אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוקרים הצליחו להעביר מידע על ידי טלפורטציה צילום: shutterstock

פורצי הדרך

חוקרים הצליחו להעביר מידע על ידי טלפורטציה

חוקרים הצליחו לשדר מידע למרחק של 3 מ' ללא שימוש בתשדורות גלים. בהמשך, יוגדל טווח הניסוי ל-1,300 מ'. אם יצליחו החוקרים, יניחו את היסודות הטכנולוגיים לאינטרנט קוואנטית - רשת שתוכל להעביר מידע בין פלנטות

03.06.2014, 18:12 | רפאל קאהאן

צעד גדול בדרך לטלפורטציה: חוקרים מאוניברסיטת דלפט בהולנד הצליחו לבצע שידור של קיוביט (יחידת מידה למידע קוונטי) בין שני יהלומים שהיו במרחק של 3 מ' אחד מהשני, ללא חיבור פיזי ביניהם.

קראו עוד בכלכליסט

התוצאה אמנם אינה מאפשרת שיגור של עצמים, אך היא מאששת את האפשרות לבצע שיגור של מידע ללא חיבור פיזי או שימוש בגלי רדיו. הטכנולגיה הזו היא התקדמות עצומה לעבר בניית מחשב קוונטי עתיר ביצועים ונחשבת כפריצת דרך בתחום תיאוריית הקוונטים.

טלפורטציה של מידע תאפשר ייצור של מחשב קוונטי, צילום: shutterstock טלפורטציה של מידע תאפשר ייצור של מחשב קוונטי | צילום: shutterstock טלפורטציה של מידע תאפשר ייצור של מחשב קוונטי, צילום: shutterstock

החוקרים השתמשו בשזירה קוונטית על מנת לבצע את השיגור, בפעם הראשונה בה התופעה הזו נצפית בניסוי מבוקר. השזירה קוונטית מתארת מצב בו שני עצמים מרוחקים זה מזה מראים תיאום בתכונות הפיזיות המדידות שלהם. זאת, אפילו אם העצמים הללו מרוחקים שנות אור אחד מהשני.

מנהל פרויקט המחקר, פרופסור רונלד הנסון הסביר כי השימוש המעשי של הטכנולוגיה הזו יאפשר יצירת רשת אינטרנט קוונטית, בה המידע יועבר תמיד ליעד בשלמותו. "למעשה אנחנו נוכל להעביר מידע לצד השני של היקום ללא שום בעיה", הסביר פרופסור הנסון.

הנסון הוסיף כי הצוות מתכנן לבצע את הניסוי למרחק של כ-1,300 מטר בקיץ הקרוב, זאת תוך שימוש בבניינים שונים ברחבי הקמפוס של האוניברסיטה. אם הם יצליחו, יכול להיות שזו תהיה ההפרכה הראשונה של טיעוניו של איינשטיין כנגד תיאוריית הקוונטים, טיעונים שהועלו במהלך וויכוחים שניהל עם נילס בוהר בשנות ה-20 של המאה הקודמת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות