אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבוצת דלק גייסה חוב ענק בריבית של 7.5%, היו"ר רוצה בונוס של 370 אלף שקל צילום: עמית שעל

קבוצת דלק גייסה חוב ענק בריבית של 7.5%, היו"ר רוצה בונוס של 370 אלף שקל

דלק, שהנפיקה סדרת אג"ח בהיקף של 770 מיליון שקל, זימנה אסיפת בעלי מניות על מנת לאשר בונוס בגובה שלוש משכורות לגבי לסט. בעלי המניות יתבקשו לאשר הארכת החזרי ההוצאות ליצחק תשובה

13.09.2021, 22:13 | גולן חזני

קבוצת דלק הוציאה שלשום בערב זימון לאסיפת בעלי מניות על מנת לאשר בונוס מיוחד ליו"ר גבי לסט וכן את הארכת המנגנון שמאפשר החזר הוצאות לבעל השליטה יצחק תשובה, המכהן כדירקטור בחברה. 


קראו עוד בכלכליסט:


בחודש יולי האחרון הנפיקה קבוצת דלק סדרת אג"ח חדשה (ל"ה) במח"מ של 4.2 שנים ובהיקף של 770 מיליון שקל — יותר מהכוונה הראשונית של החברה, שהיתה לגייס כחצי מיליארד שקל. את ההנפקה הובילה דיסקונט קפיטל חיתום. הריבית נקבעה על 7.5%. מאז התשואה עלתה, ולכן הריבית ירדה ל־7% והמח"מ הצטמצם ל־4 שנים. 


גבי לסט יו"ר קבוצת דלק, צילום: עמית שעל גבי לסט יו"ר קבוצת דלק | צילום: עמית שעל גבי לסט יו"ר קבוצת דלק, צילום: עמית שעל


מדובר בסדרת האג"ח השנייה בגודלה של קבוצת דלק — אחרי סדרה ל"א, שהיקפה כמעט 3 מיליארד שקל והיא מהווה את עיקר החוב של החברה למחזיקי האג"ח — והריבית עליה גבוהה ביחס לשוק, אולם לא ביחס לריביות שאותן משלמת קבוצת דלק כיום על סדרות האג"ח שלה, שנעות סביב 8%-7%. זאת, למעט סדרה אחת שהריבית עליה עומדת על מעט פחות מ־4%.  

חרף זאת, החברה מבקשת להעניק ללסט מענק בגובה שלוש משכורות חודשיות, בהיקף כולל של 368 אלף שקל. החברה מנמקת את המענק בכך ש"השלמת גיוס הסדרה בהיקף גבוה מאפשרת לחברה לעמוד בהתחייבויות שלה למחזיקי האג"ח, והיתה כרוכה במאמץ מיוחד של היו"ר והנהלת החברה". עוד מסבירה קבוצת דלק כי "המענק המיוחד המוצע ליו"ר הוא בהתאם למדדים שנקבעו במדיניות התגמול המעודכנת של החברה. חברי ועדת התגמול והדירקטוריון בדעה כי המענק המיוחד הינו הוגן וסביר. שכרו של היו"ר, בתוספת המענק המוצע, הוא בהתאם למגבלות שנקבעו במדיניות התגמול המעודכנת של החברה". אם המענק יאושר, בשנת 2021 תעמוד עלות שכרו של לסט על 2.9 מיליון שקל. מרבית הסכום, 2 מיליון שקל, היא שכר קבוע. 

חרף הערכת החברה כי הגיוס של אותה סדרת אג"ח היה כרוך במאמץ מיוחד של היו"ר והנהלת החברה, היא אינה מבקשת להעניק בונוס מיוחד למנכ"ל החברה, עידן וולס. 

כמו כן, בעלי המניות יתבקשו לאשר את הארכת החזרי ההוצאות לתשובה לתקופה של שלוש שנים נוספות. המנגנון אושר לשלוש שנים בתחילת 2016 וכעת החברה מבקשת להאריכו. תשובה יכול לקבל החזר הוצאות עבור רשימה סגורה של סוגי הוצאות (משרד וחניה, נסיעות עסקיות לחו"ל, כולל שהייה, התניידות ואירוח, וכן הוצאות אירוח בארץ), כנגד קבלת חשבונית. עם זאת, המנגנון המדובר לא כולל תקרה להחזר ההוצאות לבעל השליטה. בשנים 2020-2018 החזר ההוצאות לתשובה הסתכם ב־278 אלף שקל. האסיפה תתקיים בעוד יותר מחודש, ב־17 באוקטובר.

במהלך 2020 נקלעה קבוצת דלק למשבר חמור, בעקבות התפשטות הקורונה והצניחה במחירי הנפט. שווי השוק של החברה צנח לכ־650 מיליון שקל והתשואות על האג"ח שלה זינקו למאות אחוזים. בזכות מסע מימושים נרחב והגעה להבנות עם נושיה, שכללו הנפקת מניות בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל, שדיללה את חלקו של תשובה, הצליחה החברה לא להיקלע להסדר חוב. כיום, לאחר זינוק חד במחירי הנפט, שהקפיץ את מניית החברה בכמעט 100% מתחילת השנה, שווי השוק של החברה עומד על 3.5 מיליארד שקל.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות