אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצלמות המהירות מגיעות לעירייה: הרשויות המקומיות יוסמכו לתת יותר דו"חות תנועה בעצמן צילום: יובל חן

מצלמות המהירות מגיעות לעירייה: הרשויות המקומיות יוסמכו לתת יותר דו"חות תנועה בעצמן

חוק ההסדרים המעודכן מעניק לרשויות המקומיות מקור הכנסה נוסף ומרחיב את מגוון עבירות התנועה שעליהן הן יוכלו להעניק קנסות. עם העבירות שיעברו לאחריותן נמנות אכיפת מהירות הנסיעה והאיסור על נסיעה של כלי רכב ממונעים על המדרכה

20.05.2013, 07:09 | תומר הדר

מכלול עבירות התנועה שהרשויות המקומיות יכולות לגבות קנסות על הפרתן יורחב, כך עולה מנוסח חוק ההסדרים המעודכן לשנים 2013–2014.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התוכנית המקורית הוסמכו הרשויות המקומיות לאכוף בשטחן שלוש עבירות תנועה בלבד באמצעות מצלמות: אי־מתן זכות קדימה בצומת, אי־ציות לרמזור אדום ונסיעה בנתיב תחבורה ציבורית. אלא שמן הנוסח החדש של החוק עולה כי קשת העבירות שהרשויות המקומיות יוכלו לאכוף באמצעות המצלמות הורחבה וכוללת כעת "עבירות נוספות על פי פקודת התעבורה", כמו לדוגמה נסיעה במהירות מופרזת.

על פי הנוסח, הרשויות המקומיות יוכלו "להפיק צילומים המתועדים במצלמות כאמור, ולמסור הודעות תשלום קנס בהתאם לחוק סדר הדין הפלילי" בכל הנוגע לעבירות שבוצעו בדרכים שבאחריות הרשויות המקומיות.

צוות מיוחד יבחן את העבירות

נושא הסמכת הרשויות המקומיות לתעד עבירות מלבד נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית ולהטיל בעקבותן קנסות יהיה נתון לבחינת צוות בין־משרדי שיורכב ממנכ"ל משרד התחבורה, מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, מנכ"ל משרד הפנים, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, היועמ"ש, מפכ"ל המשטרה וראש מרכז השלטון המקומי.

בתוכנית מצוין כי הצוות הבין־משרדי יבחן אפשרות להסמכת הרשויות המקומיות לאכוף כמה עבירות נוספות המצוינות בתוכנית, כמו נסיעה של רכב ממונע דוגמת אופנועים וקטנועים על מדרכה. בנוסף מצוין כי המצלמות יוכלו לשמש לאכיפת עבירות של אוטובוסים שאינם מורידים נוסעים במקומות המיועדים לכך. אף שעבירות אלה מצוינות במפורש בתוכנית, בפועל הגדרת מכלול העבירות נותרה פתוחה. עוד קובעת התוכנית כי הצוות יבחן אפשרות לסייע לרשויות המקומיות כדי שיוכלו להתקין את מערכת המצלמות.

מצלמות מהירות. הרשויות המקומיות יוכלו להפיק צילומים ולמסור הודעות תשלום קנס , צילום: תומר הדר מצלמות מהירות. הרשויות המקומיות יוכלו להפיק צילומים ולמסור הודעות תשלום קנס | צילום: תומר הדר מצלמות מהירות. הרשויות המקומיות יוכלו להפיק צילומים ולמסור הודעות תשלום קנס , צילום: תומר הדר

המצלמות לא הוכיחו יעילות

בשלב זה יעילותן של מצלמות המהירות מוטלת בספק בכל הנוגע להורדת מהירות הנסיעה של נהגים. בסוף השבוע האחרון פרסמה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים את הסקר הארצי של מהירויות הנסיעה בכבישי הארץ לשנת 2012, המשווה בין מהירויות הנסיעה הממוצעות של מכוניות בכבישי ישראל בשנת 2011 למהירויות הנסיעה בשנת 2012, שבתחילתה הוצבו המצלמות.

על פי מחברי הסקר, "לא ניתן לטעון למגמת ירידה עקבית במהירויות הנסיעה בדרכים דו־מסלוליות ממוחלפות". מדוע המהירות הממוצעת לא ירדה? הסיבה טמונה בנהגים, שלמדו את מיקומן של מצלמות המהירות והתרגלו להאט לפני המצלמה ולהאיץ אחריה.

כך, לפי הסקר "נצפה גידול ניכר בשונות של מהירויות הנסיעה, הן ביום והן בלילה". בסופו של דבר מצוין בסקר כי "לא נמצא שינוי מהותי במהירויות הנסיעה לעומת השנה הקודמת".

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
גם באיטליה לרשויות המקומיות היתר להפעיל מצלמות
רשויות מקומיות באיטליה מורשות להציב מצלמות רמזור/מהירות, מצאו דרכים יצירתיות להגדיל את ההכנסה מהנהגים (בשיתוף עם מפעילת המצלמות): הקטנת זמן הירוק, אדום שנדלק בהפתעה, הקטנת המהירות המותרת בקטעי כביש פתוחים ועוד.. בקרוב אצלנו.
אבי  |  21.05.13
28.
כל צילום זוכה:
1. נהיגה שלא בהתאם לתנאי הדרך 2.אי ציות לתמרור הורייה 3. הפרעה לתנועה 4. צפירה בשטח עירוני 5. נהיגה שלא בימין הדרך כל צילום 150 ש"ח אבל אי תשלום במועד או פנייה לערכאות 1500 ש"ח. נראה מי לא ישלם . מי ילך למשפט בגלל 150 ש"ח וסיכון ל 1500 ש"ח ביבי , תמשיך עם הגלידות ויאיר תשדרג את הג'יפ.
הנוסע המתמיד , עמק הבכא  |  20.05.13
27.
רק בישראל שמתיימרת להיות מדינה אירופית
למה בכל אירופה כשכתוב 80 קמ"ש אז נוסעים 80 קמ"ש ולא 120. הגיע הזמן שיפסיקו להתבחיין כל העברינים ו.... כן..... מי שטס על הכביש הוא עבריין לכל דבר והייתי אומר אפילו רוצח בפוטנציה. יש לאמץ את המודל באירופה ולשים מצלמות מהירות ליד בתי ספר, גני ילדים, מרכזי קניות ובקיצור - איפה שרק אפשר. בכבישים הבינעירוניים צריך לשים מצלמות שמודדות מהירות ממוצעת בקטע כביש ואז שיחנקו כל העבריינים שלמדו איפה המצלמות ויתחילו לשלם קנסות וכמה שיותר - אני מעדיף לכסות את הגרעון מהקנסות שלהם ולא מהמשכורת שלי. בכל מקרה אם רוצים שיצליח צריך להוציא למכרז את המצלמות כאשר בקנס מתחלקים 50-50 החברה שמקמה את המצלמות והעיריה ואז לא צריך לחפש מימון למצלמות ולחברה הקבלנית יש אינטרס לשים כמה שיותר מצלמות. יוזמה מבורכת
גלית  |  20.05.13
לכל התגובות