אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר התערבות בית הדין לעבודה: הלימודים היום יתקיימו כסדרם תלמידים מסכה בית ספר קורונה לימודים כיתה | צילום: רויטרס

לאחר התערבות בית הדין לעבודה: הלימודים היום יתקיימו כסדרם

דרמה ברגע האחרון: בית הדין לענייני עבודה בתל אביב הוציא צו מניעה נגד החלטתה של מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, להשבית את הלימודים במחאה על ביטול הבידודים. השופט קבע דיון במעמד הצדדים בשעה 14:00

27.01.2022, 06:41 | תמר טרבלסי חדד, ynet

ברגע האחרון - השביתה מתבטלת והלימודים יתקיימו: בית הדין לענייני עבודה בתל אביב הוציא הלילה (בין רביעי לחמישי) צו מניעה ארעי נגד החלטתה של מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, להשבית את הלימודים במחאה על ביטול הבידודים במערכת החינוך. הסעד הארעי שהוציא בית הדין לעבודה מונע את השביתה וצעדים ארגוניים אחרים. 

קראו עוד בכלכליסט:

בית הדין נימק את ההחלטה בכך שהודעה לציבור המורים והגננות ניתנה כ-11 שעות בלבד לפני פתיחת יום הלימודים באופן שאינו מותיר די זמן לקיום דיון במעמד שני הצדדים. בית הדין קבע דיון במעמד הצדדים בשעה 14:00. 

זאת לאחר שמיליוני ישראלים נותרו הלילה אובדי עצות לאחר שדקות אחדות לפני השעה 20:00 אמש, הודיעה בן דויד על שביתת פתע בעקבות ביטול הבידודים. במשרד החינוך מיהרו לעבוד על צווי מניעה, אך העתירה לבית הדין הארצי לעבודה הוגשה רק הלילה. 

מזכ”לית הסתדרות המורים יפה בן דוד. הפסד לילי בבית הדין, צילום: גדי קבלו מזכ”לית הסתדרות המורים יפה בן דוד. הפסד לילי בבית הדין | צילום: גדי קבלו מזכ”לית הסתדרות המורים יפה בן דוד. הפסד לילי בבית הדין, צילום: גדי קבלו

במרכז השלטון המקומי הדגישו אמש כי ראשי הרשויות הנחו את המנהלים וצוותי החינוך לקיים לימודים כרגיל כפי שהממשלה החליטה, אולם המורים, כהרגלם, יפעלו בהתאם להנחיותיה של מזכ"לית ההסתדרות שנהנית מתמיכה רחבה בקרבם. יחד עם זאת, גם ללא הכרזת השביתה - מערכת החינוך נמצאת כבר היום במצוקה קשה של כוח אדם לאור הבידודים הרבים.

כך או כך, הורים רבים שלא ידעו אם לילדיהם יהיו היום לימודים, לא יודעים גם אם לבצע להם בדיקה ביתית כדי שיוכלו להיכנס למסגרות או שעליהם להיעדר מהעבודה כדי לשמור עליהם. לפי המתווה שסוכם אתמול, התלמידים בכל מערכת החינוך, מגיל פעוטון ועד כיתה י"ב כולל ישיבות ופנימיות, יחויבו לערוך בדיקות מדי ראשון ורביעי, וההורים יצטרכו למלא טופס מיוחד בפורטל משרד החינוך.

אתמול נחשף ב-ynet על המגעים בין ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, עם בן דויד עצמה - שהתבקשה להתנגד למתווה של ביטול הבידודים. "הופעלו לחצים על בן דויד מצד משרד הבריאות", אמר ל-ynet גורם המעורה בפרטים, וגורמים אחרים במשרד הבריאות אישרו כי אכן התקיימו שיחות בין השתיים. כאמור, מאמציה של אלרעי-פרייס נשאו פרי ובן דויד אכן פרסמה אתמול מכתב שבו הודיעה כי היא תומכת בדחייה – אך המהלך נבלם על ידי ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ שתמכו ביישום הביטול במועד המקורי. 

משרד הבריאות הכחישו את הדיווח, אך אישרו כי הייתה שיחה בין השתיים. מטעמה של אלרעי-פרייס נמסר כי "מזכ"לית ההסתדרות התקשרה לד"ר אלרעי פרייס להבין מה עמדת בכירי המשרד לגבי ביטול הבידודים. ד"ר אלרעי פרייס אמרה את עמדתה כפי שהובעה גם לדרג מקבלי ההחלטות".

בן דויד עצמה הבהירה אמש לשר הבריאות ניצן הורוביץ כי מדובר בהכפשות, ושאלרעי-פרייס מעולם לא פנתה אליה. "אני זו שיזמתי והתקשרתי כדי לשמוע את דעתה המקצועית, כפי שדיברתי עם פרופ' איתמר גרוטו, פרופ' חזי לוי ופרופ' רוני גמזו בעבר, וכשם שאני מתקשרת לפרופ' סלמאן זרקא ומשוחחת איתך", כתבה בן דויד. "פשוט מביש לראות כיצד מסיתים נגד ד"ר שרון אלרעי-פרייס ועושים ספינים, כשכל פשעה הוא שהיא אומרת ועומדת על דעתה המקצועית ברבים. ברור לכל מי שעיניו בראשו למי היה עניין להסיט את האש ולהכפיש אותה".


תגיות