אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה נגד דלק: "תשובה ניתב תרומות ב-30 מיליון שקל להקמת בית כנסת בכותל על שמו" צילום: youtube

בעקבות חשיפת כלכליסט

תביעה נגד דלק: "תשובה ניתב תרומות ב-30 מיליון שקל להקמת בית כנסת בכותל על שמו"

בעל מניות בקבוצת דלק הגיש בקשה לתביעה נגזרת נגד בעל השליטה, היו"ר גבי לסט ודירקטורים בזרוע התרומות של החברה, בהם בנותיו של תשובה, בדרישה להשבת כ-30 מיליון שקל שהועברו כתרומות לקרן הכותל. זאת, כך לפי רשם התאגידים, בניגוד למטרות התרומות שאושרו. התובע: "ניצול כספי ציבור למטרות אישיות, עסקת בעלי עניין לכל דבר". דלק: "תשובה תרם רבות מכספו האישי לפרויקט. פועלים לפי דין"

22.09.2020, 23:34 | תומר גנון

"יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, רתם את קרן התרומות של החברה לצרכיו האישיים לשם הנצחת שמו והאדרתו האישי, תוך הוצאת סכומי עתק של כ-30 מיליון שקל לפחות לבניית בית כנסת במנהרות הכותל בשם 'שערי תשובה', המנציח והמפאר את שמו ושם רעייתו". כך נטען בתביעה נגזרת שהוגשה אתמול (ב') לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד נגד תשובה, קבוצת דלק, קרן דלק למדע (חברה לתועלת הציבור - חל"צ), היו"ר של שתי החברות, גבי לסט, וחברי הוועד המנהל וועדת הביקורת של הקרן, בהם בנותיו של תשובה - כרמית אלרואי וקרן אלדר.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה הוגשה בעקבות חשיפת "כלכליסט" לפיה דלק ניתבה תרומות של עשרות מיליוני שקלים לכותל, למעלה מ-80% מתקציב הקרן, בניגוד למטברות המאושרות שלה (מדע, חינוך תרבות, ולא מורשת ודת). עוד עלה מבדיקת "כלכליסט" כי חלקו האישי של תשובה בתרומות שהעבירה קרן דלק לכותל בשנים 2016-2018 היה כ-400 אלף שקל בלבד, לעומת 21.4 מיליון שקל שמקורם בכספי דלק הציבורית.

השלט בכניסה לבית הכנסת בכותל. קרן דלק התורמת העיקרית לא מוזכרת, צילום: מתוך סרטון היוטיוב של קרן הכותל השלט בכניסה לבית הכנסת בכותל. קרן דלק התורמת העיקרית לא מוזכרת | צילום: מתוך סרטון היוטיוב של קרן הכותל השלט בכניסה לבית הכנסת בכותל. קרן דלק התורמת העיקרית לא מוזכרת, צילום: מתוך סרטון היוטיוב של קרן הכותל

את התביעה הנגזרת, שמטרתה להיכנס בנעלי החברה ולדרוש מבעל השליטה והדירקטורים להשיב כספים לקופתה, הגיש בעל מניות בקבוצת דלק המיוצג על ידי עוה"ד שלומי מושקוביץ ונתי פולינגר. דלק דיווחה הערב למשקיעים על הגשת התביעה.

"עניינה של הבקשה", נטען בכתה התביעה, "בחלוקת תרומות בלתי חוקיות מכספי קרן דלק, בסכום עתק של כ-30 מיליון שקלים לפחות (2013-2018), לשם הקמת בית הכנסת 'שערי תשובה' במנהרות הכותל, על שמו של יצחק תשובה בעל השליטה הסופי בקרן, בניגוד מוחלט למטרות הקרן, תוך חריגה בוטה מהרשאה, ומבלי לאשר את התרומות כעסקה חריגה שלבעלי השליטה יש בה עניין אישי. והכל כדי להטיב עם תשובה, שנהנה באופן אישי מן התרומות, ולהשביע את רצונו".

תשובה בבית הכנסת במינהרת הכותל. אירח את עמותת יוצאי לוב, צילום: youtube תשובה בבית הכנסת במינהרת הכותל. אירח את עמותת יוצאי לוב | צילום: youtube תשובה בבית הכנסת במינהרת הכותל. אירח את עמותת יוצאי לוב, צילום: youtube

"הדין רואה בחומרה רבה חל"צ אשר מעמידה תרומות החורגות ממטרותיה המאושרות, באשר מדובר ב'כר פורה' לניצול כספי ציבור ולניתובם ל'מקורבים לצלחת'", נכתב בתביעה. "הגם שהתורמת לבניית בית הכנסת במנהרת הכותל היא קרן דלק, והגם שבמקור כספי אותן התרומות הוא החברות הציבוריות בקבוצת דלק, נקרא בית הכנסת 'שערי תשובה' המצוי במנהרות הכותל – על שמו של בעל השליטה יצחק תשובה. זאת כדי לפאר את שמו, להציגו כנדבן התורם מכיסו הפרטי לפרויקטים חשובים למורשת העם היהודי, ובכך לקנות לו כבוד, מעמד, יוקרה, השפעה ולסייע לו בעסקיו השונים – הכל על חשבון הכספים הציבוריים של קרן דלק".

מקבוצת דלק נמסר: "אנו דוחים על הסף את הטענות שעלו בבקשה. מדובר בניסיון של המבקש לזכות בכותרות על גבה של החברה ולפגוע בפעילות החשובה של הקרן. הקרן פועלת על פי דין ואנו גאים בשורה ארוכה של פרויקטים חשובים שאותם קידמה הקרן במשך עשרות שנים לתמיכה במדע, בחינוך, בחיילי צה"ל, בתרבות, בספורט, ובשימור המורשת היהודית.

"בין שאר פעילותה קידמה הקרן גם את הקמתו של פרויקט בית הכנסת בכותל, אשר הוקם לרווחת הציבור הרחב, בזכות התרומה של קרן דלק ויצחק תשובה, שתרם רבות מכספו האישי להקמת הפרויקט. מדובר באתר המשמש לשימור המורשת היהודית והמהווה מוקד משיכה למבקרים מהארץ ומכל העולם ובית לפעילות ענפה, התורמת לחיזוק הקשר עם הזהות היהודית ויהודי התפוצות, ואנו דוחים על הסף כל ניסיון להציג את הדברים בצורה שונה מהאמור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות