אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגדולה בתולדותיה: אנרג'יקס רוכשת פאנלים סולאריים ב-500 מיליון דולר שדה סולארי של אנרג'יקס ברמת חובב | צילום: ויקיפדיה

הגדולה בתולדותיה: אנרג'יקס רוכשת פאנלים סולאריים ב-500 מיליון דולר

חברת האנרגיה הירוקה רוכשת את הפאנלים הסולאריים מחברת First Solar האמריקאית, וציינה כי זו עסקת רכישת הפאנלים הגדולה ביותר שביצעה אי פעם חברה ישראלית

09.01.2022, 11:55 | ענת רואה

חברת האנרגיה הירוקה אנרג'יקס דיווחה הבוקר (א') על עסקת ענק: רכישת פאנלים סולאריים מחברת First Solar האמריקאית, אחת מיצרניות הפאנלים הסולאריים הגדולות בעולם, בהיקף של כ-500 מיליון דולר. 

קראו עוד בכלכליסט:

מדובר בעסקת רכישת הפאנלים הגדולה בתולדות אנרג'יקס, שבשליטת אלוני חץ ובניהולו של אסא לוינגר, ולמיטב ידיעת החברה גם הגדולה ביותר שביצעה חברה ישראלית בתחום.

פאנל סולארי, שאטרסטוק פאנל סולארי | שאטרסטוק פאנל סולארי, שאטרסטוק

מחיר הרכישה משקף תשלום של 25 סנט לוואט, בעוד שכיום מחירי הפאנלים הסולאריים עלו גם למחירים של מעל 30 סנט לוואט, זאת לאחר עלייה של כ-20% במהלך השנה האחרונה, שנגרמה כתוצאה ממשבר הסחורות בעולם. 

הפאנלים הסולאריים יסופקו על ידי First Solar במהלך השנים 2025-2023 ויאפשרו הקמה של שדות סולאריים בכושר ייצור כולל של 2 ג'יגה-וואט. מדובר בעסקה משמעותית עבור אנרג'יקס, שכן צבר הפרויקטים הנוכחי שלה עומד על 8 ג'יגה-וואט, מתוכם 6.5 ג'יגה-וואט בייזום בארה"ב, נכון למועד פרסום דוחות הרבעון השלישי בחודש נובמבר האחרון. כלומר, הפאנלים החדשים ישמשו לבניית כמעט שליש מהצבר בארה"ב.

עד כה רכשה אנרג'יקס מ-First Solar פאנלים לשדות סולאריים בכושר ייצור כולל של 1.5 ג'יגה-וואט. הרכישות האלה החלו ב-2017 והפאנלים האלו שימשו וישמשו את אנרג'יקס לפרויקטים שהוקמו ויוקמו עד 2023. החברה לא דיווחה על ההיקף הכספי של הרכישות הקודמות שביצעה מ-First Solar.

המנכ"ל לוינגר מסר כי "המהלך מייצר יתרון תחרותי לאנרג'יקס, הן ברמת מחירי הפאנלים והן ברמת האספקה הסדירה עד לשנת 2025, זאת למול חוסר היצע צפוי באספקת הפאנלים. חלק מהפאנלים מיוצרים בארה"ב, כך שמחירי השילוח יהיו נמוכים, ואם המחוקק האמריקאי יאשר, החברה תוכל לממש הטבות מס בגין ייצור מקומי". 


תגיות