אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי מלכה: "למפרק היתה תוכנית סדורה לחסל אותי" צילום: ענר גרין

ראיון כלכליסט

אבי מלכה: "למפרק היתה תוכנית סדורה לחסל אותי"

חנויות אופיס דיפו נסגרו שוב והרשת נכנסה להקפאת הליכים, שמונה חודשים אחרי שנרכשה על ידי אבי מלכה. הבעלים שמחזיק גם ב־ml וג'אמפ עומד להגיש הסדר חוב עם הספקים של רשתות האופנה והבנקים. בראיון לכלכליסט טוען מלכה כי נאמן אופיס דיפו "תוקע מקלות בגלגלים", מבקר את התנהלות הקניונים ומודיע כי ייקח בחזרה את אופיס דיפו רק אם יפצו אותו

27.10.2013, 07:22 | נורית קדוש, אורנה יפת וזוהר שחר לוי

למעלה משני עשורים אחרי שהקים את רשת האופנה הראשונה לנשים במידות גדולות ml ׁ(מתאים לי), צפוי איש העסקים והיזם אבי מלכה לבקש את אישור בית המשפט להסדר נושים אליו הגיע ביום שישי עם מרבית ספקי רשתות ml וג'אמפ, להם הוא חייב 42 מיליון שקל. עוד הגיע מלכה, לטענתו, להבנות עם הבנקים לאומי, דיסקונט ומרכנתיל, ביחס לשמירה על מסגרת האשראי הקיימת לחברה, כדי לאפשר המשך הפעלתה. "כולם מבינים את הצורך בהסדר וקיבלנו הסכמות הן מהבנקים, שזקוקים עדיין לאישור ההנהלה והן מהספקים", טוען מלכה בפגישה שקיים אתמול עם "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

אלא של"כלכליסט" נודע כי הבוקר צפויה להצטרף חברת גיא טקסטיל, ספקית בדים המוכרת בשם פירוצ'י, למבקשות הפירוק של ml. החברה, המיוצגת על ידי עוה"ד גיל דחוח ורועי שובל, מתכננת לפנות לבית המשפט ולבקש, גם היא, את פירוקה של ml בטענה לחוב של 700 אלף שקל שלא נפרע, לטענתה. במקביל להליכי הפירוק המתנהלים נגד ml, ל"כלכליסט" נודע כי הרשת שכרה את שירותיו של עוה"ד שולי גולדבלט, ממשרד גולדבלט, גינדס, יריב ושות' כדי שינסה לפעול להשגת הסדר נושים.

פרשנות הטעויות של אבי מלכה מה שהפיל את אבי מלכה הוא בעיקר חוסר המיקוד העסקי אורנה יפת, 6 תגובותלכתבה המלאה

"מלכה מספר כי ביום חמישי בלילה ישב עם נציגי הבנקים עד השעות הקטנות של הלילה. "הגענו להבנות בעל פה לפיהן הם יקבלו בחמש השנים הקרובות רק את הריבית על החוב (35 מיליון שקל), והספקים יקבלו 100% מהחוב לפריסה למשך חמש שנים. הגענו להסדר עקרוני, הם תומכים ומאמינים בחברה. לאף רשת אופנה לא היה כזה הסדר מעולם. ביום ראשון אנחנו מגישים את ההסדר עם הספקים לבית המשפט". גורמים בבנקים מסרו ל"כלכליסט" כי אכן התקיימה פגישה עם מלכה ומתקיימים עימו מו"מ, אך בשלב זה אין עדיין סיכום סופי.

"ml לא עושה תספורות"

הספקים טוענים שאינם מאמינים שתשלם להם את החוב וההתנהלות שלך מולם כוחנית.

"ביום שישי ישבנו עם הספקים שלנו מתחום האופנה. הגענו להבנות עם 75% מהספקים שחתמו לנו, תמכו ואישרו שהם מוכנים לפריסת חוב, ביניהם ספקי בדים, מתפרות, וספקים מתחום השיווק והפרסום. ml לא עושה תספורות. כל הספקים יקבלו את הכסף שמגיע להם. מגיע להם את הכסף והם יקבלו אותו".

לא כל ספקי הטקסטיל נכחו בפגישה.

"גיא טקסטיל אכן לא נכח בפגישה. הוא לא ספק גדול שלנו. הוא לא יכול להגיש בקשה לפרוק ml וג'אמפ כי הוא ספק של פרייבט לייבל שאנחנו עושים במפעל בברקן, אז איך הוא קשור ml? בפגישה עם ספקי הבדים לא היתה אווירה של ויכוחים. במשך 20 שנה הם נתנו לנו סחורה במיליארד שקל ולכן הם יקבלו 100% מהחוב". לדברי גורם בגיא טקסטיל, "מלכה נתן צ'קים לאוגוסט וספטמבר, שנפרעו, ואחר כך החליף צ'קים נוספים ודחה תשלומים לנובמבר, והם כבר לא נפרעו. אני לא מאמין שיעמוד בהסדרים שהוא מבטיח".

אבי מלכה, צילום: ענר גרין אבי מלכה | צילום: ענר גרין אבי מלכה, צילום: ענר גרין

הקשיים הפיננסיים עימם מתמודד מלכה ליוו אותו כמעט לאורך כל דרכו העסקית, אולם הגיעו לשיא בחודש האחרון. בקשות דחייה בתשלום שכר דירה לקניונים כמו גם המחאות שנמסרו לספקים ובוטלו ואחרות שנמצאו ללא כיסוי, הובילו לכך שאחד מספקיה, חברת אניה שהעניקה לה שירותי דיוור ודפוס, הגיש בקשת פירוק כנגד ml לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

חברת אוניה טוענת לחוב שלך כלפיה.

"ml משלמת כל שנה לבנקים 15 מיליון שקל ולספקים 190 מיליון שקל. אז מגיע למישהו 138 אלף שקל. זה סכום פעוט לעומת מה שאני משלם כל שנה". הוא הוסיף כי "קבוצת האופנה מגלגלת מחזור מכירות של 220 מיליון שקל בשנה. אז להגיד שהחברה לא פורעת צ'קים זה לא נכון. החברה מתמודדת בשוק קשה. המערכת הבנקאית מצמצמת אשראים".

הסדר הנושים של מלכה מוגש יומיים בלבד אחרי שאושרה בקשה להקפאת הליכים זמנית לרשת הציוד המשרדי אופיס דיפו שבבעלותו. לדברי מלכה, הסמיכות בין האירועים אינה מקרית ומי שהביאו ל"כדור שלג" שפגע בכלל עסקיו הוא עו"ד ישראל בכר ששימש בעבר כנאמן רשת אופיס דיפו וקיבל אותה שנית לידיו ביום שישי האחרון במסגרת הקפאת ההליכים הזמנית.

"עו"ד בכר, ניצל מומנטום בו הגיש ספק (אוניה) בקשת פירוק לרשת ml על רקע חוב של 49 אלף שקל. פרסום הבקשה, עוד בטרם הוגשה, הובילה את עו"ד בכר, שהתנגד מתחילת הדרך לכך שארכוש את אופיס דיפו, לפנות מעל לראשי לבית המשפט ולבקש הקפאת הליכים. עוד לא יבשה הדיו על החלטת השופט שקבע דיון בבקשה ביום שני, ועו"ד בכר מיהר ביום שישי בשנית לבית המשפט והביא לסגירת החנויות והקפאת הליכים ללא סיבה ממשית. היתה לו תכנית סדורה לחסל אותי ובכדי להוציא אותה לפועל, הוא לא היסס לשקר לביהמ"ש".

צו עיכוב יציאה מהארץ

למרות שמלכה בטוח בצדקתו ובכך שהשופט לא ימצא סיבה לאשר הקפאת הליכים, נראה שאין בכוונתו להחזיר את הרשת לידיו. לדבריו, "הנאמן יצטרך למצוא קונה לאופיס דיפו או ללכת איתה לפירוק. קניתי ב־42 מיליון שקל רשת שנמכרה פעמיים ב־300 מיליון שקל ב־6 השנים האחרונות. אפשר להבין מכך את גודל הפוטנציאל שלה. שיקמתי אותה והעברתי אותה באוגוסט לרווח של 2 מיליון שקל (מלכה מציג דו"חות חתומים בידי משרד רואי חשבון, שטיינמץ עמינח ושות' נ"ק). מה שהנאמן עשה זה נזק של 40–50 מיליון שקל, ולכן אני באמת לא יודע אם ארצה לקחת אותה שוב בלי שאפוצה".

ליאורה עופר, יו"ר מליסרון, צילום: ורדי כהנא ליאורה עופר, יו"ר מליסרון | צילום: ורדי כהנא ליאורה עופר, יו"ר מליסרון, צילום: ורדי כהנא

מדובר בפעם השניה בה נקלעת אופיס דיפו להקפאת הליכים בתוך פחות משנה. מלכה, שרכש בחודש מרץ את הרשת מידי הנאמנים, ביקש מעורכי הדין דוד פורר וישראל בכר בשבוע שעבר לדחות את הפקדת התשלום החודשי למועד שלטענתו מצוי במסגרת המותרת לו על פי ההסכם, אך אלו הפקידו את ההמחאה ומשבוטלה על ידי מלכה, מיהרו לבקש מבית המשפט להשיב את החברה לידיהם מחשש שבעלי החוב ירוקנו אותה מנכסיה. ערבות אישית ללא הגבלת סכום, שניתנה על ידי מלכה במסגרת רכישת אופיס דיפו, הובילה להוצאת צו עיכוב מהארץ נגדו, מחשש שיעזוב את ישראל לצמיתות.

"זו החוויה הקשה ביותר שעברתי בחיים שלי", אומר מלכה, שמגיע לפגישה במשרד עורך דינו עודד שטייף, כשהוא מקורר, צרוד וקודח מחום, אך לא מתכוון לוותר. במקביל לחשיפת מסמכים המעידים כי עמד בכל התשלומים לנאמני אופיס דיפו עד עתה, עונה מלכה לשיחות מאימו הדואגת ומרעייתו ומנסה להרגיע גם את החזית המשפחתית: "זה מפעל חיי ואין לי ספק שאציל אותו ו־ml תמשיך להתקיים גם בעוד 20 שנה. להוציא לי צו עיכוב יציאה מהארץ? מישהו אחר אולי היה מרים ידיים מול מתקפה מתוזמרת כזאת, אבל לא אני. יש לי אחריות כלפי 1,200 משפחות שאני מפרנס".

דחה את התשלומים

תמורת רכישת אופיס דיפו בפברואר האחרון התחייב מלכה לשלם לנאמנים 31.5 מיליון שקל ב־17 תשלומים חודשיים. אלא שלמעט התשלום הראשון שנפרע בחודש אפריל, נדחו כל שאר התשלומים בפרק זמן של כשבועיים בכל פעם. זאת עד שבחודש אוקטובר סירבו הנאמנים לאשר למלכה את דחיית התשלום והוא בתגובה ביטל את ההמחאה שמסר לידיהם. ביטול ההמחאה בצירוף הודעה של מלכה על כי אינו יכול לעמוד בהתחייבויות השוטפות, הביא את הנאמנים לראות בו כחדל פרעון.

נאמן אופיס דיפו עו"ד ישראל בכר, צילום: צפריר אביוב נאמן אופיס דיפו עו"ד ישראל בכר | צילום: צפריר אביוב נאמן אופיס דיפו עו"ד ישראל בכר, צילום: צפריר אביוב

לטענת מלכה, התעקשותם של הנאמנים שלא להיעתר לבקשתו והפקדת ההמחאה בגין חודש אוקטובר יום אחד קודם למועד האחרון הקבוע בהסכם, הביאה לביטולה. זאת כדי שלא לבטל המחאות לספקים. "היה כסף בחשבון, אבל הוא היה מיועד לספקים. לא רק שהנאמן לא נענה לבקשה שלי לדחות ביום, הוא גם ניתק קשר. עו"ד ליזה חדש, המייצגת את עובדי אופיס דיפו, הציעה לו פשרה בנוגע לפריסת התשלום, וגם אותה הוא דחה. במקום למלא את תפקידו וללוות את החברה, הוא שם לה מקלות בגלגלים".

לטענת מלכה, ביטול ההמחאה על ידו, הביא לכך שבנק דיסקונט עצר את האשראי לאופיס דיפו ובכך מנע המשך פעילותה. "יש לנו אשראי מבנק אמריקאי בגובה 10 מיליון דולר. הבנק הזה העמיד ערבות בגובה מיליון דולר לאפל באוגוסט וכך היא סיפקה לנו מוצרים אותם התחלנו למכור ברשת. הזעקנו את נציג הבנק לישראל, הוא נפגש עם הבנקים, אבל בעקבות הקפאת ההליכים, כבר לא היה מה לעשות". במכתב שהעביר מלכה לעו"ד בכר ביום רביעי האחרון הוא טען כי מדובר במהלך מתוכנן להכשילו.

מנגד, בענף טוענים שההתנהלות המתוארת על ידי הנאמנים, מאפיינת את מלכה ואינה מקובלת בענף: "מלכה הוא לא רק קמעונאי אלא יזם מדור המייסדים של ענף האופנה", מתאר גורם עסקי המכיר את מלכה. "האיש הואone man show שמנהל לבד את העסק ומרגיש שזכותו לפנות לספק ולהגיע איתו להבנות על דחיית תשלומים או קיצוץ חלק מהחוב. רשתות מהדור החדש יותר לא פועלות כך. השוק השתנה, אבל לא מבחינת מלכה. בחודשים האחרונים הוא כל היום כיבה שרפות. הוא היה עסוק בטקטיקה – איך לשרוד ולא בנה אסטרטגיית קיום עתידי. בדרך הזאת הוא 'שרף' את עצמו בבנקים, בקניונים ואצל הספקים". מתאר גורם עסקי המכיר את מלכה.

בקניונים מודאגים

לבד ממאות העובדים ועשרות הספקים להם חייבות אופיס דיפו, ml וג'אמפ כספים, מי שעוד יעשו הרבה כדי למנוע את קריסת הרשתות של מלכה הן קבוצות הקניונים. ביודעו זאת מלכה אינו מהסס למתוח עליהן ביקורת חריפה: "אנחנו מתמודדים בשוק קשה מאוד שסובל מאנטי מהמערכת הבנקאית ומהקניונים. יש בעיה גדולה בכל הנוגע לשכר דירה בקניונים. קבוצת מליסרון שבבעלות משפחת עופר מרשה לעצמה לגבות סכומי עתק כשהיא גם הבעלים של מזרחי־טפחות שמעורב באופיס דיפו. הקניונים התעשרו על חשבוננו ועכשיו הם הורגים אותנו".

הנהלות הקניונים טוענות שבשנה האחרונה אתה לא משלם באופן סדיר והוראות הקבע שלך חוזרות?

"הוראות הקבע מבוטלות ולא חוזרות. אני מבטל אותן בעקבות חוזה מנופח של דמי ניהול או דמי חניה שהקניונים מחייבים אותי למרות שכתוב בחוזה שהחניה חינם. אני עוצר את הוראת הקבע, עוצר תשלומים ואז דן איתם מחדש על הסכום ומשלם. הקניונים התעשרו מספיק על חשבוננו עד היום. הם הורגים את הענף. תבדילו את הפאוור סנטרים מזה. שם זה התנהלות אחרת. תמיד היו לי ויכוחים עם הקניונים, אבל יש לי 110 חנויות. אני לא מכיר קניון שהיה משאיר אותי אם לא הייתי משלם".

עו״ד בכר מסר בתגובה: "אין לי כוונה להתנצח עם מלכה באמצעות כלי התקשורת. צר לי שמלכה חי עדיין בהכחשה מוחלטת למצבן הפיננסי העגום של החברות שבבעלותו, ובוחר לנסות להלך אימים על בעל תפקיד שמונה על ידי בית המשפט, ואשר בא לקראתו באורכות חוזרות ונשנות לביצוע התשלומים, להם התחייב. במידת הצורך, אתן את תגובתי המסודרת בבית המשפט".

עוד הוסיף עו״ד בכר כי "נהגנו באחריות רבה ופנינו אליו טרם הפנייה לבימה"ש וביקשנו כי יפרע השיק. משנענינו כי אינו יכול לעמוד בהתחייבויות השוטפות, פעלנו באופן מיידי מתוך אחריות כלפי נושי אופיס דיפו ועובדי החברה ועתרנו בבקשה מתאימה לבימה"ש. איני יודע מה זה לעמוד לצידו של רוכש מעבר לדחיות והאורכות שנתנו לו מדי חודש בחודשו. הוא זה שלקח על עצמו התחייבויות גבוהות שלא היה מסוגל לעמוד בהן והעמיד לטובת הנאמנים בטחונות, כאשר הכל אושר על ידי בימה"ש. לבוא לאחר מעשה ולהטיח האשמות בבעל תפקיד שעשה עבודתו נאמנה הינו בבחינת כפיות טובה וחוסר תום לב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות