אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שתי רקטות ששוגרו מעזה לים נפלו מול חופי גוש דן נפילת רקטה מול תל אביב | צילום: ynet

שתי רקטות ששוגרו מעזה לים נפלו מול חופי גוש דן

פיצוץ עז נשמע דקות לפני השעה 07:00 על ידי תושבים באזור המרכז, בצה"ל מסרו כי לא היה צורך באזעקה או ביירוט כלשהו. תיעוד: כך נראה רגע הנפילה מיפו. בעזה מאשימים את תנאי מזג האוויר החורפי: "זה לא ניסוי מכוון"

01.01.2022, 08:14 | קורין אלבז-אלוש ויואב זיתון, ynet

שתי רקטות שוגרו הבוקר (שבת) מרצועת עזה לכיוון הים, ונפלו מול חופי גוש דן. בצה"ל מסרו כי בהתאם למדיניות, לא היה צורך בהפעלה של אזעקה כלשהי ולא בוצע ניסיון ליירט את הרקטות. במשטרה מסרו כי קיבלו גם הם דיווחים על שמיעת פיצוץ בעומק הים, מול חופי תל אביב. הודגש כי לא דווח על נזק או נפגעים. 


קראו עוד בכלכליסט:


הנפילות בים עוררו בהלה בקרב לא מעט תושבים בגוש דן ששמעו את הדדי הפיצוצים היטב, דקות אחדות לפני השעה 07:00. כמה גולשים דיווחו ל-ynet כי שמעו את הדי הפיצוצים. דורית מגבעתיים דיווחה במייל האדום כי נשמעו בין שלושה לארבעה פיצוצים נפרדים, וגיל קסל כתב כי שמע שני פיצוצים חזקים בשעה 06:58.

רגע הנפילה, צילום: ynet רגע הנפילה | צילום: ynet רגע הנפילה, צילום: ynetנסיבות הירי מעזה לים עדיין לא ברורות, אולם כלי תקשורת שמזוהים עם חמאס ציטטו הבוקר מקור בזרועות הצבאיות ברצועה שטען כי השיגור לא היה ניסוי מכוון ונבע מתנאי מזג האוויר החורפי. גם בצה"ל בודקים את האפשרות שברק הצית את שיגורי הרקטות, אך יש להדגיש כי בעזה נתלו לא פעם בשנים האחרונות בתירוץ מזג האוויר כהסבר לירי רקטות לעבר ישראל או לעבר הים, גם כאשר בפועל הירי היה מכוון. המטרה בתירוץ הזה, כמובן, היא להימנע מתגובה צבאית משמעותית של ישראל.

ארגוני הטרור ברצועה, יצוין עוד, לא מבצעים ניסויי ירי לכיוון צפון, הכיוון שאליו שוגרו הרקטות כעת, אם כי כן לטווחים של עשרות קילומטרים. רק לפני כשלושה שבועות שיגרו בעזה רקטה חדשה שנחשבת מדויקת יותר וארוכת טווח על שם באסם עיסא, מח"ט חמאס בעיר שחוסל במבצע "שומר החומות", אך היא שוגרה לכיוון מערב.

התקרית החריגה מגיעה ימים אחרים אחרי הירי בגבול רצועת עזה לעבר ישראלי שעבד צמוד למכשול התת-קרקעי החדש, באזור נחל עוז. הוא נפצע קל ברגלו מרסיסי הירי, וטנקים של צה"ל תקפו בתגובה חמש עמדות של חמאס בצפון הרצועה. שלושה פלסטינים נפצעו באורח בינוני וקל. בצה"ל העריכו כי מדובר בפעולה סוררת ולא מכוונת של מי מארגוני הטרור ברצועת עזה. עם זאת, כך לפי ההערכה, מי שפתח באש כן הושפע מההצהרות הלוחמניות של חמאס נגד ישראל בתקופה האחרונה - אף כי בשטח לא השתנה דבר במדיניות הריסון של חמאס. 

למתיחות מול ארגוני הטרור בעזה תרמה הכרזתו שלשום של מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, כי אם ימות בכלא הישראלי האסיר המינהלי הישאם אבו הוואש, ששובת רעב כבר יותר ממאה ימים - ארגונו יתייחס לכך כפעולת חיסול, וינהג בהתאם להתחייבותו להגיב צבאית על כל פעולת חיסול ישראלית. ברקע המתיחות ניצבים גם התסכול של חמאס ואי-שביעות הרצון שלו מהתקדמות שיקום הרצועה ומהעיכובים בהסדרה מול ישראל. גורמים בארגון אף הניחו אולטימטום ולפיו יש להאיץ את השיקום עד סוף השנה שכבר חלפה ולא – ישראל תהיה זו שתשלם את המחיר. 


ירי רקטות מעזה, צילום: איי אף פי ירי רקטות מעזה | צילום: איי אף פי ירי רקטות מעזה, צילום: איי אף פי


תגיות