אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטורונטו ועד תלמי מנשה: 25 עסקאות הנדל"ן הטובות ביותר צילום: עמית שעל

מטורונטו ועד תלמי מנשה: 25 עסקאות הנדל"ן הטובות ביותר

מה משותף לעסקאות הנדל"ן המוצלחות ביותר של חברות ישראליות בעשור האחרון? בעיקר החזון, התזמון והיכולת לזהות פוטנציאל רגע לפני שהוא מתממש

20.10.2010, 09:59 | נעמה סיקולר וקרן צוריאל-הררי

"שימו לב, מנהלי מכירות: לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן, קרוב לפארק רוג'רס"

זה היה הנוסח של מודעת האינצ'ים שפורסמה ב"שיקגו טריביון" ב־1926. המודעה ההיסטורית היתה ככל הנראה הראשונה להשתמש במילה "לוקיישן" כפול שלוש, והולידה את אחת המנטרות הפופולריות לחיזוי הצלחה בשוק הנדל"ן.

אבל עם כל הכבוד ללוקיישן, הוא לא מספיק. יש לא מעט דוגמאות לחברות ישראליות שרשמו כישלון קופתי, עד כה לפחות, אף על פי שהיה להן לוקיישן מעולה: הבור בדיזנגוף פינת פרישמן בתל אביב, ששנים ארוכות לא היה יותר מפח זבל עמוק במיוחד, הקרקע בלב הסטריפ בלאס וגאס שקנו יצחק תשובה ונוחי דנקנר ועד עכשיו עומדת ריקה, ועוד ועוד.

כדי שבסוף הבישול הפרויקט ייצא סופר־רווחי, צריך להוסיף עוד מרכיבים לקדירה. אילו בדיוק? זה מה שיצאנו לבדוק.

פנינו לכל חברות הנדל"ן הציבוריות בישראל, וביקשנו שיציגו את הפרויקט הרווחי ביותר שלהן בעשור האחרון - ובמקביל שיפרגנו וימליצו על פרויקט מוצלח של קולגות. את ההמלצות הצלבנו עם המספרים בדו"חות, צמצמנו והידקנו, וכך הגענו ל־25 העסקאות המוצלחות ביותר של חברות הנדל"ן הישראליות בארץ ובחו"ל.

זוהי גם הזדמנות לקבל טעימה מהסיפורים המקסימים שמאחורי הבניינים הגדולים: קחו לדוגמה את פרויקט רוטשילד 1 של חבס. היום כבר אין ספק שמדובר באחד הפרויקטים היוקרתיים והרווחיים בתל אביב, אבל כשראשי החברה קנו את הקרקע קראו להם אידיוטים. "מי יגור ברוטשילד?", הטיחו בהם אז. ובכן, 40 משפחות היו מוכנות לשפוך 793 מיליון שקל כדי לגור שם.

גם על אנשי חנן מור צחקו כשהחברה קנתה ב־2005 מהמינהל 23 דונם במושב תלמי מנשה תמורת יותר מ־33 מיליון שקל. "חבר'ה, השתגעתם?", אמרו להם קולגות ובנקאים. אבל בחנן מור האמינו שהדבר הגדול הבא יהיה באזור באר יעקב, וגם בשיכון ובינוי הגיעו למסקנה דומה. בדומה לכך, גם חברת רוטשטיין האמינה שליד החול, אזור התעשייה המיושן, בית העלמין והעליבות שמזרחית לכביש החוף בואך נתניה, אפשר להקים שכונת מגורים יוקרתית.

חברת בוני התיכון זיהתה את הפוטנציאל של הקרבה לרצועת החוף של בת ים, וישפרו את הגידול המשמעותי של מודיעין ואת הצורך במרכז מסחרי משמעותי באזור. אלקטרה נדל"ן הוכיחה שגם בנכס המושכר לממשלה אפשר להקפיץ את דמי השכירות פי ארבעה, ואלביט הדמיה יזמה, בנתה ובתוך שנתיים גם מימשה קניון ענק על שטח ההיפודרום ההיסטורי של בודפשט. סיבוב מהיר עשתה גם רבד כאשר קיבלה הזדמנות מפתיעה למכור את חנויות דבנהמס בתוך חצי שנה בתשואה של כ־40% בחישוב שנתי, אף שתכננה להחזיק בהן לאורך זמן.

תערובת של חזון, עבודת הכנה, תזמון וזיהוי פוטנציאל השבחה - וגם מידה לא מבוטלת של אומץ ונחישות - נדרשים אם כך כדי להיות הראשון שמוכן לשים כסף על נכס שאף אחד אחר לא מאמין בו, ולהרוויח בגדול.

"אף פעם לא תהיה שואה גרעינית; יותר מדי נדל"ן מעורב בזה", אמר פרנק זאפה, שזיהה כבר לפני שנים רבות עד כמה נדל"ן הוא מכנה משותף חוצה יבשות ועמים. לכן אנחנו מקוות שהפרויקט יסקרן אתכם, מנהלים ובעלים של חברות נדל"ן, אתם שנושמים אוכלים וחולמים נדל"ן, אבל גם אתכם, השכירים הממוצעים שרכישת דירה היא העסקה הנדל"נית הגדולה (ובדרך כלל גם היחידה) שתחוו בחייכם.

אלו 25 עסקאות הנדל"ן המוצלחות בעשור האחרון, והחברות שנהנו מהן: 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
עיסקת הנדלן הטובה ביותר בתולדות המדינה - כנסו
המושבניקים שקיבלו אדמה בחינם מהמדינה עבור חקלאות ומצאו את עצמם עם נחלה ששווה מיליונים עליה בנו בתים לילד או שניים, ועוד בנוסף קיבלו בית בהרחבה. הזוגות הצעירים היחידים בארץ שמסודרים (חוץ מהאלפיון) הם בני המושבים. בנוסף, יש משקים שבנו בנחלה מאחורה 4, 5 ואפילו 6 דירות (הסבה של לולים, מחסנים וכו) - ומשכירים שכונה מוסתרת שלמה מאחורי הבית.. לזה אני קורא עיסקת הנדלן הטובה ביותר בתולדות המדינה !!!
לא מושבניק, לצערי  |  23.12.10
לכל התגובות