אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה מערערת: השופט דוד רוזן הקל עם נותני השוחד בהולילנד צילום: יוסי זמיר

המדינה מערערת: השופט דוד רוזן הקל עם נותני השוחד בהולילנד

הפרקליטות הגישה ערעור לביהמ"ש העליון ובו היא דורשת להחמיר בעונשם של הלל צ'רני ואביגדור קלנר - נותני השוחד העיקריים בתיק

27.06.2014, 12:32 | משה גורלי

פרקליטות המדינה הגישה הבוקר (ו') ערעור לבית המשפט העליון על קולת עונשם של הלל צ'רני ואביגדור קלנר, שני נותני השוחד העיקריים בתיק הולילנד. בית המשפט מתבקש להחמיר "במידה ניכרת" בעונשי המאסר שנגזרו עליהם, וכן להחמיר בקנסות שנגזרו על החברות שבאמצעותן בוצעו העבירות.

קראו עוד בכלכליסט

השופט רוזן גזר על צ'רני, 3.5 שנות מאסר בפועל, וכן מאסר על-תנאי, קנס וחילוט רכוש. על קלנר נגזרו 3 שנות מאסר בפועל בנוסף למאסר על-תנאי, קנס וחילוט רכוש.

מורשעי הולילנד - הלל צ מורשעי הולילנד - הלל צ'רני, אליעזר שמחיוף, דני דנקנר ואביגדור קלנר | צילום: אוראל כהן מורשעי הולילנד - הלל צ

מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, ג'ואי אש, סגניתו נעמי גרנות, ופרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי-שווקי, טוענים בערעור כי בפני המחוזי "הוכחה תמונה קשה וכמעט בלתי נתפסת של מעשי נתינה וקבלה של שוחד", אולם השופט רוזן שהחמיר עם מקבלי השוחד כאולמרט ולופוליאנסקי "בחר להקל על נותני השוחד... והטיל עליהם עונשים שאין בהם כל הלימה למעשים החמורים ויוצאי הדופן שבהם הם הורשעו".

המדינה טוענת עוד, כי טעותו העיקרית של רוזן בגזירת דינם של צ'רני וקלנר טמונה בהכרעתו הא-פריורית, לפיה דינו של נותן השוחד הוא מחצית מדינו של המקבל. אכן, זו היתה הוראתו של המחוקק בעת ביצוע מעשי העבירה בתיק שלפנינו (מאז שונה החוק). אך הוראה זו הולמת סיטואציה, שבה קיימת זהות בנסיבותיהם של הנותן ושל המקבל.

לעומת זאת, נאמר בערעור, בנסיבות שלפנינו, שבהן חומרת העבירה של נותני השוחד היא ניכרת ביותר, היה מקום להחמיר עמם. כך למשל, לגבי צ'רני נאמר, כי נותן השוחד ביצע מספר רב של עבירות, בסכומי עתק, כשהשוחד ניתן למספר רב של מקבלים, במהלך שנים ארוכות - ועל כן ראוי להחמיר בעונשו אפילו מעבר למקבל שוחד, שהיקף מעשיו מצומצם יותר באופן משמעותי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות