אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוניית סוחר נפגעה מטיל שירו החות'ים בים האדום מצעד של חות'ים בצנעא, תימן | צילום: MOHAMMED HUWAIS / AFP

אוניית סוחר נפגעה מטיל שירו החות'ים בים האדום

לפי דיווח של רשות הסחר הימי הבריטית, הצוות דיווח שהוא בריא ושלם ושהספינה ממשיכה ליעדה. שם כלי השיט ומידע נוסף כלפיו לא נמסרו

15.03.2024, 11:26 | חדשות חוץ

ספינה מסחרית נפגעה מטיל בדרום הים האדום, כך מסר הצי הבריטי, במתקפה נוספת לכאורה על ידי המורדים הח'ותים מתימן. כלי השיט הודיע ש"ספג נזק", כך כתבה רשות הסחר הימי הבריטית (UKMTO) באפליקציית X. "הצוות דיווח שהוא בריא ושלם וכלי השיט ממשיך לנמל העגינה הבא שלו". כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג.

של מי האונייה הזו לעזאזל? התקפות החות'ים חושפות את סודות הספנות העולמית תקיפת הספינה רובימאר על ידי החות'ים, שטענו כי היא בריטית למרות שנוהלה מלבנון, הדגישה את הקושי בקביעת לאום הספינות רוברט רייט, פייננשל טיימסלכתבה המלאה

המתקפה אירעה סביב 4 בבוקר שעון מקומי, כ-141 ק"מ מול נמל חודיידה המצוי בשליטת הח'ותים. ה-UKMTO לא מסר את שם כלי השיט או מידע נוסף לגביו. קבוצת המורדים הח'ותים המגובה על ידי איראן כבר תקפה מספר כלי שיט מסחריים וצבאיים בדרום הים האדום ומפרץ עדן מאז אמצע נובמבר. התקרית הנוכחית הייתה השנייה תוך מספר שעות, לאחר שהמורדים איימו להרחיב את מתקפותיהם על ספינות בשני המיקומים הגאוגרפיים האלה. מוקדם יותר דיווחה ה-UKMTO שכלי שיט אחר דיווח ששני טילים נורו מעליו.

הארגון האיסלאמיסטי החל לתקוף ספינות בטענה שזהו מהלך שנועד להפעיל לחץ על ישראל להפסיק את מלחמתה נגד חמאס. הארגון המשיך את מתקפות הכטב"מים והטילים שלו נגד ספינות למרות מספר סבבי מתקפות מצד בריטניה וארה"ב על תשתיותיו הצבאיות בתימן. מנהיג הארגון, עבדולמאליק אל ח'ותי, חזר ואמר שהארגון ימשיך במעשיו אם ישראל לא תיסוג מרצועת עזה. אתמול הוא אמר שהארגון יתחיל לתקוף גם כלי שיט הקשורים לישראל השטים אל עבר הקצה המערבי של אפריקה, וסביב כף התקווה הטובה. ספינות רבות שמפליגות בין אסיה לאירופה בוחרות בנתיב הזה כדי להימנע ממעבר בים האדום, מה שמוסיף זמן רב למסען ומעלה את עלויות הדלק והמשא באופן משמעותי. "אנו מתכוונים לאסור על שיט ספינות הקשורות לישראל גם דרך האוקיינוס ההודי ודרום אפריקה דרך כף התקווה הטובה", כך אמר אל ח'ותי.

לא ברור לאיזה טווח יכולות מתקפות הח'ותים להגיע, אך הם הצליחו עד כה לשגר טילים לישראל בטווח של עד 1,600 ק"מ, שביכולתו של צה"ל ליירט. מתקפות החות'ים גבו את הקורבנות בנפש הראשונים שלהן החודש, כאשר שלושה אנשי צוות – שניים מהפיליפינים ואחד מוייטנאם – נהרגו לאחר שטיל פגע בספינה בשם טרו קונפידנס.


תגיות