אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלך החסויות עירום צילום: רויטרס

מלך החסויות עירום

אין כמו משולש רומנטי, עסיסי, סוער ואלים כדי לפגוע במותג נקי. האם יצליח טייגר וודס להתאושש מהפגיעה התדמיתית?

02.12.2009, 09:21 | אסף רותם

סדקים עמוקים ניכרו השבוע בחיוכו המפורסם של הספורטאי העשיר והמצליח בעולם, טייגר וודס. הגולפאי, שמוכר לעולם תדמית נקייה מאחורי חיוך מלא שיניים, מספק בימים האחרונים לנתיניו האמריקאים שערורייה עסיסית במיוחד: הוא אושפז בגלל תאונת דרכים קלה, ובתקשורת נכתב כי התברר שברח מאשתו, הדוגמנית השבדית ארין נורדגרן, שתקפה אותו בעקבות ויכוח על מערכת יחסים שהוא מנהל מחוץ לנישואים. הכל כמובן "לכאורה".

טייגר וודס. נזק גדול יותר מאשר פרשת הבאנג של פלפס, צילום: בלומברג טייגר וודס. נזק גדול יותר מאשר פרשת הבאנג של פלפס | צילום: בלומברג טייגר וודס. נזק גדול יותר מאשר פרשת הבאנג של פלפס, צילום: בלומברג

וודס נאלץ לצאת לתקשורת ולדון בחייו הפרטיים, שלא כהרגלו, נוכח חרושת השמועות על רומן עם רייצ'ל אוצ'יטל - חיית מסיבות ניו־יורקרית - בזמן שאשתו היתה בהיריון.

שחקן הגולף התייחס לפרסומים על כך שנמלט מאשתו שרדפה אחריו עם מחבט גולף תוך שהיא מכה בזגוגיות הרכב כמה פעמים, עד שטייגר והרכב התרסקו לתיבת הדואר של אחד השכנים - וכך נפצע. "השמועות הרבות והשקריות בנוגע למשפחתי הן לא אחראיות. היחיד שאחראי לתאונה הוא אני". ועוד פרסם הגולפאי בראיונות ובאתר האינטרנט שלו: "אשתי אלין נהגה באומץ כשראתה אותי בצרה. היא היתה הראשונה שעזרה לי. רמיזות אחרות פשוט לא נכונות".

נו, אז מה הקאץ'? וודס הוא הספורטאי העשיר ביותר בעולם, והעשיר בהיסטוריה, וההכנסות שלו חצו השנה את רף מיליארד הדולרים, לפי "פורבס". ומכיוון שבגולף הוא יכול להמשיך להתחרות עוד עשרות שנים, קשה לראות מישהו שיצליח אי פעם להתקרב אליו.

גולף הוא ספורט שבו הפרסים הם מהגבוהים ביותר. באליפות הפתוחה של ארה"ב, לדוגמה, תזכו בכ־1.3 מיליון דולר, שזה לא רע לשבוע עבודה. אך גם אם תזכו בה שלוש פעמים, כפי שוודס עשה, לא תגיעו למאות מיליוני דולרים. אחרי הכל, צריך להשאיר טיפ נאה לסוחב המקלות.

במילים אחרות, וודס עשיר מאוד כי הוא מלך החסויות הבלתי מעורער. באמתחתו כבר שני חוזים של 100 מיליון דולר לחמש שנים - אחד עם נייקי ב־2000 ועוד אחד שנחתם לפני שנתיים עם גייטורייד, משקה האנרגיה של פפסיקו.

חוזים אחרים נחתמו עם החברות המובילות בשוק, והמספרים אינם שונים מהותית: בין 5 ל־15 מיליון דולר לשנה, מכל נותן חסות. ובין נותני החסות תמצאו את החברות היוקרתיות ביותר: ביואיק, טאג הוייר, AT&T וג'ילט.

לא אדם. ענף ספורט

וודס איננו רק אתלט על, או לפחות עליון מעל עמיתיו לגולף, אלא גם חכם מאוד. הוא הפנים את קוד ההצלחה של כוכב שחור אחר באמריקה,מייקל ג'ורדן, והבין מזמן שכדי להיות עשיר מאוד עליו להתנהג לפי כללי ההתנהגות הנאותה לספורטאי שחור, שזה אומר "היה לבן".

ואכן, וודס העלה את רעיון התדמית של אתלט לרמות חדשות. הוא משחק בענף הספורט שהוא לא רק הלבן ביותר, אלא גם כזה המיוחס לאצילות הלבנה, ענף שמהותו היא צעידה נעימה על מדשאות ענק, מה ששום מעמד בעולם לא יכול ליהנות ממנו זולת האצילים.

ולא רק את רעיון התדמית העלה לגבהים חדשים, גם את ענף הגולף עצמו. שכן וודס הוא זה שהביא אותו אל ההמונים, ואפילו אל המיעוטים, גם אם הוא עצמו מעולם לא נחשב בן מיעוטים "אמיתי". למעשה, ללא וודס הרייטינג הטלוויזיוני של הגולף היה יורד בכ־50%, והחסויות בענף היו מתמקדות רק באנשי האצולה, שהם קהל יוקרתי, אך מצומצם מאוד.

ולכן, תדמיתו של טייגר היתה לקודש הקודשים של הגולף. ואולם, לתדמית מלוקקת יש גם חסרונות. וכאשר הגיעה המעידה - התקשורת חוגגת עליה באותה מידה שבה היא עושה זאת עם פוליטיקאים צדקנים. כי אין דבר שהיא אוהבת יותר מהמוסר הכפול של מי שמציגים את עצמם כנציגי המוסר עלי אדמות. אגב, הספונסרים כבר הודיעו שהם מאחוריו "ברגעים הקשים" ומאחלים לו "החלמה מהירה".

אז כמה יעלה לו

מומחים מעריכים כי עד שיתבררו הפרטים על האירוע לא יהיו שינויים בסטטוס שלו כפרזנטור על, אבל טוענים כי אם יתגלה כבוגד הוא עלול לשלם על כך ביותר. "זה לא כמו שמייקל פלפס נתפס מעשן סמים", אמר סטיב לביט מחברת Marketing Evaluations. "מדובר כאן על איש משפחה שנמצא באור הזרקורים כל הזמן. למפרסמים אכפת מענייני משפחה יותר מבחור שמעשן ג'וינט".

"טייגר הוא האתלט הפרזנטור הטוב בכל הזמנים, ולכן אני חושב שהגברים במדיסון אבניו יהיו סלחנים כלפיו בכל מקרה", הוסיף בוב דורפמן מ־Baker Street Advertising. "הוא יצטרך לעשות משהו גרוע יותר מרומן כדי לאבד ספונסרים". אבל גם, כך לפי כל המומחים, להמשיך ולנצח. 

טייגר ואשתו בוודאי ילמדו מג'ורדן ואשתו, ויודיעו מתישהו, כמה חודשים או שנים לאחר שוך הסערה, על פרידה. מדובר, אחרי הכל, בנישואים שהחלו ב־2005, כך התביעה תהיה על סכום שיגיע כדי מחצית מהרווחים שלו מאז. זה הופך את הפרידה לסיפור המגלגל כמה מאות מיליוני דולרים ולתביעה עסיסית, כך שבהחלט כדאי לחכות ולראות מה יתרחש במלכודת הנמרים שאליה נפל.

ההימור שלנו: הסדר שקט, ללא מספרים, ואז סיפורים שיעריכו את הסכום בעשרות מיליוני דולרים, וספר שיהיה ראשון בטבלת רבי המכר של שבדיה, "חיי בצל הנמר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
"היה לבן"
עם כל הכבוד תורידו את המשפט הזה. זה משפט שמתאים לגזענים אמריקניים. מייקל ג'ורדן לא התנהג כמו לבן, ומעולם לא התכחש לצבע עורו. אדרבא, הוא מאלו שאפשרו את המהפך התרבותי בארה"ב שבסופו נבחר נשיא שחור. זה כמו להגיד על אובמה שהוא נבחר כי הוא מתנהג "לבן". זה שטייגר ומייקל חונכו וגדלו מחוץ לשכונות המצוקה, זה לא אומר שהם חונכו חינוך לבן. זו הערה גזענית מאוד. יש לבנים שגדלים בשכונות מצוקה וגדלים להיות סוחרי סמים, אז זה אומר שהם מתנהגים שחורים??. אני לא מהמצטדקים, אך יש גבול לכל תעלול.
אלעד  |  02.12.09
לכל התגובות