אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת הקיימות

עמיר פרץ: "אקים קואליציה חברתית להחלפת השלטון"

השר להגנת הסביבה הפורש בוועידת הקיימות של כלכליסט: "נתניהו מקדם תקציב אנטי-חברתי, שיפגע בעניים ובמעמד הביניים". הוא תקף את רה"מ על דבריו לגבי ביטול מכסי המזון: "מי הפריע לך להוריד מכסים?"

10.11.2014, 10:13 | ליאור גוטמן

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ רק פרש וכבר מסמן את הדרך הפוליטית החדשה שלו: "אני הולך להקים מסגרת חברתית, קואליציה, שתחבר את כל הגורמים הפוליטיים בישראל, גם החוץ מפלגתיים, שתחליט יחד איך פועלים לקראת הבחירות הבאות. זו תהיה קואליציה להחלפת נתניהו. זאת לקראת הבחירות שלהערכתי יתקיימו באמצע 2015" - כך בישר הבוקר (ב') בוועידת הקיימות לעסקים של "כלכליסט" שנערכת בתל אביב. כזכור, פרץ הודיע אתמול (א) על התפטרותו מהממשלה כאשר אחד הנימוקים היו שרה"מ נתניהו מקדם תקציב אנטי-חברתי, כזה "שיפגע בעניים ובמעמד הביניים", כמו גם הקיפאון המדיני.

קראו עוד בכלכליסט

פרץ הפתיע ואמר שהוא לא מתכוון לחבור למשה כחלון בבניית הקואליציה החדשה. "זה לא משנה כרגע איך נרוץ אלא רק המטרה."

פרץ תקף בחריפות את נתניהו ואמר אם ראש הממשלה רואה את חברי הכנסת עולים להר הבית שלא לצורך, אלא רק לגזור קופונים הוא חייב מתוך אחריות להגיד להם "אני לא אאפשר לכם לעלות לשם". פרץ עוד תקף את נתניהו על דבריו אתמול כי יש להוריד את מכסי המזון: "פתאום הוא נזכר שאפשר להוריד מכסים על מוצרי מזון. אדוני ראש הממשלה - אתה ניהלת ישיבת תקציב רק לפני חודש. פתאום נזכרת שאפשר להוריד מכסים? מה זה, מלחמה של קרדיטים? איך אתה שואל את שר האוצר למה לא מורידים מכסים - מי הפריע לך להוריד מכסים?"

עמיר פרץ , צילום: עמית שעל עמיר פרץ | צילום: עמית שעל עמיר פרץ , צילום: עמית שעל

בהתייחסו להתפטרות שלו מאתמול (א'), אמר פרץ שאם הוא היה צריך להסביר למה עזב אתמול בא מו"ל כלכליסט יואל אסתרון והסביר בנאומו בפתיחת הוועידה מדוע מישהו צריך לעשות מעשה. "אני הגעתי למסקנה שאחת הסוגיות שמובילה בסופו של דבר להתנהלות פוליטית בעייתית היא שהציבור הישראלי הפסיק לתבוע ממנהיגיו דוגמה אישית. זו לכאורה לא תכונה שהיא חלק מהמחויבות הציבורית. ולכן, אני לא מאמין בהפרדה של אורח חייך מהציבור. הזכות להנהיג ציבור זה קודם כל זה לדעת שאתה מחויב לציבור, להקריב עבורו. כך אני וכך בני משפחתי, שביום שישי בערב מקיימת דיון האם לעזוב את הממשלה. זו מועצת המנהלים שלי, נבחרת מובחרת".

   

"המשבר החברתי ישטוף את המדינה" 

 

פרץ הזכיר שכשר ביטחון הייתה לו הזכות להגן על השטחים הבנויים. "כשר ביטחון ידעתי על מה אני מופקד. ולכן הקמתי ונאבקתי להקים את כיפת ברזל בניגוד לכולם. אבל בכל המלחמה שמעתם נפל בשטחים הפתוחים. כשר להגנת הסביבה תפקידי להגן עליהם. אבל בתחום הסביבה גבולות שלו לא יכולות להיות מסומנים. והנחלים מחברון ובית לחם לא עוצרים בגבול. אני אומר לפלסטינים שחייבים לטפל בזיהום כי זה נוגע לכולנו. במקביל נקים מפעל אמוניה בנגב כדי שלא נזיז זיהום ממקום למקום"

פרץ הציב מספר יעדים חדשים לקראת השנה הבאה, כאלו שהוא מתכוון להוביל במסגרת הפוליטית החדשה שהוא יקים. "יש לדון בדו"ח המאבק בעוני בצורה רצינית, כי המשבר החברתי ישטוף את המדינה. ככל שנחכה יותר זה יפגע בנו וכבר היום שליש מהעובדים חיים מתחת לקו העוני". עוד פרץ הוסיף "היעלה על דעתנו שאנשים שעובדים קשה נאבקים בסוף החודש לפת לחמם? אני הובלתי כל חיי להעלאת שכר המינימום ל-30 שקל שהגיעה השעה שיעבור ומייד, וגם זה לא מספיק".

המשימה השניה לתפיסתו היא בניית "סל קיום בכבוד", כלומר לבנות סל מוצרי צריכה בסיסיים ואותם לפטור ממע"מ ולהקל על המיסוי כך שיהיה קל יותר לקנות אותם. "מדובר בתרופות, בגדי ילדים ומזון בסיסי כזה שכולם יוכלו לקנות", הוא אמר.

המשימה השלישית היא מאבק ביוקר הדיור. כאן מציע פרץ גישה חדשה, ועקץ על הדרך את הטענה של שר האוצר לפיד כאילו פטור ממע"מ על דירות חדשות יוריד את מחירי הדירות. "תרשמו מה שאמרתי. מדובר במשבר קשה ואף אחד לא יכול לפתור את הנושא בחוק כזה או אחר. יש שעת חירום בתחום זה והמדינה צריכה לגלות מעורבות ולחזור לבנייה תקציבית. זה נושא שזר לכלכלנים, שהם רואים בו כפסול מיסודו, אבל רק אם המדינה תבנה 100 אלף דירות זה ישנה את ההיצע"

פרץ סיפר שלקראת פרישתו הוא נפגש עם הנהלת משרדו ושמח לשמוע שהמסר שקושר בין צדק חברתי לצדק סביבתי נקלט היטב. "זה מלווה וילווה אותנו וזה בא לידי ביטוי בכל תכניות העבודה. המגזרים הפגועים ביותר הם דרוזים וערבים. רואים בדו"חות השקעה של מיליארדי שקלים במקומות אחרים, אבל דווקא השנה השקענו 250 מיליון שקל ומחר נחנוך בשני כפרים בדוואים מודל חדש, כזה שיטמין אפשה, שממנו ייצרו גז שיכולים לייצר חשמל בשריפה בתחנות כוח ייעודיות - אני הולך לשתות קפה בדויאי שחיממו אותו על גז מאשפה"

פרץ עוד התייחס לכוונת גורמים בליכוד להפיל את החוק להפחתת השימוש בשקיות הניילון בעקבות התפטרותו: "ההחלטה לפגוע בחוק שקיות הניילון היא החלטה שערורייתית. לא פוגעים בי אלא באזרחים".

 

"אין תחליף לנתניהו? הוא לא מלך"

פרץ הזכיר לנוכחים שנתניהו מכהן כבר חמש שנים, ולכן "הוא לא יכול לברוח מאף תוצאה. שהרי בחברות לא היו נותנים הנחה למנכ"ל שחמש שנים מחפש אשמים. זה לא היה עובד. אני הייתי אנטי תזה לכל מה שביבי מאמין בו. עשרות שנים אנחנו עם שתי אידיאולוגיות. שהרי הוא איש ימין. קפיטליסט. ואני מעריך אנשים עם עקרונות. אבל אני סוציאליטס". פרץ עוד הוסיף "לא התחלתי בזה היום - כבר בשנת 1984, כשהייתי ראש עיריית שדרות וערפאת עוד לא לא היה פה אמרתי לתושבי שדרות שהקמת מדינה פלסטינית זה אינטררס שלנו וככל שנקים אותה מהר יותר היא תהיה קטנה יותר ופחות קיצונית. ככל שנחכה היא תגדל ותהיה יותר קיצונית"

לתפיסתו של פרץ, השיח הציבורי נשלט כולו על ידי מסעות יחסי ציבור "זה כל כך מקומם שבסוף עם שלם ומדינה שלמה הופכת שבויה בידי מסעות מתוכננים ומתוקצבים של יחסי ציבור. בשניהם יחסי הציבור ניצחו - כי הרגילו אותנו כאילו מי שמדבר על אופק מדיני חושש להיאבק בטרור". פרץ הסיף "אמרתי לראש הממשלה 'לא אסכים לפרדיגמה הזאת'. ניהלתי מלחמה נגד חיזבאללה, נגד החמאס, אבל אני לא מאמין רק בה כי מהלך מדיני ישלים את הפתרון עצמו".

לטענתו, המציאות השנייה שמסעות יחסי הציבור הפוליטיים ניצחו בה היא לשכנע את הציבור כאילו "אין תחליף לנתניהו. זה קורה רק במדינות שיש מלך וזה אנטי דמוקרטי ממדרגה ראשונה. אז אומר לכם יש תחליף, יהיה תחליף ואשקיע בזה ולומר לכל הגורמים שרוצים חברה טובה, אופק מדיני וחברתי. שיזדקנו בכבוד, ושהצעירים ישארו במדינה. שתהיה להם אפשרו לקנות בית".

פרץ הסביר את הסתירה בין תפיסותיו המדיניות והחברתיות לבין הישיבה שלו בממשלה נתניהו. "כשהייתה הזדמנות התגברתי על הפערים ונתתי לו הזדמנות. לצערי המדינה עברה תקופות קשות ובצוק איתן גיביתי את שר הביטחון וכוחות צה"ל, כי אני מאמין שזה לא ראוי לשקול משבר ממשלתי בשעת משבר בטחוני. אבל היום, 48 שעות לפני התקציב, צריך להציב חזון חדש לאזרחים. חזון עם תקווה מדינית ועם סיכוי לפיוס. וכשרואים את הגורמים הקיצונים בעולם המוסלמי זה צריך לזרז אותנו לחפש את המתונים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות