אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר האג"ח הרעילות: ג'יי.פי מורגן ישלם 5.1 מיליארד דולר צילום: אי פי איי

מחיר האג"ח הרעילות: ג'יי.פי מורגן ישלם 5.1 מיליארד דולר

זאת במסגרת הסדר עם הרשויות בארה"ב ולאחר שהבנק מכר לפאני מיי ולפרדי מאק אג"ח מגובות משכנתאות רעילות; עם זאת, הבנק נמנע מלהודות כי פעל שלא כשורה

26.10.2013, 08:43 | בלומברג

הבנק האמריקאי ג'יי.פי.מורגן ישלם 5.1 מיליארד דולר במסגרת הסדר בתביעה שהגישה הסוכנות הפדראלית למימון דיור (FHFA) בגין מכירת אג"ח מגובות משכנתאות רעילות לפאני מיי ולפרדי מאק. הסכום המדובר הוא חלק מ-13 מיליארד דולר שג'יי.פי מורגן צפוי לשלם בעקבות ההסכם המתגבש עם הממשל.

קראו עוד בכלכליסט

העסקה כוללת 4 מיליארד דולר לטובת סיום התביעה שהגישה FHFA ב-2011, שבה הואשם הבנק שמכר לפאני מיי ולפרדי מאק את המשכנתאות. 1.1 מיליארד הדולר הנותרים מיועדים ליישוב תביעות לפיהן בג'יי.פי.מורגן מכרו לסוכנויות הממשלתיות הלוואות רעילות שגובו באג"ח של הבנק עצמו.

המנכ"ל ג המנכ"ל ג'יימי דיימון | צילום: בלומברג המנכ"ל ג

מנכ"ל הבנק ג'יימי דיימון מנסה ליישב את כל החקירות הנוגעות לשאלת איכות המשכנתאות שמכרה החברה לפני פרוץ המשבר. עם זאת, עד כה נמנעו בג'יי.פי.מורגן, הבנק הגדול ביותר בארה"ב, מלהודות כי פעלו שלא כשורה.

"ההסדר מספק ודאות גבוהה יותר לשוק והולם את מידת האחריות שלנו לשמר את הנכסים של פאני מיי ופרדי מאק בשם משלמי המסים", מסר המנהל בפועל של FHFA, אדווארד דמרקו.

הסוכנות הפדראלית תבעה לפני שנתיים את ג'יי.פי מורגן ביחד עם 17 בנקים נוספים בטענה שאלה הונו אותה באשר לאיכות הלוואות בסך 200 מיליארד דולר שנתנו לפאני מיי ולפרדי מאק. המטרה הייתה להשיב למשלמי המסים חלק מההפסדים שנאלצו לספוג לאחר שהממשלה השתלטה על שתי סוכנויות המשכנתאות הקורסות ב-2008. ההאשמה העיקרית נגד הבנקים הייתה כי פרסמו הצהרות כוזבות והשמיטו עובדות מהותיות בעת מכירת משכתנאות מגובות אג"ח לשתי הסוכנויות. התביעה מתייחסת למכירות שבוצעו בין ה-7 בספטמבר 2005 ל-17 בספטמבר 2007.

סיטיגרופ, ג'נרל אלקטריק ו-UBS כבר הגיעו להסדרים עם FHFA. הבנק השוויצרי הסכים לשלם 4.5 מיליארד דולר, בעוד שהסכומים שסיטיגרופ וג'נרל אלקטריק שילמו לא נחשפו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות