אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת הנדל"ן

גיל גבע: "הממשלה צריכה להוריד חסמים ולתת לנו לבנות"

במהלך פאנל בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" שעסק בתוכניות הדיור של משרד האוצר, התקשו מנכ"לי חברות הנדל"ן הגדולות לומר כי הטבת הפטור ממע"מ תגולגל במלואה לטובת הצרכנים. מנכ"ל תדהר: "יש מחסור של יותר מ-100 אלף דירות"

08.04.2014, 12:19 | תומר ורון
"הייתי עצוב מאוד כששמעתי את שר האוצר שמנסה לשנות את חוקי הכלכלה. הוא אומר שמחירי הדיור זה לא תולדה של ביקוש והיצע אלא של נושאים פסיכולוגיים. נכון שיש גם עניין של ציפיות אבל שר האוצר לקח את זה רחוק מדי", כך אמר הבוקר (ג') מנכ"ל קבוצת הנדל"ן תדהר, גיל גבע בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

למרות שאלות שהופנו אליהם, יושבי הפאנל, מנכ"לי חברות הנדל"ן הגדולות בישראל, לא הצליחו לומר כי הטבת המע"מ תגולגל במלואה לטובת הצרכנים. "בינתיים בתקופה הזאת לא הרבה זז ויש לנו עלויות מימון גדולות, מישהו צריך לשאת את זה", אמר מנכ"ל חברת אזורים, דרור נגל.

מנכ"ל תדהר, גיל גבע, צילום: ענר גרין מנכ"ל תדהר, גיל גבע | צילום: ענר גרין מנכ"ל תדהר, גיל גבע, צילום: ענר גרין

"כולם מדברים על הסכמי הגג", הוסיף גבע. "זו מילה גדולה. אני מציע לכל העוסקים במלאכה לקחת את המעלית מהגג ולרדת לקרקע. בואו לשטח, בואו תראו, אין פועלים, אין חשמל בשטח, אין תשתיות. צריך לפתור את הבעיות האלו, הממשלה צריכה להוריד חסמים ולתת לנו לבנות".

גבע המשיך ואמר כי לפי הערכות שמרניות, ב-2050, אוכלוסית המדינה תמנה 15 מיליון - פי שניים ממנה שהאוכלוסייה מונה עכשיו - צריך לבנות להם דירות. יש מחסור היום של למעלה מ-100 אלף דירות וחייבים לבנות 60-50 אלף דירות מדי שנה".

מנכ"ל אפריקה ישראל, אורן הוד התייחס גם הוא לקיפאון היחסי בשוק הדיור כיום בעקבות היוזמות החדשות של שר האוצר יאיר לפיד (ביטול המע"מ) ושל ראש הממשלה, בינימין נתניהו (מחיר המטרה). "בקיץ 2011 הרבה מאוד אנשים היו ברחובות ואז המחירים באמת נעצרו, אך כשזה השתחרר זה המחירים רק עלו והמצב נהיה קשה יותר. אנחנו לא צריכים להיות פה חכמים, לא צריכים להיות סטארטאפיסטים, אנחנו צריכים לבנות".

מנכ"ל אפריקה ישראל, אורן הוד, צילום: ענר גרין מנכ"ל אפריקה ישראל, אורן הוד | צילום: ענר גרין מנכ"ל אפריקה ישראל, אורן הוד, צילום: ענר גרין

לדבריו, "שר השיכון אמר פה היום שההצעה על המעמ לא תקרה מחר בבוקר, אז מה יקרה בינתיים? בינתיים מחכים ואת ההשלכות של זה אנחנו עוד נראה. יש אנשים מצוינים בועדות בירושלים, מה שצריך לעשות זה צריך להכפיל את מספר האנשים שעובדים בועדות התכנון – זמן זה כסף, הרבה כסף, וחבל".

"שר האוצר ושר השיכון אמרו לא לקנות דירות ואני אומר לכם לקנות דירות. אנחנו נמצאים במצוקה אמיתית והגיע הזמן שהממשלה תביא פתרון אמיתי", אמר יגאל דמרי, בעל השליטה בחרת י.ח דמרי."אני מנסה לחשוב על הנכדה שלי עוד 20 שנה - אני לא יודע אם יהיה לה איפה לגור".

מנכ"ל שיכון ובינוי, תמיר דגן, צילום: ענר גרין מנכ"ל שיכון ובינוי, תמיר דגן | צילום: ענר גרין מנכ"ל שיכון ובינוי, תמיר דגן, צילום: ענר גרין

תמיר דגן, מנכ"ל חברת שיכון ובינוי אמר כי "יש לנו את הפונטציאל להגדיל פי שניים את יחידות הדיור. יש לנו קרעקעות שיש לנו טאבה שאפשר כבר להוציא עליה היתרים אבל מה לעשות שהרשות המקומית עוד לא פיתחה אותה. התפקיד של מדינת ישראל זה לא לשווק קרקרעות התפקיד של מדינת ישראל היא לספק את התנאים המלאים כדי שאני אתן מפתח לדייר".

"שר האוצר לא מסתכל בעיניים של מעמד הביניים, אלו שמחזיקים היום דירה ורוצים לגדול ולשפר את הדירה שלהם. אם אני מסתכל במאקרו - עוד אין תשובה ולכן המחירים רק ימשיכו לעלות", סיכם הוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות