אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גדעון סער חתם על תקנות לגביית ארנונה כפולה מדירות הרפאים צילום: אוראל כהן

גדעון סער חתם על תקנות לגביית ארנונה כפולה מדירות הרפאים

המהלך שהחל כבר בימי שר הפנים אלי ישי נוגע לכ-46 אלף דירות ריקות ברחבי הארץ. התקנות צפויות להרתיע את תושבי החוץ מרכישת דירות בישראל, אך לסייע בהורדת מחירי השכירות

19.05.2013, 17:04 | דותן לוי
שר הפנים גדעון סער חתם על תקנות אשר יאפשרו לרשויות המקומיות לגבות דמי ארנונה כפולים מדירות רפאים, כלומר דירות מגורים שאינן בשימוש. המהלך, אשר החל כבר בימי השרים אטיאס וישי, אך לא הושלם, נועד לעודד את בעלי הירות להשכיר אותן בשוק החופשי ובכך להגדיל את מספר הדירות להשכרה. על פי דו"ח טרכטנברג מספרן של דירות אלה עומד על 46,855 אלף דירות ברחבי הארץ. 

קראו עוד בכלכליסט

קביעת התקנות נעשתה בהתאם להחלטת הממשלה מחודש מרץ 2012 בעניין "הרחבת היצע הדיור בבנייה הקיימת באמצעות שינוי כללי הארנונה", אשר התקבלה בהמשך להמלצות וועדת טרכטנברג. במסגרת זו הוחלט, כי שרי הפנים והאוצר יתקנו את התקנות בעניין הארנונה ברשויות המקומיות באופן שייקבע סיווג חדש למבנה מגורים שאינו בשימוש. בהתאם לכך גיבשו משרדי הפנים והאוצר תקנות, הקובעות כי ייגבה תשלום ארנונה כפול עבור דירות מגורים שלא יהיה בהן שימוש במשך תשעה חודשים. כמו כן נקבע כי התקנות יותקנו כהוראת שעה לשנתיים, במהלכן ייבחנו יישומן והשפעתן על שוק הדיור.

שכונת רחביה בירושלים. דירות בבעלות תושבי חוץ נותרות ריקות ברוב ימות השנה, צילום: מיקי אלון שכונת רחביה בירושלים. דירות בבעלות תושבי חוץ נותרות ריקות ברוב ימות השנה | צילום: מיקי אלון שכונת רחביה בירושלים. דירות בבעלות תושבי חוץ נותרות ריקות ברוב ימות השנה, צילום: מיקי אלון

נוסח התקנות אושר על ידי משרד המשפטים. עתה, לאחר חתימת שר הפנים, גדעון סער ולאחר שיחתום עליהן שר האוצר יועברו התקנות לאישור וועדת כספים של הכנסת.

מדובר במהלך חשוב ואם הוא יצליח להחזיר אפילו כחמישית מהיצע הדירות אל השוק החופשי, הוא עשוי לחולל שינוי מיידי ולסייע בהורדת מחירי השכירות. בנוסף, מהלך כזה צפוי להרתיע את תושבי החוץ מלרכוש דירות נוספות בישראל ובכך להגדיל את ההיצע לרוכשים ישראלים.

בתוך כך, קיים קושי רב לאתר את אותן דירות נטושות. מספר הדירות שאותרו היו כאלה אשר בהן צריכת החשמל הייתה נמוכה מ-10% מהממוצע השנתי. כיוון שכך, קיים חשש כי בעלי דירות תושבי חוץ אשר מחזיקים בחלק גדול מדירות הרפאים יפעילו בני משפחה או אנשים בתשלום על מנת שאלה "יבזבזו" חשמל כדי להימנע מתשלום נוסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

39 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

38.
12 ו 34 - אתם טועים,בגץ לא יתערב
ארנונה היא אמנם מס בגין שירותים מוניציפלים, אולם מדוע עיריית ת"א גובה ארנונה גבוהה יותר בצפון העיר מאשר בדרום העיר או ביפו? פשוט - כי היא יכולה. השירותים המוניציפלים הניתנים בשכונת כוכב הצפון בצפון ת"א פחותים מאלה הניתנים בשכונת התקווה בדרום ת"א או ביפו. למשל - בשכונת כוכב הצפון אין בית ספר יסודי ואין מתנ"ס. בשכונת התקווה יש. אז למה בכוכב הצפון משלמים פי 5 ארנונה מאשר בשכונת התקווה? פשוט - כי ככה העיריה החליטה. עיריית ת"א גם גובה ארנונה גבוהה יותר על דירה חדשה למול דירה ישנה. למה? פשוט - כי היא יכולה. מכאן שאין שום בעיה לקבוע שארנונה על דירה ריקה תהיה כפולה.
תל אביבי  |  21.05.13
37.
אתם קולטים את המספר של דירות הרפאים ? 46,855 !!!!!
אני הייתי אפילו משלש ומרבע ארנונה לדירות רפאים+מס שנתי. אולי אפילו הייתי אוסר עליו לקנות כאן דירה אם הוא לא גר בה לפחות 8 חודשים בשנה, או מביא הוכחה שהדירה מושכרת. לא יתכן שאנשים פה נאנקים תחת עול המחירים והמיסים, עושים צבא, מסכנים את התחת והחיים שלהם, כדי לחיות פה, ובא איזה פשוש עם סטיפה מחו"ל, מסתלבט ונהנה על הגב שלנו, גורם כאן לעליית מחירים ואנשים כמונו צריכים לשמש להם מגן חי ומקלט בעת צרה אם האנטישמים עושים לו בלאגאן בחו"ל. עם כל הכבוד, ויש הרבה כבוד לאחים שלנו מחו"ל, ככה זה לא יכול להמשיך אחים יקרים.
שימי  |  20.05.13
36.
עוד החלטה הזויה
תקנה כזו מראה שוב שהממשלה הזו, כמו קודמתה עובדת על פי לחצים מקומיים וללא שכל. יש לקוות שבג"ץ לא יאשר תקנה מפלה כזו. כמו שנאמר קודם, ארנונה משלמים על צריכת שירותים עירוניים. בדירה סגורה שאף אחד לא גר בה משתמשים בפחות שירותים עירוניים. בנוסף לכך, בן אדם שלא מצליח להשכיר את הדירה, למרות שהוא מנסה נואשות ומוריד במחיר (או בגלל מיקום או בגלל מצב הדירה או משהו אחר) ייענש פעם נוספת על ידי הארנונה הכפולה. זה נשמע הוגן? זה נשמע הומאני? בג"ץ ישלח את גדעון לעשות שיעורי בית. כנראה שהיה סהרורי מהחתונה שלו.
מיקי , מרכז  |  20.05.13
לכל התגובות