אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרלוס גוהן, לשעבר מנכ"ל ניסאן ורנו: כך נמלטתי מיפן ללבנון בתוך ארגז קרלוס גוהן | צילום: איי פי

קרלוס גוהן, לשעבר מנכ"ל ניסאן ורנו: כך נמלטתי מיפן ללבנון בתוך ארגז

גוהן, אחד האנשים החזקים בתעשיית הרכב העולמית, מספר לראשונה כיצד נמלט לפני שנה וחצי מיפן, שם היה אמור לעמוד למשפט לאחר שהואשם בשימוש לא הולם של כספי החברה. "שלושים הדקות שחיכיתי להמראה בארגז במטוס, היו ככל הנראה ההמתנה הארוכה ביותר שחוויתי בחיים"

14.07.2021, 10:58 | חדשות חוץ

קרלוס גוהן, לשעבר מנכ"ל ניסאן ורנו ואחד האנשים החזקים בתעשיית הרכב העולמית, מספר לראשונה כיצד נמלט לפני שנה וחצי מיפן, שם היה אמור לעמוד למשפט. בריאיון ל-BBC סיפר שנמלט מהמדינה בלילה קר בדצמבר ב-2019 בתוך ארגז שהועלה למטוס. "המטוס היה אמור להמריא בשעה 23:00 בלילה", שחזר. "שלושים הדקות שחיכיתי בארגז במטוס, שחיכיתי להמראה, היו ככל הנראה ההמתנה הארוכה ביותר שחוויתי בחיים". לפי גוהן, עוד לפני העלייה למטוס הוא נאלץ להתחפש כדי שיוכל לעבור ברחובות טוקיו מבלי שיבחינו בו. הוא נמלט ללבנון, ארץ הולדתו ומספר על הריגוש שחש לאחר הנחיתה. "ההתרגשות היתה שסוף כל סוף אוכל לספר את הצד שלי", הדגיש. 

קראו עוד בכלכליסט:

גוהן נעצר ביפן בנובמבר 2018 לאחר שבניסאן האשימו אותו בדיווח לא נכון של השכר שלו ובשימוש לא הולם של כספי החברה. לפי גוהן רגע המעצר שלו בשדה התעופה של טוקיו הרגיש כאילו נדרס על ידי אוטובוס "כאילו משהו מאד טראומתי קורה". הוא נלקח ישר לבית המעצר: "לפתע נאלצתי ללמוד לחיות בלי השעון,  בלי המחשב, בלי הטלפון, בלי החדשות, בלי העט – בלי כלום". במשך למעלה משנה בילה גוהן בתא המעצר ובמעצר בית, כשלא ברור מתי ייפתח המשפט שלו. אם היה מורשע עמד גוהן בפני עונש מאסר של 15 שנים. שיעור ההרשעות ביפן עומד על 99.4%. 

קרול וקרלוס גוהן, צילום: גטי אימג קרול וקרלוס גוהן | צילום: גטי אימג'ס קרול וקרלוס גוהן, צילום: גטי אימג

לפי גוהן ההחלטה לברוח התקבלה לאחר שנודע לו שאם יורשע לא יוכל לשמור על קשר עם אשתו קרול. "התוכנית הייתה שלא אוכל להראות את  הפרצוף שלי ולכן עליי להסתתר איפשהו", אמר. "הדרך היחידה שבה יכולתי להתחבא הייתה בתוך ארגז או במזוודה כך שאף אחד לא יוכל לראות אותי, אף אחד לא יוכל לזהות אותי, ורק כך התוכנית תצליח". לדבריו, ההחלטה להשתמש בארגז שלרוב משמש לאחסון כלי נגינה הייתה "ההגיונית ביותר, במיוחד מכיוון שבתקופה הזו התקיימו הרבה קונצרטים ביפן". 

לפי גוהן היה עליו להתנהג כרגיל ככל האפשר ביום הבריחה. "זה היה צריך  להיות יום רגיל שבו אני יוצא להליכה רגילה עם בגדים רגילים וגישה רגילה ואז לפתע הכול משתנה", הסביר. "תארו לעצמכם, הייתי צריך לנסוע למקומות שמעולם לא הייתי בהם, לרכוש בגדים שמעולם לא קניתי. זה הכל היה כדאי להעניק לי סיכוי מקסימלי להצליח ומבלי למשוך שום תשומת לב כלפיי".

גוהן יצא מטוקיו על רכבת קליע לאוסקה, שם המתין לו מטוס פרטי. הארגז שבו התחבא חיכה לו במלון סמוך לשדה התעופה. "כשנכנסים לארגז לא חושבים על העבר, לא חושבים על העתיד, רק חושבים על ההווה", תיאר. "לא פחדתי. לא היה שום רגשות מלבד ריכוז עצום והבנה שזו ההזדמנות שלי ואני לא יכול לפספס אותה. אם אפספס אותה אשלם בחיי, בחיים של בן ערובה ביפן". 

מייקל טיילר ובנו פטר טיילר בצילום משדה התעופה בטורקיה. חשודים שסייעו לקרלוס גוהן לברוח מיפן, צילום: AP מייקל טיילר ובנו פטר טיילר בצילום משדה התעופה בטורקיה. חשודים שסייעו לקרלוס גוהן לברוח מיפן | צילום: AP מייקל טיילר ובנו פטר טיילר בצילום משדה התעופה בטורקיה. חשודים שסייעו לקרלוס גוהן לברוח מיפן, צילום: AP

מייקל ופטר טיילר, אב ובן, הסיעו את גוהן מהמלון לשדה התעופה. הם הוסגרו לאחרונה מארה"ב ליפן וצפויים לעונש של שלוש שנות מאסר בשל הסיוע לבריחה. לפי ההערכות של גוהן הוא בילה בארגז במשך שעה וחצי, אף שזה הרגיש יותר כמו "שנה וחצי". 

המטוס הפרטי המריא בזמן וגוהן השתחר מהארגז וטס במשך כל הלילה. הוא החליף מטוסים בטורקיה ונחת בביירות למחר בבוקר. 

ללבנון אין הסכם הסגרה עם יפן, והמדינה אפשרה לגוהן להישאר שם. 

סיפורו של גוהן והריאיון ישודרו היום (ד') ב-BBC4  בבריטניה תחת השם Carlos Ghosn: The Last Flightתגיות