אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרדן אן.וי: החברה נכדה - וואטק הגישה בקשה לכינוס נכסים צילום: עמית שעל

קרדן אן.וי: החברה נכדה - וואטק הגישה בקשה לכינוס נכסים

ההחלטה נבעה מקשיים של החברה לעמוד בהתחייבויותיה. במקביל קיבלה קרדן ישראל, כ-2.1 מיליון דולר בגין הסכם פשרה עם חברת אינייבלנס טכנולוגיות

11.09.2013, 18:20 | ערן סוקול

קרדן אן.וי הודיעה היום (ד') כי חברת וואטק (Watek) הפולנית הנמצאת בבעלות מלאה של קבוצת תה"ל, חברה נכדה של קרדן, קיבלה החלטה בדבר הגשת בקשה לבית המשפט בפולין לכינוס נכסי וואטק ולפירוקה, עקב קשייה לעמוד בהתחייבויותיה.  

קראו עוד בכלכליסט

נכון לסוף הרבעון השני של השנה, מסתכמת ייתרת ההשקעה של תה"ל בוואטק בכ-6 מיליון יורו (כ-28.64 מיליון שקל). כמו כן, ערבה קבוצת תה"ל להתחייבויות וואטק בהיקף של 2.5 מיליון יורו (כ-11.93 מיליון שקל). וואטק עוסקת בביצוע מספר פרויקטי ביצוע והנדסה אזרחית בפולין בתחומי התשתיות ובבעלותה מספר נכסי נדל"ן.  

ביום ראשון הגיעה תה"ל להסכמה עם חברת האצ'יסון ווטר הבינלאומית למכירה (בדרך של הקצאת מניות) של 50% ממניותיה בתה"ל אנרגית מים, חברה בת המוחזקת על ידי תה"ל (81%), בתמורה להזרמה של כ-29 מיליון שקל לתה"ל אנרגיית מים, שמרביתם ישמשו להחזר הלוואת בעלים שהעמידה תה"ל, לתה"ל אנרגית מים. ההסכם צפוי להיחתם בימים הקרובים.

קרדן אן.וי נמצאת בעיצומו של משא ומתן עם נושיה 

קרדן אן.וי שבשליטת יוסף גרינפלד (19.79%), אבנר שנור (17.92%) ואיתן רכטר (3.71%), פועלת בתחום הנדל"ן במזרח אירופה ובסין, וכן בתחום המים באמצעות חברת תה"ל. לחברה חובות של כ־2 מיליארד שקל כששווי השוק של החברה נמצא בשפל של כ-171 מיליון שקל. שתי סדרות האג"ח של קרדן אן.וי נסחרות בתשואות זבל של 40%-70%. החברה נקלעה למשבר תזרימי חריף ב־2011, ומאז היא מנהלת מו"מ עם נושיה. בתחילת השנה הגיעו הצדדים להסכמות שבמסגרתן התחייבה קרדן אן.וי להימנע מחלוקת דיבידנדים וקיבלה על עצמה מגבלות שונות. בתמורה הבטיחו המחזיקים שקט עד 2015.

עם זאת, בעקבות ההחמרה במצב החברה וחוסר ההצלחה במימוש נכסים, החליטו מחזיקי האג"ח לפעול להגיע להסדר. ב־2014 תידרש קרדן אן.וי לפרוע אג"ח של כ־103 מיליון יורו, כשבקופת החברה - נכון לסוף יוני - היו 8.5 מיליון יורו בלבד.

על אף זינוק של 42% בהכנסות קרדן אן.וי ברבעון השני ל־48.9 מיליון יורו, ההפסד תפח ל־18.4 מיליון יורו. החברה מעריכה כי המזומנים לתשלום האג"ח יגיעו בעיקר ממכירת נכסים והחזר הלוואות מחברות־בנות, אך רואי החשבון מציינים שתוכניות קרדן אן.וי ועמידתה באמות מידה פיננסיות מול הגורמים המממנים אינן ודאיות משום שאינן בשליטתה המלאה.

יוסף גרינפלד, בעל השליטה בקרדן אן.וי, צילום: עמית שעל יוסף גרינפלד, בעל השליטה בקרדן אן.וי | צילום: עמית שעל יוסף גרינפלד, בעל השליטה בקרדן אן.וי, צילום: עמית שעל

נמצא החוב האבוד

מאידך, דיווחה היום קרדן ישראל, המחזיקה 11% ממניות קרדן אן.וי ונמצאת אף היא בשליטת יוסף גרינפלד (19.87%) כי חברה בת בבעלות מלאה של החברה - קרדן תקשורת, הגיעה להסכם פשרה עם חברת אינייבלנס טכנולוגיות (Enablence). מדובר בפשרה לפיה בתמורה לויתור של מחזיקי אגרות החוב של אינייבלנס, עמם נמנית גם קרדן תקשורת, על אגרות החוב שהחזיקו והריבית שנצברה בגינן, תשולם למחזיקי האג"ח תמורה במזומן ובמניות אינייבלנס הנסחרות בבורסה הקנדית.

מדובר בתמורה עבור מכירת מניות טלא-דטה לאינייבלנס אשר בוצעה בעבר, ושליש מהתשלום היה באמצעות אג"ח. לאחר שאינייבלנס נקלעה לקשיים לא היה ברור אם אכן האג"ח ישולם, אולם, כעת הצליחה אינייבלנס לגייס משקיע שהזרים כסף לחברה מה שאיפשר הגעה להסדר הנ"ל.

בהתאם להסכם הפשרה קיבלה קרדן ישראל 2.1 מיליון דולר (כ-7.5 מיליון שקל) וכן כ-7 מיליון מניות אינייבלנס בשווי כ-3 מיליון דולר (כ-10.7 מיליון שקל) ובכך הושלם הסכם הפשרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות