אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדיקת "כלכליסט": היערכות לקראת פרישה? לאלשיך לא נקבעו דיונים לאחר אמצע דצמבר צילום: עמית שעל

בדיקת "כלכליסט": היערכות לקראת פרישה? לאלשיך לא נקבעו דיונים לאחר אמצע דצמבר

יומן הדיונים של השופטת ורדה אלשיך מלא רק עד 11 בדצמבר, וב־2013 לא נקבעו לה דיונים כלל. אתמול חשף "כלכליסט" כי ראשי המחוזות בלשכה הסכימו לסולחה בפרשת הפרוטוקול המשופץ לאור האמירה כי אלשיך תפרוש בסוף 2012, אך דוברות בתי המשפט עדיין מכחישה את הפרישה

03.09.2012, 08:25 | ענת רואה

לסגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך לא נקבעו דיונים כלשהם לאחר 11 בדצמבר - כך עולה מבדיקת "כלכליסט". זאת בניגוד לנוהג של השופטים לקבוע לעצמם דיונים חודשים ארוכים מראש.

אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף אמר ביום שישי לראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין כי הושג סיכום חשאי על פרישתה של השופטת אלשיך, לקראת סוף דצמבר 2012. לדברי מקור משפטי, רוטקופף אמר לראשי המחוזות כי בכך השיגו את מטרתם במאבק בעקבות פרשת הפרוטוקול המשופץ, ולכן ביקש מהם להיענות ל"סולחה" שקידם שר המשפטים יעקב נאמן.

שמירה על חשאיות

ראשי המחוזות שיתפו פעולה עם הבקשה והסכימו לחזור בהם פומבית מכל דרישותיהם בנוגע לפרשת הפרוטוקול, ולסיים את הפרשה בהתנצלות הדדית לרגל ראש השנה. ד"ר רוטקופף אמר לראשי המחוזות כי אחד התנאים לפרישתה המוקדמת של אלשיך הוא שמירה חשאית על הסיכום, וזאת כדי שהפרישה לא תיוחס לפרשת הפרוטוקול אלא למיצוי מצד אלשיך ורצונה לצאת לגמלאות. מועד הפרישה המקורי של אלשיך לגמלאות הוא אוגוסט 2014. עם זאת, בתגובה לפניית "כלכליסט" הכחישו משרד המשפטים ודוברות בתי המשפט כי השופטת אלשיך צפויה לפרוש בקרוב, ומשרד המשפטים אף הכחיש שרוטקופף אמר דברים ברוח זו לראשי המחוזות.

"כלכליסט" בדק את יומן הדיונים של השופטת אלשיך, המתפרסם באתר האינטרנט של בתי המשפט, וממנו עולה כי בשלושת החודשים הקרובים קבועים לאלשיך מאות דיונים הפרוסים על פני 3–4 ימי דיונים בשבוע, כאשר בכל יום דיונים יישמעו בפניה 5–13 תיקים שונים.

עם זאת, החל מהשבוע השני של חודש דצמבר מסתיימים כל הדיונים, והבדיקה שנערכה על פני כשנה קדימה העלתה כי ב־2013 לא מתוכנן בשלב זה לאלשיך אפילו לא דיון בודד אחד. בדיקה דומה שנערכה בנוגע לדיונים של שופטים אחרים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ובפרט שופטים העוסקים בתיקים כלכליים ותיקי חדלות פירעון, העלתה שקבועים להם דיונים רבים שמעודכנים במערכת גם אם יתקיימו רק בעוד שישה חודשים או יותר. לשם השוואה, לעמיתיה של אלשיך במחלקת הפירוקים, השופטים חגי ברנר ואסתר נחליאלי חיאט, קבועים דיונים רבים גם ביוני 2013.

גם השופטת אלשיך נוהגת בדרך כלל לקבוע לעצמה דיונים חודשים רבים מראש, בהתאם ללו"ז האישי שלה שכולל בשנים האחרונות יציאה לשבתון בכל שנה סביב חודש מאי, שממנו שבה אלשיך בסמוך לפגרת הקיץ של בתי המשפט. כך שבפועל בחודשים מאי עד סוף אוגוסט לא נקבעים לה דיונים, ואלו מרוכזים בשמונת החודשים ספטמבר־אפריל בכל שנה.

אלשיך. לא נקבעו דיונים ל-2013, צילום: אוראל כהן אלשיך. לא נקבעו דיונים ל-2013 | צילום: אוראל כהן אלשיך. לא נקבעו דיונים ל-2013, צילום: אוראל כהן

"היומן לא עודכן"

 

דוברת בתי המשפט מסרה בתגובה: "עקב השבתה מתוכננת של מערכת נט המשפט, נבצר מלשכת כבוד השופטת לעדכן יומנה במערכת. עם חזרת המערכת לפעילות סדירה, שוקדים על שיבוץ דיונים ביומן. כל ניסיון לטעון לפרישתה של השופטת על סמך יומנה חוטא לאמת ואינו נכון בעליל. כבוד סגנית הנשיאה אינה פורשת מתפקידה כנטען".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הגברת נשלחה הביתה "בעדינות" בלי כותרות וכדומה.............
כנראה שבכול זאת הצדק והאמת מנצחים הגברת הולכת הביתה בשקט כאילו נקי כזה................. בתקווה ששאר שופטי ישראל יבינו את הרמז הרי היא לא היחידה מרבית השופטים משכתבים/משפצים פרוטוקולים. אולי הגיע הזמן שדיון בבית המשפט יהיה מוקלט כעניין שבשיגרה. אחרת כולנו בידיים של שופטי ישראל הנושא של הגברת מוכיח יש להתלונן גם כנגד שופטים/ות כשצריך
איש זקן מאוד , מרכז  |  03.09.12
2.
טוב תעשה העמותה לביעור השחיתות אם תבדוק כיצד ואם דוברת בתי המשפט יכולה כך להצהיר דברים
אין מדובר ביחצ"ן פרטי של גוף פרטי . רבאק . מדובר על דובר משרד מהכי אמינים שצריכים להיות . עדיף אין תגובה מתגובה שקרית או בלתי מבוססת .נראה שלא רק הש אלשיך לא הפנימה את חוות הדעת של נציב השופטים אלא ובפרט גם דוברת בתי המשפט . שגם על פי הדוח , הצהירה פעמיים דברים שאינם אמת ,במהלך פרשת הפרוטוקול שזוייף על ידי כבודה אלשיך .
משהו שעדיין מאמין שניתן להעביר מדינה לדור הבא  |  03.09.12