אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי הזיז את ההולוגרמה שלי: חוקרים יפנים פיתחו הולוגרמות שניתנות לתפעול ידני צילום: יוטיוב

מי הזיז את ההולוגרמה שלי: חוקרים יפנים פיתחו הולוגרמות שניתנות לתפעול ידני

טכנולוגיה חדשה מגשימה את אחד החלומות הכי גיקיים של כולנו, אבל עשויים להיות לה גם לא מעט שימושים פרקטיים

05.12.2015, 11:07 | רפאל קאהאן

האפשרות לתפעל ולשלוט ידנית בהולוגרמות היתה תמיד אחד החלומות של חובבי המדע והטכנולוגיה. אלפי ספרים, סרטים וסדרות מדע בדיוני הציגו בחצי המאה האחרונה את הרעיון של מערכת שליטה המבוססת על תמונה תלת ממדית שניתנת לתפעול ידני. כעת, נראה שמדענים יפנים פיצחו את הטכנולוגיה שתאפשר לאמצעי הקלט הזה להיכנס לחיינו. חוקרים מאוניברסיטת טסוקובה ביפן הציגו מערכת מבוססת הולגרמות לייזר femtosecond שמאפשרת זאת.  

קראו עוד בכלכליסט

המחקר, שהובל על ידי על ידי ד"ר יואיצ'י אוצ'יאיי, הציג הולוגרמות המתבססות על טכנולוגיית לייזר שיורה קרניים בקצב גבוה למשך מיליונית של מיליארדית השנייה ומגיבות למגע יד אדם. הקרניים מייצרות הולוגרמה שניתנת לתפעול על ידי תנועות ידיים של המשתמש, כל זאת כשההולוגרמה "צפה" באוויר.

בקרוב אצלכם בסלון, צילום: יוטיוב בקרוב אצלכם בסלון | צילום: יוטיוב בקרוב אצלכם בסלון, צילום: יוטיוב

"כיום אי אפשר לתפעל תמונה או סרטון, נקודת המוצא של המחקר היא שאם ניתן להקרין עצם בשלושה ממדים ולנהל איתו אינטראקציה, המשתמש ירגיש שהוא מתפעל עצם אמיתי ולא וירטואלי", הסביר אוצ'יאיי בראיון לסוכנות רויטרס לפני מספר ימים.

החוקרים מאמינים שהטכנולוגיה תוכל לשמש בתחום הבידור, הרפואה או אפילו הארכיטקטורה, שם תפעול עצמים בתלת ממד עשויים להיות שימושיים ביותר. החוקרים כינו את הטכנולוגיה בשם Fairy Lights, אורות של פיות. 

ההולוגרמות שהחוקרים הצליחו לייצר עד כה זעירות למדי ועדיין לא ניתן להתאימן לשימוש בעולם האמיתי, אך החוקרים מאמינים שניתן יהיה להגדיל אותן בעתיד הקרוב. בין היישומיים המיידיים ניתן לחשוב על מקלדות וירטואליות או מערכת חישה וירטואלית לשיחות וידאו למשל.

תגיות