אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציגי וודסייד עזבו את ישראל מבלי לסכם את חוזה השותפות בלווייתן

נציגי וודסייד עזבו את ישראל מבלי לסכם את חוזה השותפות בלווייתן

הצוות ששהה בישראל עסק בנושאים הטכניים של פיתוח המאגר וייתכן שפגישות נוספות יערכו בשבועות הבאים באירופה, אולם בשלב זה לא ידוע מתי, למרות שהעסקה עדיין "על השולחן" לא ברור מתי החוזה מתוכנן להיחתם

20.05.2014, 17:04 | ליאור גוטמן

נציגי חברת האנרגיה האוסטרלית וודסייד עזבו בשבוע שעבר את ישראל לאחר סבב שיחות עם בעלי שותפות לווייתן, שבסופן לא נרשמה התקדמות לקראת חתימה על החוזה שכבר נדחתה בסוף מרץ האחרון, אז תוכננה עסקה במסגרתה וודסייד תרכוש 25% מהמאגר תמורת 2.7 מיליארד דולר.  

קראו עוד בכלכליסט

הצוות ששהה בישראל עסק בנושאים הטכניים של פיתוח המאגר וייתכן שפגישות נוספות יערכו בשבועות הבאים באירופה, אולם בשלב זה לא ידוע מתי למרות שהעסקה עדיין "על השולחן" לא ברור מתי החוזה מתוכנן להיחתם.

קבוצת דלק, שמחזיקה 45.34% במאגר (באמצעות חלוקה שווה בין דלק קידוחים ואבנר שפועלות תחת הקבוצה), השלימה מתחילת החודש גיוס חוב של 2 מיליארד דולר ובשלב זה יש ברשותה את חלקה במימון הדרוש לפיתוח המאגר (5-4 מיליארד דולר).

יצחק תשובה, בעלי קבוצת דלק, צילום: גיל יוחנן, Ynet יצחק תשובה, בעלי קבוצת דלק | צילום: גיל יוחנן, Ynet יצחק תשובה, בעלי קבוצת דלק, צילום: גיל יוחנן, Ynet

אם לא די בעיכובים הטכניים בתוך שותפות לווייתן, נושא יצוא הגז עלול להתעכב גם בשל עניינים משפטיים: העמותה לכלכלה בר-קיימא עתרה בשבוע שעבר (ג) לבג"ץ נגד משרד התשתיות והאנרגיה בבקשה לתקן לאלתר את שטר החזקה של מאגר הגז לווייתן. שטר החזקה הוא רישיון ההפקה והמכירה של הגז ששוכן שם, והוא ניתן בסוף מרץ לבעלי המאגר - נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר ורציו - כחלק מהסיכומים הרגולטורים שליוו את הסכם מכירת 25% מהמאגר לחברת האנרגיה האוסטרלית וודסייד. בעלי מאגר לווייתן צורפו לעתירה כמשיבות. לטענת העמותה, משרד האנרגיה לכאורה לא שיתף את הציבור ולא כפה על בעדפת מחיר לשוק המקומי.

בג"ץ קבע שמשרד האנרגיה יגיש את תשובתו עד 25 במאי, עד אז לא ברור אם ניתן לחתום על הסכם עם וודסייד או לא. ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה ש"העתירה התקבלה במשרדנו, היא תיבחן ותגובתנו אליה תינתן בבית המשפט". חברות אבנר, דלק קידוחים ורציו טוענות שהן לומדות את העתירה ומגבשות את צעדיהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
גוטמן, אולי די כבר עם הספינים שלך?
מי שזוכר אמרו בעבר שחייבים את וודסייד בשביל מימון לוויתן כי יתקשו לגייס כסף, והנה תשובה תוך כמה ימים מגייס את כל הכסף. אז אמרו. החברות כל הזמן מוכרות לציבור ספינים והעיתונאים ממהרים לשווק את זה לציבור. אמרו שנייצא גז לאירופה וזה יהיה מנוף אסטרגי , אז אמרו, אנחנו יכולים לייצא גז אולי ליוון במחיר מופקע ובכמויות קטנות שלא משנות שוף מנוף ושום אסטרטגיה. הספין הנוכחי של גוטמן נוגע לעתירה לבג"צ שהוא מסתיר את העיקרים שלה ומתרכז בצדדים הטפלים שלה. שופר ההון
רחל  |  21.05.14
10.
כנסו
בתור אחד שנמצא כמה שנים טובות בשוק ההון ( מעל 7) אני חושב שאי אפשר באמת לצפות את סגירת העסקה בוודאות בישראל כמו בישראל הרבה לא וודאי אני בכל היום לקראת סוף המסחר גזרתי 1.2 רווח על הידיעה הזו וכן גם אני משתמש באפליקציית MYSTOCKNEWS אבל אי אפשר לומר שבתור סוחר מקצועי אתה יכול להיות תלוי רק בה. הרווחיות מגיעה אחרי שנים ורק עם שילוב של גורמים רבים ומגוונים. בכל מקרה ממליץ לעקוב חברים.
מבין עניין , מרכז  |  20.05.14
לכל התגובות