אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרדי הכלכלה והאוצר מקדמים תיקון לחוק האנג'לים במטרה לעודד השקעות בחברות הזנק צילום: ארן דולב

משרדי הכלכלה והאוצר מקדמים תיקון לחוק האנג'לים במטרה לעודד השקעות בחברות הזנק

במסגרת החוק יקבלו משקיעים שישקיעו בחברות חדשניות הטבת מס משמעותית. שר הכלכלה נפתלי בנט, " אנחנו מביאים מהפכה בחוק האנג'לים". שר האוצר יאיר לפיד הבטיח לקדם כלכלה מבוססת חדשנות

16.07.2014, 10:26 | מאיר אורבך

משרד הכלכלה ומשרד האוצר מנסים להקים לתחייה את חוק האנג'לים לתעשיית ההייטק הישראלית. החוק שמטרתו לעודד השקעה של יזמים בחברות הייטק בשלבים הראשונים לא הצליח להמריא בשנים האחרונות בעיקר בשל כשלים טכניים של החוק שלא איפשר למשקיעים לקבל הכרה בהוצאה בצורה מלאה.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת החוק יקבלו משקיעים שישקיעו בחברות חדשניות אשר אושרו על ידי לשכת המדען הראשי כ"חברות מטרה", הטבת מס משמעותית, כאשר יוכלו להפחית מהכנסותיהם החייבות במס את הסכומים שהושקעו בחברות הזנק צעירות.

במסגרת התיקון שיאושר בממשלה צפוי להתווסף מסלול חדש לקבלת ההטבות לצד הארכת תוקפו של המסלול הקיים כיום בחוק. בשיחה עם "כלכליסט" אמר שר הכלכלה נפתלי בנט: " אנחנו מביאים מהפכה בחוק האנג'לים. זו מהפכה מרחיקת לכת. החוק נועד לקרב אנשים שיש להם כסף להשקיע בחברות סטארט-אפ .עד היום החוק לא הצליח בגלל הפרטים הקטנים. עד היום היה מאוד מסובך להשקיע בחברות כך שהמשקיע ידע רק בדיעבד אם יקבל זיכוי על השקעתו. השינוי החדש שעשינו מאפשר למשקיע לדעת ברגע ההשקעה שלו אם קיבלה אישור. יש כאן מהפכה שהיא בפרטים הקטנים. ודאות מוחלטת ברגע ההשקעה שזה יוכר כהוצאה ברגע שהמדען הראשי נתן את חתימתו לעסקה זה מאושר. עכשיו החברה יכולה להפוך לצ'ק פוינט ואתה נהנה מהההטבה.

נפתלי בנט, צילום: ענר גרין נפתלי בנט | צילום: ענר גרין נפתלי בנט, צילום: ענר גרין

"אין חוק דומה בעולם לחוק הזה. זה 100% מההשקעה תוכר באותה שנה כהשקעה מוכרת. לא תמצא חוק שבו מוכרת כל ההשקעה כהוצאה מוכרת בשנת המס", מוסיף בנט.

בהתייחסו למצב הבטחוני אמר השר בנט ."אחד הדברים המאוד משמחים אותי שממשיכים לבנות מדינה במקביל משחר הציונות תמיד היו אירועים לא הפסקנו. אסור לנו להתמכר לכיפת ברזל זה משחק חתול ועכבר ובעתיד הם ימצאו איך להתגבר עליה.

"אני צופה שלהערכתי נראה פנייה מסיבית של הקבלנים שיושבים על כסף להשקיע בחברות ונראה אולי אפילו הקטנת ביקוש לנדל"ן שם אין הוצאה מוכרת. אני רואה שתי תועלות הזרמה מסיבית לחברות בשלבים שלא תמיד יש להם הצלחה וירידה בביקושי הנדל"ן. הקטר של הכלכלה מקבל דלק גרעיני לאותו קטר. זו אינה פגיעה דרמטית בהכנסות המדינה אולי 50-100 מיליון שקל והלוואי שיהיה יותר".

"יש כאן פוטנציאל להונאות אבל אנחנו מאוד ערניים. הפוטנציאל הוא שיקימו חברות סרק אבל כל חברה עוברת בדיקה. זה לא בודק אם החברה ראויה אלא בודק שהיא חברה אמיתית טכנולוגית עם מחקר ופיתוח", אומר בנט.

שר האוצר, יאיר לפיד, צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר, יאיר לפיד | צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר, יאיר לפיד, צילום: אלכס קולומויסקי

"אני רוצה להחמיא למשרד האוצר ושר האוצר יאיר לפיד שנרתם לחוק. משקיע יוכל לנקות עד חמישה מיליון שקלים בלבד כך ששמנו כאן בקרה . אני מעריך שיקומו גופים שמטרתם למצוא השקעות טובות לאנג'לים. אני רוצה שכסף טיפש יהפוך להיות כסף חכם או לפחות חצי חכם".

שר האוצר לפיד אמר מצידו: "תעשיית ההיי-טק מהווה מנוע צמיחה אסטרטגי למשק ולכלכלה הישראלית. באמצעות החוק נעודד משקיעים להשקיע בחברות הצעירות, שמהוות את עתיד תעשיית ההיי-טק הישראלית ונמשיך ליצור כלכלה מבוססת חדשנות״.

לאחרונה אישרה ממשלת ישראל הטבה מיוחדת לקרית הסייבר בבאר שבע. בהתייחסו לנושא אמר השר. "אנחנו עושים דבר מאוד נדיר ברמה העולמית אנחנו מנסים לייצר מארג סביב הסייבר במקום מסויים. זה ניסוי סופר נועז שיכול להיכשל. אני לא מאמין בהתערבויות ממשלתיות חוק האנג'לים נותן לשוק לעבוד עמת לעת יש דברים שלא יקרו מאליהם וכדי לייצר סביב במקום מסויים עשינו כמה התערבויות ממשלתיות בוטות ואגרסיביות. הנחתנו פקודה להעביר את צה"ל לפרק ההייטק. אוניברסיטת בן גוריון שם והרכבת וכן משקיעים שם. ואני רוצה לתת התנעה למקום".

"אנחנו באים לתעשיית ההייטק שאנחנו במצב טוב בעולם ובמקום להיכנס לזחיחות אנחנו לא מרוצים מעצמנו אנחנו רוצים להוביל טוב יותר והאי שביעות רצון הקבועה הזו היא תכונה ישראלית קבועה. בכל שלושת הדברים הוא דבר שאני מייבא מעולם ההייטק שלי של ניסוי ותהייה. לא בטוח שכל מה שאנחנו עושים אבבל אני מקווה שחלק מהם יצליח. לא חותם על הצלחה ועוד שנה או שנתיים נבדוק אם זה מצליח נעבה את ההצלחה ואם נכשל נמשיך הלאה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות