הממשלה שהוא אחראי בדיוק כמו שאין צורך לשאול את השאלה האם השמש זורחת במזרח. התשובה ברורה. ראש הממשלה אחראי גם אם לא יאמר זאת ויצייץ אחרת בטוויטר. העם מאוחד גם בלי שראש המשלה יאמר שהוא אחראי. הצבא חזק ומוכן לכל תרחיש גם בלי שראש הממשלה יאמר שהוא אחראי. בואו נניח לעניין הזה ונתרכז בדברים החשובים באמת.

הלוואי שבעקבות המכה שניחתה עלינו נחזור לפרופורציה, להבנת הדברים החשובים. זו אותה קרן אור שמבצבצת מהאירוע שהלוואי שלא היה קורה. קרן המבצבצת מבעד לענני המלחמה ונותנת תקווה לעתיד טוב יותר, לעם מאוחד יותר שיבין שאין ברירה אחרת: או שנהיה אחד ליד השני, תלויים אחד בשני, או שנהיה, להבדיל, תלויים אחד ליד השני.

עו"ד ברוך (בוקי) כצמן הוא מומחה לליטיגציה ולניהול משברים משפטיים


תגיות

35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
מי החליט
מי הפוגע ומי הנפגע? פחות מחצי הציבור היהודי החליט שהוא נפגע בזה שהפסיד בבחירות הכי דמוקרטיות שאפשר. זה אותו חצי, שחלקו, נמנה על ידי מצביעי המפלגה "הדמוקרטית" ביותר בישראל בראשותו של החלול ועם הארץ ("אנטישמיות זה גם ההוטו והבוטו"). אגב, הוא כל כך דמוקרט שהחליט לערוך "פריימריז" במפלגה. אבל רק על....ראשות המפלגה.
יוסף  |  07.11.23
31.
תיקון עמוק ושידוד מערכות כללי
נתניהו כנראה ירד מבמת ההיסטוריה, היום, מחר או בעוד שנה. אבל עלינו לשאול את עצמנו מה אז? האם נלמד לקח מהמחדל? האם מי שיתפוס את מקומו יתחיל לתקן את כל מערכות השלטון הרקובות שהצטברו פה? שיפעל למען המדינה ולמען העם ולא למען קרוביו ומקורביו? אם נסתפק רק בהחלפת הממשלה, וכן גם בהחלפת בכירי מערכת הביטחון, כנראה שלא למדנו כלום, הטעויות לא יתוקנו ואנחנו נהיה נדונים למחדלים נוספים מסדרי גודל מפלצתיים אפילו יותר. לכן, צריך להחליף תפיסה ביטחונית, חינוכית, בריאותית ומשפטית אם אנחנו עם חפץ חיים ושגשוג.
צבי  |  05.11.23
לכל התגובות