אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל העביר לטירקל התייחסותו לנסיעות אקשטיין צילום: טל שחר

בנק ישראל העביר לטירקל התייחסותו לנסיעות אקשטיין

ועדת טירקל קיבלה את גרסת הבנק לתלונות שלפיהן המשנה לנגיד לשעבר והמועמד לנגידות צבי אקשטיין קיבל תשלומים שלא כדין עבור הרצאות

09.09.2013, 08:36 | תומר גנון

בנק ישראל העביר בשבוע שעבר לוועדת טירקל את התייחסותו לנסיעותיו והרצאותיו של המשנה לנגיד לשעבר והמועמד לתפקיד הנגיד הבא צבי אקשטיין בשנים 2007–2008. לפי תלונה שהוגשה לוועדה, אקשטיין קיבל תשלומים שלא כדין על הרצאותיו בחו"ל בשנים אלה. התלונה עוסקת בין היתר בשתי הרצאות שנשא אקשטיין באיטליה ב־2007 ובארה"ב ב־2008.

קראו עוד בכלכליסט

בוועדה מקווים להעביר עוד השבוע את חוות הדעת בתחום טוהר המידות על כל אחד משלושת המועמדים לתפקיד נגיד בנק ישראל: אקשטיין, ויקטור מדינה ומריו בלכר. בלכר נשאל על ידי הוועדה על תביעה שהוגשה נגדו כשכיהן כדירקטור בחברת הנפט הלאומית של ארגנטינה, לאחר שזו הולאמה. מדינה נשאל על בונוסים שקיבל בעת פרישתו מבנק מזרחי. לגבי אקשטיין, בשבוע שעבר קיבלו חברי הוועדה מבנק ישראל את התייחסותו לגרסתו, שלפיה כל נסיעותיו והרצאותיו בחו"ל בשנים 2007–2008 היו על פי נוהלי הבנק.

המועמדים לתפקיד הנגיד מריו בלכר (מימין), צבי אקשטיין וויקטור מדינה, צילום: בלומברג אביגיל עוזי אוראל כהן המועמדים לתפקיד הנגיד מריו בלכר (מימין), צבי אקשטיין וויקטור מדינה | צילום: בלומברג אביגיל עוזי אוראל כהן המועמדים לתפקיד הנגיד מריו בלכר (מימין), צבי אקשטיין וויקטור מדינה, צילום: בלומברג אביגיל עוזי אוראל כהן

אקשטיין עצמו טען בפני הוועדה שכל הרצאותיו בחו"ל בשנים האמורות בוצעו לפי נוהלי הבנק. לדבריו, נסיעתו לאיטליה מומנה על ידי אוניברסיטת תור ורגטה ברומא, שבה העביר שלוש הרצאות ושני סמינריונים קצרים בדצמבר 2007. אקשטיין אף הציג בפני הוועדה מסמך שתומך לכאורה בגרסתו. לטענתו, הוא הוזמן לשאת סדרת הרצאות במרכז המחקר של האוניברסיטה, ששולבו במסגרת ביקור עבודה בבנק האיטלקי ופגישות עם בכירים בו.

במסמך שהעביר אקשטיין לוועדה מופיעה התייחסות בנק ישראל לנסיעתו לכנס באוגוסט 2008, שבו נשא הרצאה במסגרת סמינר של האגודה האקונומטרית בפיטסבורג. לפי המסמך, לפני ההרצאה טס אקשטיין לביקור בן שלושה ימים בבנק הפדרלי של מינסוטה, שאף מימן את הביקור. לפי המסמך, בביקור שולבו הנחיה והשתתפות במבחני הגנה של סטודנטים ללא תמורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות