אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיל 40 - סוף הקריירה או רק ההתחלה?

גיל 40 - סוף הקריירה או רק ההתחלה?

בישראל 2014, עובדים בני 40 כבר יצאו מהמשוואה. הם מוצאים עצמם מחוץ למעגל העבודה, מוגדרים על ידי החברה כזקנים, לא רלוונטיים, איטיים או יקרים; זו לא חייבת להיות המציאות

11.06.2014, 12:53 | זאבי ויזל
עד לפני מספר דורות נחשב "זקן השבט" לאדם החכם בשבט, האדם בעל הניסיון הרב, המומחה - המנהיג.

עיניהם של כל אנשי השבט היו נשואות אליו בהערצה וכולם רחשו לו כבוד רב, בכל שאלה או קונפליקט שהתעורר היה "זקן השבט" האינסטנציה העליונה. בתרבות המערבית בכלל והישראלית בפרט המצב, לצערנו, שונה. מאוד שונה.

קראו עוד בכלכליסט

היום, בישראל 2014, אדם בן 40 כבר נחשב "זקן השבט" ויצא מהמשוואה. היום מוצאים את עצמם "זקני השבט" מחוץ למעגל העבודה, מוגדרים ע"י החברה כזקנים, לא רלוונטיים, איטיים או יקרים.

אחד מלקוחותינו, שחווה את הקושי של חזרה למעגל העבודה בגילאים אלו, הגדיר את החוויה שלו: "מֵאִיגְרָא רָמָא לְבֵירָא עֲמִיקְתָּא". להסתובב בעולם ממורמר, כועס, מאוכזב ומתוסכל. שקוע בהאשמות כלפי מעסיקך, משפחתך, חברות ההשמה.

עובדים מבוגרים: אפשר לנצל את המצב לטובתכם, צילום: שאטרסטוק עובדים מבוגרים: אפשר לנצל את המצב לטובתכם | צילום: שאטרסטוק עובדים מבוגרים: אפשר לנצל את המצב לטובתכם, צילום: שאטרסטוק

הסביבה תחילה סובלנית ל"מצב" שלך, אך לאט לאט עובר חודש ועוד חודש והסביבה האוהדת מאבדת את הסבלנות ומפסיקה לתמוך – המשך הסיפור הוא בלתי נמנע וידוע לכולנו.  מדובר בחוויה קשה המורידה את האנרגיה ואת הביטחון העצמי. אין שם אופטימיות, אין עשייה וזהו סוג של "מעגל מוות".

אך זו לא חייבת להיות המציאות. במשבר הזה יש גם הזדמנות והפוטנציאל אדיר. יש כאן הזדמנות נדירה לייצר Restart תעסוקתי - להקים את אותו עסק קטן שתמיד חלמתם עליו. להמציא את עצמי מחדש בחטיבה אחרת או בתפקיד אחר.

בגיל 40 פלוס אפשר לנהל את הקריירה שלך, לא להיות תלוי באף אחד, להשתמש בכל היכולות, הידע הקשרים שצברת ולמנף את כל אלו בצורה מיטבית. לקחת אחריות על פרנסתך, על חייך, להיות על המגרש ולהמציא את עצמך מחדש ל- 30 שנה הבאות.

זה הזמן לממש את אותו חלום ישן שיש לך, או שאולי אפילו שכחת שיש לך אותו, להבין מה באמת מעניין אותך, מה מרגש אותך, מה היתרון שלך, הערך שאתה רוצה להביא.

ריכזנו עבורכם "זקני השבט" בני ה- 40 פלוס כמה טיפים ותובנות שיסייעו לכם לתכנן את הקריירה השנייה שלכם:

1. מה טוב בזה?

יש המכנים זאת: "איך להפוך את הלימון ללימונדה". אני מציע לכנות זאת "איך הפוך את הלימון ל- לימונצ'לו".

כלומר יש כאן פוטנציאל אדיר והוא אתם! צעד ראשון, היו מודעים לכך.

היותי "זקן השבט ", משמעותו שעשית משהו בחיים. יש לי היסטוריה, ידע וניסיון מקצועי.

נגעתי בהרבה הצלחות אך גם נתקלתי בהרבה בעיות, ולמדתי מכולן. יש משמעות רבה לדרך שעברתי ולניסיון שצברתי ויש צורך אמיתי ביכולות ובעוצמות האלו בעולם העסקי.

יש לכם יתרון יחסי.

2. קחו פסק זמן

צאו מהאוטומט ואפשרו למשהו חדש להיווצר. המשהו הזה הוא יוזמה, רעיון, חלום שהיה שם כל הזמן, אבל לא ראינו או לא התייחסנו אליו.  אז קחו לעצמכם פסק זמן. מיצאו מקום שקט, פנו שעתיים עבור עצמכם וענו על השאלות הבאות:

לפני שתתחילו, שימו לב, חשוב לתת לעצמכם זמן לענות (ממש אחרי כל אחת מהשאלות) - לא לענות את התשובות האוטומטיות, הקוגניטיביות.

• מה אני רוצה לעשות (שימו לב, רוצה ולא צריך) – קחו את הזמן ורשמו לפחות 3 דברים.

• במה אני טוב? לפי מה שאני מרגיש? לפי מה שאומרים לי? – קחו את הזמן ורשמו לפחות 3 דברים.

• מה מרגש אותי? מה משמעותי בעיני? – קחו את הזמן ורשמו לפחות 3 דברים.

• מה הייחוד שלי? אילו כישורים /עוצמות /ידע הם היתרון היחסי שלי? – קחו את הזמן ורשמו לפחות 3 דברים.

סירקו את התשובות, איזה מוצר/ עסק/ תפקיד תואם למרבית התשובות?

גם אם יש לכם הצעה לקריירה שנייה מולכם - תוכלו לבדוק את התאמתה, עבורכם, לפי סריקת התשובות לעיל. 

3. נטוורקינג

תקופה זו היא זמן מעולה לחדש ולעורר קשרים קיימים וליצור קשרים חדשים, מיצאו את הזמן לזה. תתפלאו כמה אנשים אתם מכירים. זו חוויה מלמדת, מהנה ופותחת אין סוף הזדמנויות עסקיות.

עברו על ספר הטלפונים והכינו רשימה של כל החברים מהעבר וההווה איתם הייתם רוצים להיפגש.

קבעו יעד לכמות הפגישות שאתם רוצים בכל שבוע ותתחילו להתקשר.

תופתעו לגלות שרוב האנשים ישמחו לשבת אתכם לקפה או לבירה.

בפגישות עצמן חוץ מה"סמול טוק" תגיעו לאחת או יותר מהשאלות הבאות:

• "איך אנחנו יכולים לעשות עסקים יחד?"

• "מה אתה מציע לי לעשות?", "באיזה עסק/ תפקיד אני יכול להצליח לדעתך?"

• "איך אתה יכול לעזור לי להרים את העסק/ להתקדם לתפקיד עליו סיפרתי לך?"

אנו באמת לא יכולים לדעת מהיכן יבוא הידע, מידע או משאבים שיכוונו אותנו לאיזה עסק להקים או לאיזה תפקיד לשאוף, אך אנו בהחלט יכולים להגדיל את הסיכוי שידע או משאב שכזה יגיע אלינו.

הכותב הוא יזם ומנכ"ל ריסטארט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

81 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

80.
תיתנו צ'אנס לעצמכם .... בבקשה
כאחד שחבריו יושבים בבית כבר 2 ו 3 שנים חלקם יוצאי הייטק חלקם אנשי מכירות, תמשיכו לחפש עבודה וזה בסדר וזה מה שצריך לעשות , אבל תיתנו לעצמכם צאנס קטן תפתחו את החשיבה, יש כיום מפגשים במחירי עלות שבהם מעבירים אין סוף ידע , תגיעו תשמעו, תטמיעו. מה האלטרנטיבה ? לא לעשות כלום ? לקטר ולהרוס משפחות? תמשיכו להיות צינים , סקפטים אבל תנו לעצמכם צאנס קטן לראות ולשמוע דברים שלא נגישים לכם ביום יום ואולי רק אולי יתנו לכם תקוה שאפשר גם אחרת צביקה למען בני +45
Be Dare - להעז מחדש , המרכז  |  15.06.14
78.
פגשתם רופא/אחות/מורה/רו"ח/עו"ד מובטלים בגיל 40?
ראש צוות בן 28 לא יגייס בן 35 תחתיו וראש צוות בן 35 לא יגייס בן 40. וודאי שלא אם ההנהלה אינה תומכת או אינה מודעת כלל להרכב הלא-מגוון של מצבת העובדים שלה (פקטור מס'1 ביצירתיות ופוטנציאל הצמיחה של חברות). מדוע הבעייה חריפה בהייטק? לא בגלל השינויים התכופים (טכניקה משתנה אבל קל ללמוד אותה, העקרונות לא משתנים ולנסיון דווקא יש חשיבות). הנה הסיבה: בהייטק אחוז גבוה משמעותי של חברות שנסגרות/מצטמצמות ומצד שני גיוסים רבים. אם נפלטת בגיל 30 תוכל למצוא עבודה בקלות, אם נפלטת בגיל 40 כבר לא... היכן שאחוז הנפלטים כל שנה גבוה, גם אחוז הבלתי-חוזרים לשוק העבודה גבוה.
עיקר הבעייה בהייטק  |  13.06.14
77.
אפשר גם אפשר
אני בגיל 45 פתחתי מכון לבריאות כף רגל אחרי ששנים עסקתי בתחום אבל תחת קבוצות ספורט. החשש שלי היה שבגלל שאני מה"דור הישן", יהיה לי קשה לדעת איך להגיע ללקוחות דרך העולם האינטרנטי אבל גיליתי שזה ממש פשוט. יש תוכנות כמו לדוגמא TROO שעוזרות לך לנתב את המסרים שלך ולהגיע לאנשים דרך הרשת במחיר נמוך ובמינימום זמן. אין מה לפחד מלנסות! זאת לא קלישאה שאף פעם לא מאוחר מדי
דודו 50 , קרית ביאליק  |  13.06.14
לכל התגובות