אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות תגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד נוחי דנקנר על תרמית בני"ע צילום: אוראל כהן

הפרקליטות תגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד נוחי דנקנר על תרמית בני"ע

כפי שנחשף ב"כלכליסט": הפרקליטות הודיעה היום לנוחי דנקנר על זימונו לשימוע בגין עבירות של תרמית ניירות ערך במניית אי.די.בי אחזקות, קבלת דבר במרמה, ומרמה והפרת אמונים. יחד עם דנקנר יזומן לשימוע הברוקר איתי שטרום. עו"ד אלי זוהר המייצג את דנקנר: "אנו כופרים באופן מוחלט בכל הטיעונים"

06.01.2014, 13:04 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

כפי שנחשף ב"כלכליסט": פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) הודיעה היום לאיש העסקים נוחי דנקנר על זימונו לשימוע בטרם הגשת כתב אישום, בגין עבירות של תרמית ניירות ערך במניית אי.די.בי אחזקות, קבלת דבר במרמה, ומרמה והפרת אמונים. ההחלטה, אומרים במשרד המשפטים, התקבלה על ידי פרקליטות המחוז, עו"ד ליאת בן ארי, בהתייעצות עם המשנה הפלילי והמשנה הכלכלי לפרקליטות המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

נוחי דנקנר , צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר , צילום: אוראל כהן

יחד עם דנקנר זומן לשימוע גם הברוקר איתי שטרום. כפי שפורסם ב"כלכליסט", החשוד הנוסף בפרשה, סוחר המניות עדי שלג, חתם על הסדר במסגרתו יעיד נגד המעורבים בפרשה.

החשדות המיוחסים לדנקנר, לפי הודעת הפרקליטות, הם תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח ועבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור (עבירה על חוק איסור הלבנת הון). שטרום חשוד בעבירה של תרמית בקשר לניירות ערך, בעבירה של פרט מטעה בתשקיף, בעבירה של הפרת חובת דיווח, עבירה של הדחה בחקירה ועבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור (עבירה על חוק איסור הלבנת הון). החשדות המיוחסים לאי.ד.בי הם עבירות של תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח ועבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור (עבירה על חוק איסור הלבנת הון).

חקירת הפרשה התבצעה על ידי מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר ברשות לניירות ערך. בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) מלווים את התיק עוה"ד חנה קורין ועמית בכר.

על פי ממצאי חקירת רשות ניירות ערך, בימים שקדמו להנפקת מניית אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012 שבה גויסו מהציבור 342 מיליון שקל, ביצעו שטרום ושלג, בעלי חברת ISP ומנכ"לה בהתאמה, עסקאות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים, וזאת כדי לתמוך בשער גבוה למניה ולשפר את סיכויי הצלחת הנפקה. על פי החשד, דנקנר שחשש מכישלון ההנפקה, רקם את התוכנית התרמתית להריץ את מניית אי.די.בי אחזקות עם שטרום, וגם היה אחראי על מימונה. ברשות טוענים בנוסף שדנקנר ניסה לכאורה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את מניות אי.די.בי.

כך למשל העידה ברשות בין היתר מנהלת בבנק הבינלאומי, שטענה כי דנקנר ביקש ממנה לסייע במתן אשראי לשטרום בסמוך להנפקה שביצעה אי.די.בי בפברואר 2012. ניצה זעפרני ממחלקת ניירות ערך בבינלאומי, המאשרת אשראי לגופים הסוחרים בשוק המניות, טענה בחקירתה כי דנקנר דיבר איתה בטלפון וביקש שתסייע לחברת ISP שבבעלות שטרום במתן אשראי. זעפרני אינה חשודה בפרשה.

בנוסף חושדים ברשות שסמוך לסיום ההנפקה העביר דנקנר לשטרום 8 מיליון שקל כפיצוי על הפסדים שנגרמו לו כתוצאה מהמסחר במניות אי.די.בי. הכסף ניתן, כך על פי החשד, לאחר שמקורבים לדנקנר "חילצו", כלומר רכשו במחיר נמוך ממחיר השוק, מניות שרכש שטרום לפעולת ההרצה. 8 מיליון השקלים כיסו, לכאורה, חלק מההפסדים שנגרמו לשטרום.

שטרום טען בחקירתו כי רכש מניות של אי.די.בי משום שהאמין בחברה, ושהכסף שקיבל מדנקנר היה הלוואה שניתנה אחרי ההנפקה ואינה קשורה להפסדים שנגרמו ל-ISP כתוצאה מהפעילות שביצעה במניית אי.די.בי. כן טען שטרום שלא קיבל ולא השתמש באשראי מהבינלאומי לצורך רכישת מניות אי.די.בי.

מעורך דין אלי זוהר, בא כוחו של נוחי דנקנר נמסר בתגובה: "אנו כופרים באופן מוחלט בכל הטיעונים של הפרקליטות, כפי שעלו מהודעתה היום, ואנו מאמינים כי בעקבות השימוע יוחלט כי אין כל מקום להעמדה לדין. מועד שליחת הודעת הפרקליטות, דווקא היום, מעורר תהיות".

עוה״ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב מסרו: "איתי שטרום פעל כדין ולא עבר כל עבירה. הוא האמין בחברה ובהצלחת ההנפקה. כאשר מדובר בייחוס עבירה של השפעה בתרמית, נדרשת הוכחת כוונה פלילית. מדובר בשאלה מורכבת, המצריכה התעמקות והתחקות אחר פרטי העובדות והנסיבות, וכבר נוכחנו לדעת בעבר כי מה שמוצג במכתב השימוע אינו משקף את ההסתכלות הנכונה על נסיבות המקרה.

רק בשלב זה נקבל לראשונה את ליבת חומר החקירה ונציג את התמונה המלאה ואת טענותיו של איתי שטרום בפני הגורמים הרלוונטיים".

עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג שמייצגים את עדי שלג, מסרו בתגובה: "כפי שהיה ראוי בנסיבות העניין, עניינו של שלג הופרדו מעניינם של יתר המעורבים בפרשה. מעבר לכך, איננו מוצאים לנכון להגיב בשלב זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות